sztuka natury okladka

Sztuka Natury 2014

 

13 -14.11.2014 r. – Grudziądz
21– 23.11.2014 r. – Radziejów
3 – 7.12. 2014 r. – Toruń

Dziennik Leśny jest patronem medialnym MFFP „Sztuka Natury 2014″

Było to wydarzenie wyjątkowe, o niezwykle bogatym programie, z gronem genialnych fotografów i mnóstwem fantastycznych zdjęć.

Misją tego festiwalu jest propagowanie walorów przyrody, jej ochrony poprzez prezentowanie obrazów na których utrwalone jest jej piękno, niedostępne spektakle natury lub krajobrazy, gatunki zagrożonych roślin i zwierząt lub po prostu te, rosnące tuż koło nas, pospolite, niezauważalne ale dzięki wrażliwemu oku i kunsztowi fotografa pokazane jak najpiękniejsze klejnoty.

Fotografia przyrodnicza z roku na rok cieszy się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem, rośnie grono znakomitych fotografów, w dodatku jakość zdjęć jest imponująca. Stała się ona prawdziwą dziedziną sztuki. Ale, co chyba ważniejsze, oprócz walorów artystycznych i estetycznych posiada walory edukacyjne. Na zachodzie Europy festiwale fotografii przyrodniczej cieszą się ogromnym zainteresowaniem, sale wypełnione są po brzegi, w Polsce jeszcze tak dobrze nie jest, ale obserwuje się, że coraz więcej ludzi bierze udział w festiwalowym programie.
Ogromne podziękowania i wyrazy szacunku należą się twórcy i dyrektorowi Festiwalu dr Adamowi Adamskiemu, który z cierpliwością, uporem, poświęceniem i sercem od tylu lat organizuje tę wspaniałą imprezę.

W tym roku nie udało mi się uczestniczyć w całym programie, niestety tylko w niewielkiej jego części, głównie dlatego, że był on niezwykle bogaty. Ale dzięki temu mogło z niego skorzystać bardzo wielu amatorów fotografii przyrodniczej. Torunianie i mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego byli dobrze poinformowani przez lokalne media, że taka impreza odbędzie się w ich mieście i wielu z nich skorzystało z zaproszenia.
W programie festiwalowym były plenery, konkursy, wystawy i spotkania ze znakomitymi fotografikami. Bardzo ważnym punktem tego festiwalu są warsztaty dla młodzieży, ponieważ organizatorzy chcą zaszczepić w niej bakcyla fotografii przyrodniczej a poprzez nią zainteresować przyrodą.

Plener w Dolinie Dolnej Wisły

Już we wrześniu w dniach 19 – 21 na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego odbył się plener fotograficzny na którym zaproszeni fotografowie utrwalali osobliwości przyrodnicze terenu Doliny Dolnej Wisły. [zdjęcie ekipy plenerowej >>>]

 

13 listopada 2014 – Grudziądz

Najwcześniej w festiwalowym programie mieli okazję wziąć udział mieszkańcy Grudziądza.
W czwartek 13 listopada w Centrum Kultury Teatr, w Galerii Akcent odbył się wernisaż wystawy „Ostoje Natury i ich mieszkańcy” zorganizowanym przez Muzeum Przyrodnicze Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury” 2013.

Więcej zdjęć >>>

Relacja z wernisażu >>>

Następnie publiczność miała przyjemność obejrzeć prezentacje pokazów multimedialnych poświęconych przyrodzie nagrodzone na dotychczasowych edycjach Festiwalu oraz przeprowadzone zostały warsztaty fotografii przyrodniczej.

W piątek 14 listopada w Liceum Plastycznym w Grudziądzu uczniowie uczestniczyli w Dniu z Fotografią Przyrodniczą.

