żołny - T. Baraniecki

Źródło: Korespondencja - Tadeusz Baraniecki

Innsbruck Nature Film Festival 2014

W dniach 21 – 24 październiku 2014 r. w Innsbruku – stolicy Tyrolu (Austria) odbył się się Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych „Innsbruck Nature Film Festival”. Miejscem festiwalowym było Leokino Innsbruck.

W tym roku filmy oceniane były w trzech kategoriach konkursowych: „Film dokumentalny”, „Krótki film” i „Młodzież”.

Po raz drugi w konkursie w kategorii młodzieżowej udział brał młody polski filmowiec Tadeusz Baraniecki. Pokazał film „The One Who Drills Rocks”– o życiu wyjątkowego, pięknego ptaka – żołny.

Żołny, fot. Tadeusz Baraniecki
Żołny, fot. Tadeusz Baraniecki

Po raz kolejny film Tadeusza został doceniony i został wyróżniony. Znając Tadeusza nie był w pełni usatysfakcjonowany (w ubiegłym roku jego film „Kolorowe piórka” zdobył I miejsce), ale to naprawdę jest sukces, jeżeli ten sam filmowiec zyskuje uznanie w oczach jurorów w kolejnym roku.
Z relacji Tadeusza wynika że festiwal ten cieszy się ogromnych zainteresowaniem nie tylko wśród filmowców ale też mieszkańców Innsbrucka i turystów.

Tadeusz miał okazję nie tylko uczestniczyć w prezentacjach festiwalowych, ale jako uczestnik festiwalu, korzystając z otrzymanej karty turystycznej miał dostęp do atrakcji turystycznych. Odbył krótką wycieczkę w góry – choć ilość śniegu jaka spadła tego dnia (1,7 m) nie pozwoliła się nimi nacieszyć. Natomiast rekompensatą była wycieczka na słynną skocznię w Innsbrucku i podziwianie widoku na okolicę. Udało mu się także odbyć spacer po Innsbrucku i zwiedzić między innymi jeden z kościołów. Wrażenie zrobiło na nim bogactwo czarnego marmuru i złoconych elementów.

Wycieczka w góry:

Atrakcje te pozwoliły mu dotrwać do gali finałowej. Ponieważ stres związany z oczekiwaniem na werdykt jurorów był duży.

Podobnie jak rok temu, tak i w tym sala kinowa Leokino była wypełniona po brzegi (widać to na krótkim filmie ). Obecni byli zarówno twórcy, pasjonaci filmu, jednakże w znacznej większości byli to mieszkańcy Innsbrucka i okolic, którzy chętnie przychodzili obejrzeć coś “innego” niż to co serwuje telewizja.
Filmy zostały nadesłane z całego świata, z każdego kontynentu. Niektóre filmy wg Tadeusza z kategorii „Dokument: dosłownie kładły na kolana. Ich poziom, dopracowanie oraz poruszona tematyka wyzwalały wiele silnych emocji. Szczególnie film „Virunga”, który zajął pierwsze miejsce.

A oto przeżycia Tadeusza z gali, z rozdania nagród w kategorii „Młodzież”.
„Duże napięcie, światła zgasły – widać jedynie panią prezenter…
Miejsce 3…. Miejsce 2… Miejsce 1… nie powiem, dziwnie się poczułem, ale w końcu nie można zawsze wygrywać. I tu nagle w niemieckiegobrzmiącym zdaniu słyszę swoje nazwisko i brawa …. znajoma wskazuje ręką, abym zszedł na scenę… I w ten o to sposób otrzymałem wyróżnienie, które z jednej strony jest tylko wyróżnieniem, ale z drugiej wyróżnieniem otrzymanym powyżej 1 miejsca. Morał z tego taki, że trzeba było lepszy film zrobić!”

Strona festiwalu

Nagrodzone filmy w kategorii „Dokumnent>>>

Nagrodzone filmy w kategorii „Krótki film”

Nagrodzone filmy w kategorii „Młodzież”

Filmy z kategorii „Młodzież”

 

Migawki z Innsbrucka:

Innsbruck 2014, fot. Tadeusz Baraniecki
Innsbruck 2014, fot. Tadeusz Baraniecki