Elżbieta Trzonek

Źródło: ORWLP

50 lat Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego LP w Bedoniu

To już 50 lat, odkąd powstał Ośrodek Rozwojowo – Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu.
Historyczną datą jest 1 października 1963 r., kiedy zarządzeniem ówczesnego Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego powołana została Stacja Oceny Maszyn i Narzędzi Leśnych z siedzibą w Bedoniu. Początki firmy sięgają początków mechanizacji w leśnictwie.

Nazwa przez lata wielokrotnie ulegała modyfikacjom, niemniej głównym zadaniem, które wykonywał ośrodek było prowadzenie specjalistycznych badań maszyn i urządzeń, zanim trafiły na rynek leśny. Testowano miedzy innymi: pilarki, pługi leśne, opryskiwacze, wyciągarki, urządzenia i narzędzia ręczne do załadunku drewna. Zespół Ośrodka tworzyli wysokiej klasy specjaliści: inżynierowie, technicy, był to dla leśników rodzaj pogotowia technicznego, które przywracało do pracy uszkodzony sprzęt leśny.

Obecna załoga ORWLP w Bedoniu (zdjęcie: Tomasz Ogrodowczyk)
Obecna załoga ORWLP w Bedoniu (zdjęcie: Tomasz Ogrodowczyk)
Dziś jest podobnie, choć firma przez lata znacznie poszerzyła zakres działania. Dalej testuje maszyny i urządzenia do prac leśnych i pokazuje leśnikom nowoczesne urządzenia do diagnostyki. Swoją ofertę rozszerzyła jednak o szkolenia, ekspertyzy dot. funkcjonowania leśnictwa, ocenę nasion i gleby, usługi poligraficzne oraz realizację: filmów, audiobooków, płyt multimedialnych, w których pokazywana jest różnorodność biologiczna i rosnąca zasobność polskich lasów.

Ośrodek ma duży wkład w aktywne udostępnianie polskich lasów turystom, a także funkcjonowanie całej leśnej organizacji – za sprawą realizacji zadań z tak wielu dziedzin gospodarki leśnej.

Uroczystości jubileuszu 50 – lecia ORWLP w Bedoniu odbyły się w Muzeum Historii Miasta Łodzi. Rozpoczynając obchody i odnosząc się do minionych 50 lat dyrektor Tomasz Modliński – podziękował przełożonym za zaufanie i kolejne zlecone usługi, byłym pracownikom za wiedzę, którą przekazali młodszym, partnerom w biznesie za rzetelność i etykę, a obecnym pracownikom za kreatywność, fachowość i wkład w obecny, dobry wizerunek Ośrodka.

W ramach obchodów odbyła się konferencja „Nauka i praktyka dla rozwoju leśnictwa polskiego”. Z referatami wystąpili dr hab. Jarosław Szaban i prof. Andrzej Czerniak z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Tadeusz Moskalik z wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz dr Krzysztof Jodłowski z Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Nadanie sztandaru (zdjęcie Tomasz Ogrodowczyk)
Nadanie sztandaru (zdjęcie Tomasz Ogrodowczyk)
Szczególnie podniosłym momentem uroczystości jubileuszowych było nadanie ORWLP w Bedoniu sztandaru. W imieniu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dopełnił tego Jan Szramka – zastępca ds. gospodarki leśnej.

 

 

 

Tomasz Ogrodowczyk odbiara Kordelas Leśnika  (zdjęcie Elżbieta Trzonek)
Tomasz Ogrodowczyk odbiara Kordelas Leśnika (zdjęcie Elżbieta Trzonek)
Najbardziej zasłużonym pracownikom Ośrodka Rozwojowo – Wdrożeniowego Lasów Państwowych podczas uroczystości wręczone zostały Kordelasy Leśnika Polskiego. Te najwyższe leśne odznaczenia otrzymali: Tomasz Ogrodowczyk i Wojciech Sarzyński.

Galę jubileuszową zakończyła uroczysta kolacja.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z jubileuszu.