 

21 listopada 2014  - Radziejów

21 listopada Festiwal zagościł w Radziejowie. Najpierw uczniowie kilku szkół: Publicznego Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej w Osięcinach, Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Franciszka Becińskiego w Radziejowie, Zespołu Szkół Mechanicznych w Radziejowie wzięli udział w Dniu z Fotografią Przyrodniczą i spotkali się z Adamem Adamskim [informacja na temat spotkania w Gimnazjum nr 1 w Radziejowie]

a wieczorem w Radziejowskim Domu Kultury odbyła się prezentacja pokazów multimedialnych poświęconych przyrodzie, nagrodzonych na dotychczasowych edycjach Festiwalu oraz warsztaty fotografii przyrodniczej. 23 listopada odbył się tu wernisaż wystawy „Tajemnice Polskiej Przyrody”, na której zaprezentowane są prace wyróżnione i nagrodzone w konkursie fotograficznym „Tajemnice Polskiej Przyrody” zorganizowanym przez Muzeum Przyrodnicze Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury” 2011.

Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2014

Więcej zdjęć >>>

 

3 – 7 grudnia 2014 – Toruń

Żwirek i Muchomorek - Waldemar Graś
Żwirek i Muchomorek – Waldemar Graś

Pierwszym punktem toruńskiego programu był wernisaż wystawy pokonkursowej „Natura Wokół Nas”. Na wystawie tej zaprezentowane są prace wyróżnione i nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Muzeum Przyrodnicze Wydziału Biologii i Ochrony. Wernisaż ten uświetnił obchody 40-lecia działalności Muzeum Przyrodniczego.
Wystawa będzie czynna do 30 grudnia 2014

 

Wieczorem w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyło się uroczyste otwarcie VII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury” Toruń 2014 oraz spotkanie z gościem specjalnym tegorocznego festiwalu Olgą Kamenskają.

fot. Marek Trzeciak, więcej zdjęć >>>

Olga Kamenskaja (3)
źródło: www.sztukanatury.pl

 

Olga Kamenskaja jest fotografem przyrody oraz instruktorką nurkowania i podwodnej fotografii. Fotografuje od 10 lat szukając tematów na wszystkich kontynentach. Fotografuje życie podwodne wielu mórz, zwierzęta na Galapagos w Tanzanii, Argentynie, Antarktyce. Na swoim kącie ma wiele nagród na rosyjskich i międzynarodowych konkursach. W Toruniu na wystawie była niebywała okazja zobaczenia 74 nadzwyczajnych i unikalnych wielkoformatowych fotografii składających się na wystawę „Bajkał Królestwo Wody i Lodu” Bajkał jest dla Olgi Kamenskiej miejscem szczególnie ważnym i niewyczerpanym tematem jej fotografii. Jak wyznała, była tam już ponad 20 razy ale: „Raz za razem, z roku na rok, wracałam nad Bajkał i fotografowałam jedno i to samo…wodę i lód… w nadziei, że kiedyś zrobię zdjęcie, które uspokoi mnie i odda to wrażenie, które wywołuje u mnie Bajkał… Teraz wiem, że nie można zrobić ostatniego zdjęcia. Nie można sfotografować Bajkału „do końca”.

Galeria: www.kamenskaya-gallery.ru

Relacja TVToruń

W czwartek 4 grudnia w VII LO w Toruniu w ramach Dnia z Fotografią Przyrodniczą z uczniami spotkał się łódzki fotograf przyrody Marek Trzeciak i między innymi opowiedział o swoim pomyśle na fotografowanie przyrody.

Fotorelacja Anny Zwolińskiej z Dnia z Fotografią Przyrodniaczą 

Wieczorem w Domu Muz odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Dolina Dolnej Wisły” Potrwa ona do 15 stycznia 2015 r.

Autorami prac są: Liliana Cieszyńska , Anna Zwolińska, Jarosław Jeleński , Michał Ludwiczak , Dariusz Sarnowski , Daniel Siewert , Andrzej Skowroński , Piotr Szumigaj, Piotr Tamborek, Marek Trzeciak, Adam Adamski.

