OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Źródło: Archiwum

Targi EKO – LAS 2010

Zakończyły się trwające od 9 do 11 września, największe w Polsce targi leśne EKO – LAS. Miejscem imprezy były lasy Nadleśnictwa Świebodzin w pobliżu miejscowości Mostki.
Dla 150 wystawców i odwiedzających udostępniono teren o łącznej powierzchni 35 hektarów.

Uroczystość otwarcia poprowadził Janusz Mazurczak – przedstawiciel Międzynarodowych Targów Poznańskich. W kolejnych wystąpieniach usłyszeliśmy wypowiedzi: Marcina Jabłońskiego – Marszałka Województwa Lubuskiego, Tomasza Wójcika – Zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Marketingu i Organizacji , Katarzynę Chmiel -  Dyrektor Biura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Krzysztofa Janeczko – Dyrektora Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska.
Kolejnym punktem programu było wręczenie złotych medali MTP
przyznawanych najlepszym produktom eksponowanym na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Tym akcentem zakończyła się część otwierająca targi i przyszedł czas na następne wydarzenie czyli  VI Forum Leśne „Człowiek, Las, Drewno”.

Założeniem VI Forum Leśnego była wymiana doświadczeń oraz wiedzy z zakresu leśnictwa, sektora usług leśnych i kadry zarządzającej. Konferencja zorganizowana została przez Polskie Towarzystwo Leśne, Lasy Państwowe, Stowarzyszenie przedsiębiorców Leśnych i Międzynarodowe Targi Poznańskie, nad całością czuwała prowadząca konferencję prof. dr hab. Małgorzata Mańka.
W czwartkowej konferencji referaty podzielone zostały na dwa bloki. Pierwszy z nich dotyczył Usługowych form realizacji prac leśnych i usłyszeliśmy tu trzy referaty:
- Prywatny sektor usług leśnych z perspektywy 20 lat – dr hab. Janusz Kocel (Instytut Badawczy
Leśnictwa)
- Usługowe formy realizacji prac leśnych z punktu widzenia Zakładów Usług Leśnych – Jan Kubiak
(Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych)
- Certyfikowanie i licencjonowanie Zakładów Usług Leśnych – Robert Knysak (Stowarzyszenie
Przedsiębiorców Leśnych).

Głos w dyskusji zabrał
Józef Grodecki , którego zdaniem Lasy Państwowe świadomie generują szarą strefę w sektorze usług leśnych, m. in. preferując  cenę jako jedyne kryterium przy przetargach.  Dr Grodecki zwrócił również uwagę na niechęć do LP oraz pogłębiające się konflikty z:
- drzewiarzami (ustalania cen na drewno)
- ekologami (sposób prowadzenia gospodarki leśnej)
i nadchodzący z

- wykonawcami usług leśnych (kryteria i ceny na wykonywane prace).

Drugi blok poświęcony tematyce Nowych technik i technologii w pracach leśnych zawierał dwa wystąpienia:
- Wybrane uwarunkowania wdrażania innowacyjnych technologii pozyskiwania drewna w polskim
leśnictwie – dr inż. Witold Zychowicz, dr hab. Inż. Tomasz Nurek (wydział Inżynierii Produkcji
SGGW w Warszawie)
-
Drewno energetyczne – strategia – dr inż. Krzysztof Jodłowski (Instytut Badawczy
Leśnictwa).

W przerwie między blokami wręczone zostały Leśne Znaki Jakości przyznane przez Ośrodek Rozwojowo -Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu. Są one przyznawane wyrobom, usługom i procesom przydatnym dla gospodarki leśnej, charakteryzującym się potwierdzoną przez użytkowników, wysoką jakością wykonania, spełniającą wymogi prawa, ochrony środowiska oraz przepisów bhp.
Leśnymi Znakami Jakości wyróżnione zostały:
- Siatka leśna węzłowa średnia medium,
- Kostur rurowy do sadzenia sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym,
- Przyrząd do pomiaru odległości WALKTAX,
- Biodegradowalny olej „EKOPILAR BIO”.

Czwartkowa aura okazała się nieprzychylna dla wystawców i organizatorów. Wietrzna, ulewna pogoda spowodowała mniejszą frekwencję wśród zwiedzających, a zaparkowane w plenerze auta wyjeżdżały z pomocą ciągników i land roverów straży leśnej.

Kolejny dzień targowy to przede wszystkim zwiedzanie stoisk wystawców i duża frekwencja odwiedzających. Zainteresowanie wzbudzały różnego rodzaju pokazy pracy maszyn, prezentacje i konkursy z nagrodami. Organizatorzy zafundowali również emocje sportowe, które zapewnił X Piłkarski Turniej Nadleśnictw o Puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych – wygrany przez gospodarzy.

Ciąg dalszy Forum Leśnego składał się z trzech referatów, które dotyczyły:  gospodarki przestrzennej w lasach (prof. dr hab. Marek Degórski i prof. dr hab. Edward Stępień) i dotacji europejskich dla Zakładów Usług Leśnych (mgr inż. Dariusz Rutkowski).

Ostatni dzień targów Eko – Las rozpoczęła prezentacja na temat Dotacji europejskich dla Zakładów Usług Leśnych – doświadczenie i praktyka, autorstwa Anny i Dariusza Rutkowskich.

Dotyczyła ona ogólnych zasad o dotacjach europejskich oraz konkretnych przykładów działań jakie należy podjąć przy przygotowaniu wniosku. Jak się okazało prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Z sali padały pytania odnoszące się do konkretnych sytuacji, mogących spotkać ZUL-e w trakcie realizacji dotacji europejskich.

Podsumowując, powiedzieć można, że organizatorom udała się sztuka przygotowania tak sporej imprezy. Duża liczba wystawców, konferencje tematyczne oraz liczne pokazy zachęcały do zwiedzania targów, o czym zresztą świadczyła duża frekwencja wśród gości. Targi umożliwiły bezpośredni kontakt firm z odbiorcami ich produktów i usług. Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z aktualną ofertą na rynku. W jednym miejscu można było, nawiązać kontakty biznesowe, poznać i porównać aktualne trendy oraz możliwości.

Rafał Szkopiński