DSC_0010

Spotkanie pasjonatów fotografowania z Doliną w tle (2009)

Oczywiście chodzi o Dolinę Baryczy.
 
      Jeszcze w styczniu umówiłyśmy się z Kasią Turkowską z Okręgu Łódzkiego  ZPFP że spotkamy się w Sułowie na plenerze fotograficznym. Rozliczne obowiązki spowodowały, że czas szybko mijał i telefon Kasi z pytaniem: „To co, przyjedziesz ?” spowodował, że wpadłam w lekką panikę – „O czymś zapomniałam, gdzieś miałam pojechać”. Gdzie ?? Myśli jak błyskawice biegają po głowie i próbuję zlokalizować miejsce. Ale Kasia na szczęście ze spokojem w głosie: „No do Sułowa. Przyjedziesz? ”
No tak. Sułów. Plener. Ale to już ?
Już, już. Minął nie wiem kiedy luty i już jest marzec. Rzut oka do kalendarza – weekend: 6 i 7 marca pracujący- ale tylko rano, a do Sułowa tylko 50 kilka km. Więc umawiamy się z Kasią, że dojadę do nich, a  jak będę blisko to się skontaktujemy i dołączę się do grupy.
    Kasia Turkowska i Janek Soborowski trafili do Sułowa kilka lat tenu  na warsztaty fotograficzne prowadzone w ramach sympozjów ekologicznych Stowarzyszenia „EKOS w sułowskim gimnazjum – w tym roku odbędą się już po raz 10 . Każdy kto kocha ptaki, piękne krajobrazy, lubi fotografować i trafi w Dolinę Baryczy to już będzie tu wracał i ściągał przyjaciół.
I tak właśnie zrobili. Zorganizowali w Sułowie plener fotograficzny. Przyjechało kilka osób z Łodzi – oprócz Kasi i Jana – Michał Ludwiczak i Piotr Kuczyński oraz Adam Adamski z Oddziału Toruńskiego ZPFP. Gościny udzieliło im sułowskie gimnazjum.
Pogoda w sobotę była niefotograficzna, od rana popadywało, więc byłam ciekawa jak sobie radzą.  Zaraz po zajęciach, przygotowana w terenowe buty wyruszyłam do Sułowa. Gdy dojechałam do Sułowa okazało się, że grupa już wróciła do bazy, właśnie że względu na  niesprzyjające warunki. Ale mimo to zobaczyli kilka ciekawych miejsc – stawy w Radziądzu, w Grabówce, w okolicy Rudy Sułowskiej oraz Grabownicy a także Olszyny Niezgodzkie i zrobili trochę zdjęć.
    Mnie nie udało się uczestniczyć w plenerze, szkoda. Ale spotkanie było bardzo przyjemne – spotkałam „starych” znajomych i poznałam nowych. Siedzieliśmy do późnego wieczoru i oglądaliśmy oczywiście zdjęcia.
     Najpierw były to albumy ryb akwariowych Adama Adamskiego.
     Adama poznałam w Toruniu, to on jest spiritus movens wielu fotograficznych imprez w Toruniu – min grudniowego Festiwalu  „Sztuka Natury 2008″ . Jest Kierownikiem Muzeum Przyrodniczego Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, fotografem przyrody i pasjonatem ryb akwariowych. Wydał kilka leksykonów i albumów z tymi rybkami.  Ja przez dobrych kilka lat byłam akwarystka, miałam piękne 200 l akwarium i różnorodne rybki więc oglądanie tych albumów sprawiło mi ogromną przyjemność. Adam pokazał nam jeszcze inne albumy, w krótych były zamieszczone jego zdjęcia – min Album o Wolińskim Parku Narodowym.
    Potem oglądaliśmy zdjęcia konkursowe na najlepsze zdjęcia fotografów łódzkiego okręgu ZPFP. Konkursy odbywają się kwartalnie i jest kilka kategorii. Wielu członków związku bierze w nim udział. Zdjęć było dużo i były piękne.  Zabawa była przy tym wspaniała bo próbowaliśmy zgadywać autorów zdjęć i nie zawsze się udało. Tutaj można zobaczyć  KONKURSOWE ZDJĘCIA
    Wieczorem odwiedziła nas dyrektor Gimnazjum w Sułowie pani Krystyna Piosik z mężem. Przynieśli  bardzo smaczny prezent – karpia milickiego  w postaci faszerowanej. Takich smacznych karpi nie ma nigdzie na świecie stwierdziliśmy to autorytatywnie z Michałem Ludwiczakiem. A ten dla nas został specjalnie przygotowany przez jedną z mieszkanek Sułowa, która specjalizuje się w rożnych potrawach z karpia.
    Niedziela okazała się dla fotografów łaskawa. Od rana  – piękna słoneczna pogoda więc, jeszcze przed powrotem do Łodzi mogli  obfotografować Dolinę Baryczy. Kasia i Michał przysłali zdjęcia z tego pleneru które można zobaczyć w Galerii – Przyroda z Pasją, a Michał zamieścił kilka zdjeć na stronie OŁ ZPFP PO PLENERZE W SUŁOWIE
    Jestem przekonana, że  uczestnicy tego spotkania powrócą tu niebawem. Szczególnie lato i jesień są okresem bardzo ciekawym dla miłośników ptaków i fotografowania.
 
Autor: Teresa Podgórska
 
Fotogaleria Michała Ludwiczaka