Fot. Marek Trzeciak, więcej zdjęć >>>

5 grudnia fotograficy z Okręgu Łódzkiego ZPFP zaprosili do Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu na wernisaż wystawy pt „Z Natury” na którą składają się najlepsze prace wykonane przez członków tego okręgu w ostatnich latach. Wystawa jest niezwykle interesująca i piękna, ponieważ przedstawia bogaty świat naszej przyrody i różne jej aspekty.
Wernisaż cieszył się dużym zainteresowaniem Torunian, a ciekawostką wartą podkreślenia jest fakt, że wśród zwiedzających byli przedszkolacy jednego z toruńskich przedszkoli.

Autorami tych pięknych zdjęć są: Renata Stadnik, Michał Ludwiczak, Andrzej Miśkiewicz, Michał Stanecki, Adam Mańka, Jerzy Grzesiak, Marek Sykuła, Ryszard Sąsiadek, Robert Klawe, Małgorzata Szafrańska, Maciej Cichosz, Zbigniew Cieśla, Bogusław Czarnecki,

Fotografie można podziwiać do końca grudnia 2014 r.

Fotorelacja Marka Trzeciaka >>>

Kolejna wystawa, która ma miejsce w pięknym Muzeum Podróżników budziła emocje z innego powodu – dwu nazwisk, które będą już często wymieniane jednocześnie – Włodzimierz Puchalski i Tomasz Ogrodowczyk. Pierwszy to „ojciec” i ikona fotografii przyrodniczej, propagator i obrońca polskiej przyrody, niestety nieznany młodemu pokoleniu fotografów przyrody. Drugi podjął wysiłek aby przywrócić o nim pamięć i uznanie poprzez wznowienia jego czterech najważniejszych, najbardziej znanych czterech książek z tzw. „Zielonej serii”: „Bezkrwawe łowy” „Wyspę kormoranów”, „Wśród trzcin i wód”, „W krainie łabędzia” Zostały one na nowo wydane przez Lasy Państwowe w nowoczesnej formie, w postaci albumu z audiobookiem. Na wystawie tej można było podziwiać wiele pięknie wydanych fotografii nie tylko z tych albumów ale także dodatkowej książki, będącej podsumowaniem trzyletniej pracy nad wznawianiem Zielonej serii pt. „Werki Włodzimierza Puchalskiego” autorstwa T. Ogrodowczyka. Po raz pierwszy można było zobaczyć fotografie W. Puchalskiego dotąd nigdzie niepublikowane, na których można poznać jego przyjaciół i asystentów z okresu kiedy powstawały wspomniane wyżej albumy, czyli z lat 1945-1955. „Werki …” ukażą się już niebawem ….

Wystawa będzie czynna do 30 grudnia 2014 r.

Fotorelacja z wernisażu >>>

Więcej o „Zielonej serii”

fot. Kacper Kowalski (źródło: sztukanatury.pl)
fot. Kacper Kowalski (źródło: sztukanatury.pl)

Na zakończenie piątkowego programu uczestnicy Festiwalu za sprawą Kacpra Kowalskiego udali się w podniebną podróż aby podziwiać świat z lotu ptaka, niezwykłe wzory jakie tworzy natura, ale też powstałe za sprawą człowieka poprzez jego działalność zmieniającą środowisko. Obrazy te zapierają dech w piersi. Fotografie te zostały wydane w albumie pt „Efekty uboczne” – będącym niezwykle interesującą publikacją, również ze względu na formę jej wydania. Np. przednia okładka jest obrócona o 180 stopni względem tylnej i na odwrót, co kilka lub kilkanaście stron znajdują się zapisy ścieżki GPS, którą Kacper Kowalski pokonywał, przelatując nad danym terenem, dzięki czemu można się dowiedzieć, ile okrążeń zrobił nad fotografowanym obszarem. Ale największym zaskoczeniem jest jedna z okładek pokryta monochromatyczną ciepłoczułą substancją termo aktywną, na której pod wpływem dotyku dłoni oglądającego album, spod czarnej karty wyłaniają się powoli fragmenty fotografii. Można odcisnąć na niej swoją dłoń i samodzielnie ukształtować sfotografowany krajobraz, który jednak po chwili znika.[więcej >>>]

