Artur Tabor

Sztuka Natury 2008

I Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej

Toruń 10 – 15 grudnia 2008 r.

Z czego słynie Toruń?
Każdy jednym tchem wymieni Kopernika i pierniki a … niebawem wizytówką Torunia będzie także fotografia przyrodnicza.
Inicjatorem większości przedsięwzięć fotograficznych w tym mieście jest dr Adam Adamski – od 1997 r. Kierownik Muzeum Przyrodniczego Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
     Z jego inicjatywy w latach 1997-1999 odbywały się tu Toruńskie Spotkania z Fotografią i Filmem Podwodnym AQUAFOTO. Od ośmiu lat ma miejsce w Toruniu Forum Akwarystyki i Terrarystyki Polskiej. Jest to międzynarodowa impreza z udziałem znanych w świecie odkrywców nowych gatunków ryb. W ciągu ostatnich 4 lat Adam Adamski organizował cykl spotkań zatytułowanych „Obiektywnie o przyrodzie” rozbudzając zainteresowanie Torunian fotografią przyrodniczą. Co miesiąc zapraszał najlepszych fotografików przyrody, którzy prezentowali swoje prace, dzielili się doświadczeniami oraz wspominali niezwykłe przygody. W Toruniu odbywało się również wiele wystaw fotograficznych głównie w Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Muzeum Przyrodniczym. Propozycje te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Adam Adamski postanowił zrobić kolejny krok i zorganizować większą imprezę – festiwal fotograficzny. Przygotowania rozpoczął w lutym 2008 r. Wspierały go w tych działaniach czołowe instytucje kulturalne Torunia: Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici, Muzeum Przyrodnicze UMK, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Centrum Kultury Dwór Artusa, Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Ekologicznej Ogrodu Zoobotanicznego, Centrum Sztuki Współczesnej, Ognisko Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” w Toruniu. Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Pan Minister Środowiska Maciej Nowicki, Pan Wojewoda Kujawsko-Pomorski Rafał Bruski, Pan Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Pan Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Andrzej Radzimiński, Zarząd Główny Związku Polskich Fotografów Przyrody. Patronat Medialny nad Festiwalem objęli: Foto –Kurier, Fotopolis, Nowości, Magazyn „Nurkowanie”, Radio GRA, TVP Bydgoszcz, Telewizja Toruń.
     Festiwal sfinansowała Gmina Miasta Toruń.
     I w ten sposób w dniach 10 -15 grudnia 2008 r. miłośnicy fotografii przyrodniczej mogli uczestniczyć w uczcie artystycznej
– I Edycji Festiwalu „Sztuka Natury”. Z szerokiej oferty imprez każdy, niezależnie od wieku mógł wybrać coś szczególnie dla siebie. Organizacyjnie wszystko było przygotowane perfekcyjnie – począwszy od zaproszenia wielu wspaniałych fotografików, poprzez miejsca spotkań i wystaw – wszystkie w sercu miasta – w obrębie Starego Miasta, po stronę internetową festiwalu, folder, plakaty – graficznie przygotowane przez Rafała Kowalskiego, pracownika Muzeum Przyrodniczego UMK. W Toruniu było widać, że odbywa się festiwal fotograficzny.
