KONCERT KOLĘD u Pieśniarzy 28.12

Koncert „Leśna kolęda” – Wrocław grudzień 2013

28 grudnia 2013 r. w Klubie Pieśniarze we Wrocławiu odbył się koncert pt. „Leśna kolęda”.

Leśne kolędy powstały dzięki pasji grupy leśników. Inicjatorem jest Jerzy Stachurski – leśnik z dziada pradziada , a do tego muzykujący leśnik – poeta, twórca muzyki, śpiewający swoje utwory ale również Okudżawę, Cohena, Kaczmarskiego….. Wykorzystuje każdą okazję aby śpiewać i uprzyjemnia w ten sposób każde spotkanie.

Jurek to także społecznik, niezwykle aktywny w środowisku leśnym i lokalnym, mający niezwykły dar pobudzania ludzi do działania.

okładka płyty
okładka płyty

W grudniu 2010 r. zrodził się w jego głowie pomysł napisania leśnej kolędy i napisał pierwszą, którą zatytuował „Leśna kolęda”. A potem zainteresował pomysłem napisania takich kolęd przyjaciół: Piotra Konczaka i Andrzeja Eislera i Wandę Wilanowską. Powstało 9 tekstów do których Jerzy napisał muzykę. Kolejnym pomysłem było nagrania płyty. Do projektu zjednał kolejnych muzykujących  przyjaciół z Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Lubuskie Fanfary” oraz Agnieszkę, Kamilę, Piotra, Wojtka i Tomka . Pierwsza płyta została nagrana w 2012 r. Ciekawą historię powstania płyty można poznać w wywiadzie udzielonym przez Jurka >>>

 

Jak tylko była okazja i możliwości śpiewali na koncertach i przy różnych innych okazjach (np. w Domu Opieki W Bolesławcu).

2013 r. muzycy pracowali nad udoskonaleniem nagrań. Jesienią tego roku została nagrana druga poprawiona wersja i nagle przyszła propozycja od Lasów Państwowych aby dołączyć ją jako prezent dla leśnej braci z numerem Głosu Lasu. Wydanych zostało 17, 5 tysiąca egzemplarzy, co dało jej status złotej płyty.

Kolędy te mają niezwykły leśny klimat, a muzyka doskonale komponuje się z tematyką poszczególnych utworów. Np. jedna z kolęd – ”Pastorałka drwali” – jest w zaskakującym stylu – country, a „Leśna modlitwa” w stylu bluesa, ale „Hej, dziś w Beskidzie” jest wybitnie góralska.

Niezwykły klimat brzmienia tych utworów tworzą też instrumenty i wokal. Oprócz instrumentów klawiszowych i gitar jest perkusja, akordeon, skrzypce, harmonijka. Niesamowitą atmosferę na płycie w kilku utworach wprowadzają rogi myśliwskie w wykonaniu „Lubuskich Fanfar” .

Przygotowania do występów
Przygotowania do występów

W sobotni wieczór 28 grudnia 2013 r. do Wrocławia, na zaproszenie Klubu Pieśniarze zawitała grupa leśnych kolędników. Wprawdzie w okrojonym składzie: Jerzy Stachurski (śpiew, gitara, harmonijka), Jola Kisielewicz (śpiew) , Kamila Sońta (skrzypce) i Agnieszka Sońta (akordeon i śpiew), Tomek Stanisławski (Klawisze i śpiew) i Piotr Chmielewski (gitara i spiew) oraz najmłodsza uczestniczka – Agnieszka Kukułka (śpiew) ale słuchanie na żywo z akompaniamentem instrumentów – (nie było tylko perkusji i rogów myśliwskich) robi niesamowite wrażenie.

Jubilat wysłuchuje Sto lat
Jubilat wysłuchuje Sto lat

Koncert rozpoczął się o godz. 19, niespodziewanie, ponieważ na widowni siedział nasz przyjaciel z forum leśnego, również poeta – Brzost (Tadeusz Zachara), który przyjechał na koncert aż z Warszawy i tego dnia obchodził urodziny. Jurek złożył mu życzenia w imieniu wszystkich obecnych i całe gremium odśpiewało tradycyjne „Sto lat”. Jubilat był naprawdę wzruszony.

 

 

 

No i zaczął się koncert kolęd.

Artyści odśpiewali wszystkie kolędy wzbudzając szczery podziw.

Pierwsze były kolędy Jurka Stachurskiego: „Leśna wigilia”, „Leśna kolęda”, „Pastorałka drwali” – przy której nogi rwały się do tańca.
Następnie dwie Piotra Konczaka: „Śpiewają leśni” i „Przez lasy i bory”
Po nich na scenę została zaproszona najmłodsza kolędniczka – Agnieszka i zaśpiewała „Szumi las” której autorką jest Wanda Wilanowska.
Leśne kolędowanie zakończyło wykonanie kolęd Andrzeja Eislera: „Nasz Jezus”, Leśna modlitwa” i „Hej, dziś w Beskidzie”. Ale okazało się, że ta kolęda w stylu góralskim poruszyła obecnych i wszyscy jednym chórem odśpiewali jeszcze fragment góralskiej kolędy „Oj maluśki, maluśki” będący jej zakończeniem.

Jurek następnie zaprosił wszystkich do podzielenia się opłatkiem i złożył obecnym życzenia świąteczne i noworoczne. Atmosfera zrobiła się bardzo uroczysta, rodzinna, świąteczna. W konsekwencji nastąpilo wspólne śpiewanie tradycyjnych kolęd a następnie innych pieśni w wykonaniu Jurka, Piotra i Tomka, a nawet udało się zachęcić jedną z pań z Klubu do zaśpiewania kilku swoich utworów, którymi wzbudziła zachwyt uczestników – szczególnie poruszające były teksty jej pieśni.

Na zakończenie koncertu Jurek Stachurski wspólnie z kolegą z forum leśnego Tadeuszem Zacharą – przy mikrofonie i przy wtórze obecnych odśpiewali „Modlitwę o wschodzie słońca”.

To wspaniałe spotkanie zakończyło się ok. godz. 22

Fotorelacja z koncertu >>>

Zdjęcia: Teresa Podgórska