W sobotę 6 grudnia w samo południe spotkaliśmy się w kultowym miejscu – Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. Klub istnieje od 1958 r. i jest jednym z największych i najprężniej działających klubów studenckich w kraju oraz jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych Torunia i regionu. Program tego dnia był bogaty w spotkania ze wspaniałymi osobowościami. Bardzo czekałam na nie, ponieważ w festiwalach najbardziej lubię właśnie bezpośrednie spotkania z autorami, ich opowieści o swojej pasji, zdjęciach, przygodach. Artura Tabora i Paolo Volponi znam już z festiwali z lat ubiegłych i wiedziałam, że z przyjemnością obejrzę po raz kolejny ich prace. Natomiast do spotkań z Adrianą Bogdanowską i Miłoszem Kowalewskim szczególnie zachęciły mnie krótkie prezentacje zamieszczone na stronie Festiwalu.

Miłosz Kowalewski obiecywał: „Chciałbym Was zabrać w moją podróż. Na koniec świata – pomyślicie? Otóż nie – w najbliższe sąsiedztwo. Może tuż za miastem, a może we własnym ogrodzie… Obok nas trwa nieustanny spektakl, życie tętni, umiera i rodzi się na nowo w odwiecznym cyklu trwania. Zdarza się, że przechodzimy obok i w codziennym pośpiechu zwyczajnie tego nie zauważamy.
Pokazując Wam te obrazy, podkreślam zawsze pokorną świadomość, że architektem jest tutaj Matka Natura, a ja jedynie skromnym kreślarzem.” [więcej >>>]

fot. Miłosz Kowalewski - Zadzieram kiecę
fot. Miłosz Kowalewski – Zadzieram kiecę

W holu klubu czekała na gości wystawa pt. „Kadry Kreślone Piórem”. Tytuł podwójnie odpowiedni – Miłosz jest z zawodu architektem a obiektem jego pasji są ptaki. Na wystawę składa się 4o wysokiej jakości fotografii formatu 100×70 cm wykonanych w innowacyjnej technologii na nośnikach nowoczesnej generacji CHROMALUXEpanelach fotograficznych z blachy co powoduje jakby oglądało się je na ekranie monitora. Organizatorem wystawy są Agencja ZEGARD oraz Wydawnictwo KAMERA.

Po otwarciu wystawy odbyło się spotkanie z Miłoszem, podczas którego w sposób niezwykle ciekawy, barwny i zajmujący opowiadał o swojej pasji fotograficznej, miejscach gdzie poszukuje ptaków, opowiadał o swoich doświadczeniach, dzielił się też rozmaitymi sekretami swojego warsztatu – zarówno technicznymi, jak i praktycznymi. Zaprezentował np. jak przygotowuje się do fotografowania ptaków, jak buduje czatownie, a nawet jak zbudował tratwę fotograficzną, co umożliwia mu podpływanie bardzo blisko ptaków, nie płosząc ich. Opowiedział także kilka ciekawych historii jak doszło do zrobienia niektórych zdjęć – np. jednego z moich ulubionych „Zadzieram kiecę”. Bardzo się cieszę, że miałam okazję i szczęście poznać tego wspaniałego fotografa, fotografującego z pasją, ale też opowiadającego z pasją. A do tego niezwykle sympatycznego, nawiązującego ciepłe serdeczne relacje z ludźmi. To jest jeszcze jeden dar jakim obdarzyła go Natura.

ftratwa fotograficzna;  fot. Miłosz Kowalewski
ftratwa fotograficzna;
fot. Miłosz Kowalewski