     Jaki cel przyświecał festiwalowi? Adam Adamski sformułował go tak:
     „Oprócz walorów estetycznych fotografie otaczającej nas przyrody posiadają ogromną wartość krajoznawczą i dydaktyczną. Zdjęcia przedstawiają przecież nasze naturalne dziedzictwo, środowisko, rośliny i zwierzęta zarówno te pospolite jak i objęte ochroną. Coraz więcej gatunków zagrożonych jest wyginięciem. Poznanie tych roślin i zwierząt, rzadkich i wymierających przez nas wszystkich przyczyni się zapewne do chronienia ich przed zagładą i uświadomienia sobie powagi problemu zagrożeń środowiska. Właśnie to połączenie doznań estetycznych i dydaktycznych w odbiorze fotografii przyrodniczej stanowi silny bodziec do ochrony zasobów środowiska naturalnego. Wzruszamy się pięknem zachodzącego słońca nad czystym jeziorem czy kropelkami rosy połyskującymi na barwnym storczyku”.[www.sztukanatury.pl]
     Bardzo cennym przedsięwzięciem, cieszącym się dużym zainteresowaniem, były imprezy fotograficzne przeznaczone specjalnie dla dzieci i młodzieży. W piątek, 12 grudnia, w I LO z uczniami spotkali się Piotr Stós, który zaprezentował na fotografiach podwodny świat oraz Marek Trzeciak, który opowiedział o tajnikach fotografii przyrodniczej. W Ośrodku  Edukacji Przyrodniczo – Ekologicznej Ogrodu Zoologicznego Ryszard Sąsiadek, Paweł Szpygiel, Artur Homan spotkali się z gimnazjalistami i podzielili się swoimi doświadczeniami fotograficznymi. Młodzież była zachwycona. Z rozumów z wieloma uznanymi i cenionymi fotografami wynika, że ich pasja ma swe źródło właśnie w dzieciństwie. W Galerii Sztuki Przyrodniczej odbyła się prezentacja najciekawszych prac nadesłanych w konkursie fotograficznym „Sztuka Natury w obiektywie  -  pierwsze  doświadczenie”. Młodzi fotograficy mogli zaprezentować tam swoje prace. W sobotnie przedpołudnie miłośnicy ornitologii podpatrywali swoich ulubieńców, przygotowanymi przez Firmę Apollo lunetami i lornetkami firmy Pentax. W trakcie spaceru ornitologicznego spotkali się nad Wisłą oko w oko z bielikiem.
     W kilku miejscach Torunia można było podziwiać wystawy fotografii przyrodniczej:
    W Piwnicy Pod Aniołem – miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej Okręgu Toruńskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody pt.: „Migawki z Natury”.
W Centrum Kultury Dwór Artusa prezentacja wystaw fotograficznych:  „Ulotne kadry natury” – prace fotografików Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, oraz „Australia trzy kolory” – przygotowana przez Magazyn Nurkowanie.
W Muzeum Okręgowym – Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika  miały miejsce dwie prezentacje wystaw fotograficznych: „Po Drugiej Stronie Lustra”  Piotra Stósa oraz „Te co skaczą i latają” Artura Tabora.
     Bardzo interesującym festiwalowym punktem były pokazy multimedialne – setki widzów mogło podziwiać trzydzieści cztery pokazy multimedialne nadesłane przez fotografów z całej Polski. Następnie jury wybrało 3 najlepsze prezentacje. Publiczność również wybrała pokaz jej zdaniem najciekawszy. Wyniki ogłoszono i nagrody wręczono na zakończenie festiwalu.
    Na festiwal przybyli przedstawiciele kilku firm – producentów sprzętu fotograficznego – SONY prezentowało System α, Firma Apollo z marką PENTAX, Sigma ProCentrum a ich stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem.
     Bardzo interesującą i bardzo przyjemną częścią festiwalu były również spotkania – i te oficjalne – festiwalowe i te nieoficjalne – towarzyskie.
    W czwartkowy wieczór podczas uroczystego otwarcia Festiwalu, które zaszczycił swoją obecnością Pan Prezydent Torunia Michał Zaleski, o fotografii krajobrazowej opowiadali Marek Trzeciak oraz Wiesław Lipiec. Wieczór piątkowy był zarezerwowany dla Ryszarda Sąsiadka oraz Artura Homana, których opowieści o fotografowaniu zwierząt wzbudziły duże zainteresowanie licznie zgromadzonej publiczności.
     Na sobotnie spotkanie z fotografią podwodną i Pawłem Szpyglem do przepięknej Sali Wielkiej Dworu Artusa przybyło ponad 100 widzów. Publiczność mogła podziwiać podwodne królestwo ryb i innych morskich stworzeń. Paweł zaprezentował zdjęcia zrobione podczas jednej z wypraw nad, a raczej w głębiny Morza Czerwonego. Mogliśmy podziwiać świat przebogatej morskiej fauny, stworów o przedziwnych kształtach, niedostępny, tajemniczy, który jak się okazuje dopiero w światłach lamp staje się bajecznie kolorowy.
