18.04.15 park tysiąclecia (32)

Sadzenie drzew w parku Tysiąclecia we Wrocławiu

18 kwietnia 2015 r. we wrocławskim parku Tysiąclecia odbyła się akcja „Przyjdź, posadź drzewo”. To już trzecie spotkanie mieszkańców wrocławskiego osiedla Nowy Dwór podczas którego sadzono drzewa.

Fotorelacja >>>

Sadzenie drzew we Wrocławiu jest bardzo ważne. Jak podają lokalne media we Wrocławiu w latach 2011 r. – 2013 r. usunięto ok 30 tys. część  w związku z modernizacją węzła wodnego. Zarząd Zieleni Miejskiej w niewielkim stopniu uzupełnia te braki Po protestach mieszkańców i artykułach w mediach, miasto opracowało strategię nasadzania drzew – do 2017 r. ma zostać ich posadzonych ponad  3000  wzdłuż Odry,  bulwarów, promenad i ulice w okolicy rzeki.

Jednym z miejsc w którym sadzi się drzewa jest właśnie park Tysiąclecia – park z trudną historią w zachodniej dzielnicy miast. Plany wobec tego miejsca były bardzo interesujące i piękne, ale jak często bywa, z braku środków finansowych zrealizowano tylko część, głównie związaną z sadzeniem drzew.

W Parku Tysiąclecia w pobliżu ulic Rogowskiej i Granicznej utworzona została Aleja ESK [Europejska Stolica Kultury] – World Games, gdzie posadzono wspólnie z mieszkańcami do 2014 r. ponad 200 drzew alejowych (dęby szypułkowe i błotne w formie naturalnej i kolumnowej) a w jej rejonie nasadzenia towarzyszące (między aleją a torami) ok. 50 szt. drzew (brzozy, sosny, świerki, buki, lipy). Ponadto Zarząd Zieleni Miejskiej wykonał rurowanie 120 mb. rowu w strefie wejściowej od ul. Sukielickiej, mikroniwelację terenu

Wczoraj przed południem, mimo chłodu (na szczęście nie padało) do parku przyszło wielu mieszkańców. Czekało na nich wiele atrakcji.
Główną atrakcją było sadzenie drzew. Przygotowane były sadzonki wysokości 1 – 1,5 m z bryłą korzeniową: jarzębiny, klonów, świerków i buków, łopaty, wykopane dołki. Drzewa sadzone były całymi rodzinami – z największym zapałem robiły to dzieci. Należało wsadzić określone drzewko, zasypać ziemią i udeptać ziemię wokół niego. W sadzeniu brała również udział ekipa studentów chińskich przebywająca obecnie we Wrocławiu.

Oprócz sadzenia drzew czekały przybyłych zajęcia sportowo-rekreacyjnych, warsztaty tresury psów i warsztaty ekologiczne oraz konkursy i wystawy przyrodnicze. Swoje namioty z ciekawą ekspozycją miały Lasy Państwowe. Nadleśnictwa Doliny Baryczy prezentowały hodowlane ptaki drapieżne. Na stoisku Banku Genów Leśnych z Kostrzycy odbywały się gry i konkursy edukacyjne – można było rozpoznawać gatunki drzew, szyszek nasion wielu drzew.

Na uczestników imprezy czekała grochówka i gorące napoje.

Na pewno będzie odwiedzać nasze drzewa i przglądać się jak rosną.

Fotorelacja >>>>

Organizatorami imprezy byli: Firma Acteam, Miasto Wrocław, Zarząd Zieleni Miejskiej, Lasy Państwowe i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.