Galeria Miłosza Kowalewskiego

Kolejne spotkanie miało zupełnie inny charakter i było jednym z bardziej przeze mnie oczekiwanych. Adrianę Bogdanowską spotykałam na festiwalach w Toruniu głównie na stoiskach magazynu „Salamandry”. Jej wykształcenie – Ochrona Środowiska zdobyte na obecnym Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu powoduje, że świetnie spełnia się w roli redaktor naczelnej tego magazynu. Zawsze bardzo spokojna, delikatnie uśmiechnięta, uprzejma. W towarzystwie raczej wsłuchana, co dodaje jej tajemniczości. Kilka razy „gdzieś” spotkałam jej zdjęcia, ale rzadko je publikuje. Tym razem przyjechała do Torunia zaproszona przez organizatorów jako gość festiwalu aby zaprezentować swoje prace. Moje oczekiwanie wzbudziła prezentacja Ady na stronie Festiwalu, piękna i nietypowa dla tego typu prezentacji:

….to poprawna romantyczka, postrzegająca świat przyrody poprzez pryzmat wrażliwej na piękno duszy oraz niepoprawna fotografka przyrody, wyjątkowo krytyczna wobec swojej twórczości, dlatego tylko czasem zadowolona z wykonanych przez siebie zdjęć. Jednak obrazy, które zdecyduje się pokazać światu są piękne, emanuje z nich osobiste ciepło i oddanie z jakim pochyla się nad fotografowanym tematem (a w schyleniu potrafi trwać godzinami…). Kocha fotografować przyrodę i widzi ją niebanalnie. Nie interesuje jej dokumentalne postrzeganie świata, choć często robi takie zdjęcia z racji wykonywanej profesji. Jej świat, zaklęty w kadrze zdjęcia, jest kompozycją subtelną, nieoczywistą, niezwyczajną, wizją podaną z artystycznym wdziękiem. Czasem główną rolę odgrywa w niej świadomie zastosowana nieostrość, rozlana na dziesiątki barwnych plam. To sprawia, że obcowanie z jej twórczością jest wyjątkowe i rozpoznawalne.” [więcej >>>]

fot. Adriana Bogdanowska
fot. Adriana Bogdanowska

Ta wizytówka zapowiadała coś wyjątkowego. I tak było ! przepiękne zdjęcia, w dodatku podane w formie perfekcyjnie przygotowanych przez Tomka Ogrodowczyka diaporam, z cudnymi podkładami muzycznymi. To wszystko spowodowało, że przeniosłam się w jakiś cudny, bajkowy, nierealny świat. Mam nadzieję, że odbiór jej wystąpienia spowoduje, że częściej będziemy mogli oglądać jej piękne zdjęcia.

Galeria Adriany Bogdanowskiej

W tak pięknym nastoju widownia udała się na wyprawę wzdłuż dwóch pięknych polskich rzek – Bugu i Wisły za sprawą 4. pokazów filmowych i gości przeglądu Jolanty Tabor oraz Paolo Volponi.

źródło: www.sztukanatury.pl
źródło: www.sztukanatury.pl

Joanna Tabor przypomniała dwa znakomite filmy swojego tragicznie zmarłego męża, doskonałego fotografa przyrody Artura Tabora: „Podlaski przełom Bugu” oraz „Małopolski przełom Wisły” .

Wszyscy zgromadzeni w sali z sentymentem oglądali filmy niezapomnianego Artura Tabora, fotografa wyjątkowego i człowieka o niezwykłej osobowości. Obydwa prezentowane filmy pokazują wyjątkowość tych rzek, piękno przyrody, znaczenie dla ludzi i wpływ ludzi na ich bieg. Widz poznaje też piękne miejscowości położone wzdłuż rzek oraz ich historię.