    Miejscem spotkań mniej oficjalnych i towarzyskich była kafeteria Dworu Artusa – gościnne, ciekawe architektonicznie miejsce.
Do Torunia zjechali się pasjonaci fotografii przyrodniczej z rożnych miejsc Polski. Miałam okazję spotkać kilka osób które poznałam na festiwalu w Izabelinie – np. Jerzego Dolatę, Tomasza Ogrodowczyka, Ryszarda Sąsiadka i jak mogłam się przekonać, są to ludzie bardzo sympatyczni, pogodni, z dużym poczuciem humoru, a tematami rozmów były nie tylko zdjęcia, aparaty i inny sprzęt fotograficzny, czy przeróżne sytuacje z plenerów fotograficznych. Poznałam też nowe niezwykle interesujące osoby. Szczególnie moje zainteresowanie wzbudził Paweł Szpygiel, człowiek o kilku pasjach – fotografia podwodna, architektura, historia rodu Hochberg, a do tego opowiadający w sposób bardzo interesujący. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, a Paweł zdradził mi też pewne swoje bardzo ciekawe plany, na realizację których będę czekała niecierpliwie, bo już miałam okazję zobaczyć efekty jego działań w tym kierunku.
     Niestety czas szybko leci, zwłaszcza gdy jest przyjemnie, i nieubłagalnie zbliżył się moment zakończenia festiwalu. Rozstrzygnięto konkursy fotograficzne, ogłoszono zwycięzców. W uroczystości wręczenia nagród wziął udział Dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Toruń Pan Szczepan Burak. Nagród było wiele. W konkursie fotograficznym skierowanym do dzieci i młodzieży były dwie kategorie wiekowe – do 13 roku życia oraz 14-19 i trzy tematyczne – krajobrazy, fauna i flora. Zwycięscy otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe w części ufundowane przez Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
     W kategorii pokazów cyfrowych jury za najlepszą diaporamę uznało „Mrówki” Pawła Biniewskiego, II miejsce uzyskała „Blinda – baśń o wierzbie” Karola Wożniakowskiego, III – „Oddech Bałtyku” Małgorzaty Książkiewicz. Publiczności najbardziej podobała się diaporama „Krajobrazy w podczerwieni” autorstwa Piotra Tamborka – intrygująca, przedstawiająca świat w innych barwach.
Ostatnim punktem festiwalu była prezentacja filmu Tomasza i Michała Ogrodowczyków „Moczary i uroczyska” oraz Artura Tabora „Nadbużański Park Krajobrazowy”. Obydwa godne polecenia, a jeszcze bardziej obejrzenia – nawet wielokrotnie.
Zainteresowanie Festiwalowymi propozycjami było bardzo duże – we wszystkich imprezach w sumie udział wzięło kilka tysięcy widzów – to ogromny sukces i zachęta do planowania kolejnych edycji Festiwalu.
     Szczególne gratulacje i podziękowania należą się Adamowi Adamskiemu – zarówno pomysłodawcy, jak i głównemu organizatorowi. W słowie wstępnym napisał:
„Czasy w których przyszło nam żyć odciskają na nas swoje negatywne piętno. Nieustanna gonitwa, brak chwili wytchnienia powoduje, że często tracimy kontakt z otaczająca nas naturą. Czy jest na to rada ? Czy tak musi być? Chciałbym zaprosić Państwa na chwile wytchnienia i relaksu. Proponuję spotkanie z Naturą uwiecznioną na zdjęciach przez czołowych Polskich Fotografików Przyrody. Spektakle natury zatrzymane w kadrze pod wodą, na ziemi i w powietrzu pozwolą nam na moment wyciszenia i zadumy”.
     Doskonale udało się osiągnąć te cele – spędzony na festiwalowych spotkaniach czas taki właśnie był.
Wróciłam do rzeczywistości – która dzięki wspomnieniom czasu spędzonego w Toruniu nie będzie wcale szara.