OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Źródło: Archiwum z 3.09.2012 r.

MTB Obiszów, Mistrzostwa Polski Leśników 2012

W ostatni weekend na terenie lasów Nadleśnictwa Głogów miały miejsce zawody MTB o Puchar Wzgórz Dalkowskich, podczas których odbyły się również Mistrzostwa Polski Leśników i Mistrzostwa Polski Policjantów.
Całość dwudniowych zmagań w jeździe na rowerach górskich, podzielona została na dwie części. Pierwszego dnia zawodnicy startowali w jeździe indywidualnej na czas, drugiego ścigali się w 70 kilometrowym maratonie. Przy okazji maratonu wystartowali również leśnicy i policjanci, którzy w maratonie mini (35 kilometrów), rozstrzygnęli kto jest najlepszym kolarzem górskim każdej z formacji.

Nie bez przyczyny do uczestnictwa w zawodach wybrano Wzgórza Dalkowskie w okolicach Obiszowa. Miejscowy teren ukształtowany przez lodowiec jest mocno pofałdowany i wznosi się powyżej 200 metrów nad poziom morza. Powoduje to dużą skalę trudności, co też potwierdzali sami zawodnicy po ukończeniu maratonu.

Oprawę zawodów dla licznych kibiców stanowiły namioty i stoiska, w których nie obyło się bez różnego rodzaju atrakcji.
Gmina Grębocice wykorzystała zawody jako świetną okazję do promocji swoich walorów, stoisko posiadał również jeden z banków, sieć sklepów z artykułami elektronicznymi, firma sprzedająca artykuły rowerowe. Nawet Koło Gospodyń Wiejskich z Obiszowa pod swoim namiotem serwowało bezpłatną kawę i herbatę oraz ciasto i swojski chleb ze smalcem. Nie zawiedli również policjanci, organizując dla najmłodszych trasę imitującą realne warunki poruszania się rowerem po drodze.

Niestety, przyjeżdżając na Mistrzostwa Polski Leśników w Maratonach MTB nie znalazłem żadnego akcentu promującego polskie leśnictwo. Gdyby nie informacja na stronie internetowej RDLP we Wrocławiu, podczas MTB w Obiszowie mógłbym nawet nie domyślić się, że takie zawody w ogóle się odbyły. Wśród namiotów i flag reklamowych znalazłem tylko trzy elementy wskazujące na to, że Lasy Państwowe mają cokolwiek wspólnego z tą imprezą, mianowicie: przejeżdżający co jakiś czas samochód straży leśnej, logo Lasów Państwowych na tablicach reklamowych przy mecie oraz dwóch zawodników z RDLP w Olsztynie w firmowych koszulkach.
Szkoda, ponieważ jak mniemam miejscowi leśnicy włożyli sporo pracy w przygotowanie trasy i nie tylko, a praca ta nie została wykorzystana dla polepszenia wizerunku firmy…

Wracając do samych zawodów i ich organizacji, całość wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Nie spodziewałem się w tak małej miejscowości imprezy takich rozmiarów, w dodatku tak dobrze przygotowanej.
Organizatorzy zadbali aby nie było żadnych problemów z dojechaniem do głównego miejsca wyścigów, czy z zaparkowaniem samochodu. Na terenie rozstawione zostały bezpłatne toalety, pod dużym namiotem przygotowano ławki i krzesła dla kibiców. Jak już wspomniałem wcześniej, Koło Gospodyń Wiejskich zajęło się  darmowym cateringiem.

To były pierwsze zawody MTB, które oglądałem na żywo, wydaje mi się jednak, że frekwencja jak na tę dyscyplinę była niemała. Numery startowe umocowane do rowerów i koszulek zawodników wskazywały na około 600 startujących.
W maratonie mogli się zmierzyć amatorzy z zawodowcami, co widać było również po sprzęcie – rowery od profesjonalnych do najprostszych „górali”.
Zgodnie z zapowiedziami organizatorów trasa nie należała do lekkich, co potwierdzali wracający na metę zawodnicy. Niektórzy z nich po jej przekroczeniu zwyczajnie padali na trawę.
Rywalizacja mogła wzbudzać emocje. Począwszy od przyciągających uwagę kibiców różnokolorowych strojów, poprzez walkę do ostatnich metrów. Kolarze finiszowali ścigając się między sobą na pełnej szybkości aby uzyskać lepszy wynik. Nie obyło się bez kraks i upadków. Jeden z zawodników, po defekcie, dobiegł na metę prowadząc rower, co wzbudziło ogólny aplauz.
Mimo rywalizacji w maratonie, po minięciu mety zawodnicy gratulowali sobie wzajemnie, wymieniali między sobą uwagi dotyczące trasy, robili wspólne zdjęcia.

W maratonie mini, który jednocześnie zaliczany był jako Mistrzostwa Polski Leśników i Mistrzostwa Polski Policjantów, sklasyfikowano siedemnastu leśników, wśród których rywalizowały trzy panie.

Gratulacje i do zobaczenia za rok.

Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu >>>

Rafał Szkopiński.