Filmy Artura Tabora >>>

Paolo Volponi pokazał dwa odcinki swojego ostatniego filmu „Wisła – od źródeł do ujścia. Wzdłuż dawnego szlaku łososia” –

Odcinek 1 – Od źródeł Wisły do ujścia Dunajca.
Odcinek 2 -Od ujścia Dunajca do ujścia Narwi. (Odcinek 3 pokazywany był w ubiegłym roku. )

Paolo Volponi to Włoch z bogatym dorobkiem fotograficznym, który w 1998 r. zapuścił korzenie w Polsce, ponieważ zafascynowała go – między innymi – polska przyroda. Interesują go relacje między człowiekiem a naturą i ten problem pojawia się również w filmie “Wisła od źródeł do ujścia” – zagrożenia dla przyrody wynikające z działalności człowieka. Problem ten naświetla pokazując migrację łososi, pokonujących blisko 2000 km od źródeł (Wisła i jej dorzecza) do Bałtyku i z powrotem, napotykających po drodze zagrożenia i przeszkody.


Pokazał także trailer nowego filmu, który już jest montowany „Biebrza – żyjąca rzeka” i zobaczyć go będzie można w 2015 r.

Na ostatni dzień festiwalu – 7 grudnia – organizatorzy przygotowali program EKSTRA.

W pięknej Sali widowiskowej Centrum Kultury Dwór Artusa przy licznie zgromadzonej widowni zaprezentowała się Małgorzata Książkiewicz. Do tej pory miłośnicy fotografii przyrodniczej mieli przyjemność poznać jej urzekające, oryginalne zdjęcia, które spotykały się z uznaniem zdobywając liczne nagrody. Tym razem można było poznać ich autorkę i dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o niej. Przede wszystkim jest fotografem artystką poszukującą własnej drogi ekspresji, łamiącą powszechnie przyjęte zasady. Zdradziła, że miłością do przyrody została zarażona w rodzinnym domu, że jej rajem są najbliższe okolice miejsca zamieszkania – Sopotu i pokazała wiele pięknych zdjęć, które są małymi arcydziełami sztuki. Pięknie komentowała zdjęcia, opowiadała o okolicznościach ich powstawania, o swoich wyprawach. Słuchało się z największą przyjemnością.

źródło: www.sztukanatury.pl

[więcej >>>]

Dwa kolejne punkty programu poświęcone były Włodzimierzowi Puchalskiemu.

Tomasz Ogrodowczyk opowiedział jak zrodził się pomysł na wznowieniem „Zielonej serii”, opowiedział o mozolnej, trzyletniej pracy poświęconej poszukiwaniom w Muzeum Niepołomickim, wśród oryginalnych negatywów zdjęć do albumów , które zeskanowano, a otrzymane w formie plików pozytywy poddano skrupulatnej, cyfrowej rekonstrukcji, co pozwoliło na zaprezentowanie zdjęć Mistrza w nowej, doskonałej jakości w nowowydanych albumach z audiobookiem.

Tomasz Ogrodowczyk, Włodzimierz Press, Anna Puchalska, fot. Teresa Podgórska
Tomasz Ogrodowczyk, Włodzimierz Press, Anna Puchalska, fot. Teresa Podgórska

Gośćmi specjalnymi byli: córka Włodzimierza Puchalskiego, Anna Puchalska oraz odtwórca głównej roli, Włodzimierz Press. Odczytali oni pewne ważne dokumenty, które znajdą się w piątej książce wydanej przez Lasy Państwowe pt. „Werki Włodzimierza Puchalskiego”

Tomasz pokazał publiczności kilka filmików z nagrań studyjnych audiobooka, dzięki czemu można zobaczyć jak pracochłonna była to praca, ale też jak aktorzy często dobrze się bawili przy tym. Mieliśmy też okazję przekonać się jak ogromny udział w tym, że audiobook jest tak perfekcyjnie nagrany od strony aktorskiej miał Włodzimierz Press – a wśród obsady byli także amatorzy oraz dzieci – jaki był pomocny, życzliwy, cierpliwy. Efekty można podziwiać słuchając płyty CD.

Włodzimierz Press i Henryk Gołębiewski

Włodzimierz Press i Adriana Bogdanowska

Włodzimierz Press, Paweł Swędrzyński, Tomasz Ogrodowczyk…

Na zakończenie Tomasz zaprosił na scenę grono osób obecnych na sali, które brały udział w nagraniu audiobooka i publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami

Tomasz Ogrodowczyk, Anna Puchalska, Adriana Bigdanowska, Tomek Trzciński, Włodzimierz Press, Elżbieta Trzonek, Michał Ogrodowczyk, Emilia Trzcińska, Radosław Trzciński, fot. Teresa Podgórska
Tomasz Ogrodowczyk, Anna Puchalska, Adriana Bigdanowska, Tomek Trzciński, Włodzimierz Press, Elżbieta Trzonek, Michał Ogrodowczyk, Emilia Trzcińska, Radosław Trzciński, fot. Teresa Podgórska

Liczby świadczą o ogromie pracy związanej z wydaniem „Zielonej serii”:

Włodzimierzowi Puchalskiemu poświęcone było również wystąpienie Jana Walencika, filmowca, fotografa przyrody, który wspólnie z żoną Bożeną zrobił ponad 50 filmów przyrodniczych. Od lat wykonuje także mozolną pracę, przeszukując ogromną ilość dokumentów w poszukiwaniu informacji biograficznych W. Puchalskiego. Podczas wystąpienia:  ”WŁODZIMIERZ PUCHALSKI – Pionier Polskiej Fotografii Przyrodniczej i Filmu Przyrodniczego. POCZĄTEK  PASJI” udostępnił mnóstwo nieznanych, a bardzo ciekawych informacji z jego życia – z dzieciństwa, okresu szkolnego, studiów, rodzenie się pasji fotograficznej, uporu i walki z przeszkodami i przeciwnościami, pierwszych filmach i sukcesach. Nikt do tej pory nie zgromadził tyle faktów – Panu Walencikowi należą się ogromne wyrazy uznania i szacunku. Należy mieć nadzieję, że zostanie to wydane w postaci książki i powszechnie udostępnione. Szczerze życzę aby znalazł się wydawca.

Prezentacja Jana Walencika, fot. Teresa Podgórska

Po tym wystąpieniu zgromadzeni mieli jeszcze przyjemność obejrzeć film Olgi Kamenskaja o Bajkale – w którym głównie przybliżyła warsztat swojej pracy podczas filmowania podwodnego.

Tradycyjnie ostatnim punktem festiwalu było ogłoszenie wyników konkursów.

Konkurs fotograficzny „Natura Wokół Nas”

Jury w składzie:
Przewodniczący – Adam Adamski – Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury” Toruń, Członkowie Jury:
Dariusz Sarnowski, Marek Trzeciak.

Przyznano następujące nagrody:

I Miejsce: Magdalena Chudzik „Układ równoległy”
II Miejsce: Ryszard Sąsiadek „Potyczka”
III Miejsce: Sebastian Janicki „Ku wolności”

Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego dla młodego fotografa przyrody: Mikołaj Arndt „Siewki o świcie”
[nagrodzone prace >>>]

Konkurs Pokazów Cyfrowych

Jury w składzie:
Przewodnicząc: Jerzy Dolata, Członkowie: Joanna Antosik, Pan Michał Ludwiczak

Przyznano następujące nagrody:

I Miejsce: Robert Toczewski „Jesienny Kalejdoskop”
II Miejsce: Janusz Wojcieszak „Światło” oraz „Buczyna”
III miejsce: Radosław Kaźmierczak „Bieszczadzkie żubry”

Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia

Przyznana została jeszcze jedna specjalna nagroda Tomaszowi Ogrodowczykowi

fot. Marek Trzeciak
fot. Marek Trzeciak

 

Nagrodę wręczył Z-ca Dyrektora Spółki Urbitor ds. Giełdy – Jacek Wojciechowski

VII edycja Sztuki Natury była znakomita ! Gratuluję organizatorom – szczególnie dr Adamowi Adamskiemu i dziękuję wszystkim Gościom za tyle wspaniałych wrażeń.

FOTORELACJA z programu 5 – 7 grudnia 2014 r.