Sarny_ łukasz_ łukasik

Wystawa fotografii przyrodniczej „Oczami śląskich fotografów” (2009)

„Oczami śląskich fotografów”

Wernisaż wystawy Okręgu Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Galeria „Piętro wyżej” w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach

3.02.2009- 1.03.2009

W nocy wróciłam z wernisażu wystawy „Oczami śląskich fotografów”, który odbył się w Katowicach. Droga do Katowic była szara, padał deszcz, ale autostrada to jednak komfortowa droga i mimo niesprzyjającej aury przebyłam odległość Wrocław – Katowice w 2,5 godz. – wliczając wyjazd z Wrocławia i przyjazd na miejsce wystawy do Katowic, a to jak wiadomo nie jest łatwe, zwłaszcza w godzinach szczytu. Na temat podróżowaniu po Katowicach można napisać osobny felieton. Współczuję mieszkańcom tego miasta takich rozwiązań komunikacyjnych, to bardzo nieprzyjazne kierowcom miasto, zwłaszcza obcym. Mieszkałam kilka lat na  Śląsku i niestety nie mam najlepszych skojarzeń. W mojej pamięci jest szary, zadymiony, zasypany sadzą – nawet maliny pamiętam oblepione sadzą.
A ludzie do dobrego samopoczucia potrzebują przyrody, zieleni, czystej, soczystej. Ślązacy doceniają ją chyba szczególnie. Na szczęście mają niedaleko Beskidy, Jurę Krakowsko-Częstochowską. I są chyba szczególnie wrażliwi na piękno przyrody. Widać to w pracach śląskich fotografików. Od 1996 r. w ramach Związku Polskich Fotografów Przyrody działa prężnie grupa fascynatów fotografii przyrody, która skupia wokół siebie bardzo duże grono sympatyków. Mogłam się o tym przekonać we wtorek – 3 lutego 2009 r. Na wernisaż przybyła tak duża grupa ludzi, że w galerii „Piętro wyżej” Górnośląskiego Centrum Kultury było bardzo ciasno. Ale taki widok w tych okolicznościach jest bardzo pozytywny.

Wernisaż rozpoczął się o godz. 18. Gości powitał gospodarz  Górnośląskiego Centrum Kultury – dyrektor Tomasz Janikowski. Podkreślił, że wystawy fotografii przyrodniczej cieszą się dużym zainteresowaniem, a to już jest czwarta edycja, która się odbywa w galerii „Piętro wyżej”. Następnie gości przywitał Prezes Okręgu Zygmunt Urzędnik i wspólnie z Wiceprezesem Okręgu Lesławem Kostkiewiczem podziękowali sponsorom za wsparcie, dzięki któremu było możliwe zorganizowanie tej wystawy wręczając im oczywiście zdjęcia śląskich fotografików. W gronie sponsorów była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, Spółka PTK Centertel – operator komórkowy ORANGE, P.H.Z. BALTIMPEX TELECOM. Sympatycznym akcentem części oficjalnej było przyjęcie w poczet członków  ZPFP kolejnych dwóch fotografów.

I zaczęła się część nieoficjalna ale zasadnicza -  oglądanie zdjęć, spotkania, rozmowy, wywiady z autorami zdjęć.

Komisja artystyczna wybrała na wystawę 140 zdjęć spośród zaproponowanych przez fotografów stowarzyszenia. Każdy autor mógł wystawić od 3 do 7 zdjęć. Zdjęcia do ekspozycji zostały przygotowane w laboratorium fotograficznym Fotonet z Tychów. Zostały wykonane na tradycyjnym papierze fotograficznym w taki sposób, że posiadają już czarne passe-partout, następnie naklejone na płytę pleksi i pokryte na gorąco folią. Zapewnia im to oryginalną fakturę, ale przede wszystkim powoduje, że nie występują odbicia źródeł światła i nie robią się refleksy. Zdecydowanie zwiększa się komfort oglądania zdjęć. Zdjęcia zostały oprawione w czarne aluminiowe ramy, powieszone na białych ścianach. Prezentują się imponująco. Obok zdjęć umieszczono na tabliczkach informacje o autorach i poszczególnych zdjęciach.

Dwa słowa jakie mi się kojarzą z tą śląską wystawą to „bardzo imponująco” i „bardzo przyrodniczo”. 28 autorów, 140 zdjęć w formatach 40×60 i 60x90cm

Autorzy zdjęć: Romuald Cichos, Janusz Gajdas, Robert Garstka, Rafał Gawełda, Bogusława Jankowska, Andrzej Jeziorowski, Artur Jurkowski, Zuzanna Kacperek Karetta, Marcin Karetta, Łukasz Koba, Lesław Kostkiewicz, Maria Kuc, Łukasz Łukasik, Paweł Niemiec, Mariusz Oszustowicz, Michał Piekarski, Dariusz Przybyła, Krystyna Puszyńska Stasiak, Sebastian Słonina, Grzegorz Smolarczyk, Paweł Smolik, Jerzy Stasiak, Marek Szczepanek, Marek Śniegoń, Zygmunt Urzędnik, Wojciech Wandzel, Janusz Wojcieszak, Marek Wtorek.

Są piękne. Może to brzmi jak truizm, ale trudno znaleźć właściwe słowo. Każde po kolei ogląda się z przyjemnością i każdym można się zachwycić.  Bardzo różnorodna tematyka – ptaki, owady, krajobrazy, drzewa, wschody i zachody słońca, chmury, różnorodne detale przyrodnicze.

Prace ukazują najpiękniejsze zakątki naszego kraju. Były wykonane blisko – w Beskidach – na Równicy, na Baraniej Górze, czy na tatrzańskich szczytach, ale też w miejscach odległych – na bagnach biebrzańskich, wydmach Słowińskiego Parku Narodowego, Suwalskim Parku Narodowym, Karkonoszach. Wszystkie zdjęcia łączy doskonały warsztat i perfekcyjna wiedza przyrodnicza i wrażliwość autorów. Budzi to szczególny zachwyt i szacunek kiedy weźmie się pod uwagę, że autorzy nie są zawodowymi fotografami, a w większości również nie mają wykształcenia przyrodniczego. Są wśród nich ludzie bardzo wielu profesji – są pracownikami banków, firm teleinformatycznych, lekarze, górnicy, mechanicy …. Większość podkreśla że przyrodą interesowali się od dzieciństwa, lubią spędzać czas w lesie, w górach, nad jeziorami. Czasami żeby robić zdjęcia organizują specjalne wyprawy, budują czatownie, śpią w ukryciu, żeby rano zwierzęta nie zauważyły ich obecności. Ale również wyskakują na zdjęcia tuż po pracy, gdzieś blisko. Właściwie z aparatem fotograficznym nie rozstają się.

W gronie śląskich fotografików są wybitni artyści fotograficznego obiektywu, osoby uznane, wynagradzane na festiwalach i konkursach w kraju i za granicą: Marcin Karetta, Łukasz Łukasik,  Paweł Niemiec, Zygmunt Urzędnik, Marek Wtorek, Rafał Gawełda.

 Wystawa potrwa do marca 2009 r. A następnie powędruje po Polsce. Prezes Lesław Kostkiewicz powiedział, że najprawdopodobniej pewien czas będzie eksponowana w Dyrekcji Regionalnej LP w Katowicach, następnie w siedzibach Parków Narodowych i innych miejscach.

Kiedy z żalem, ok. godz. 20 opuszczałam Galerię „Piętro wyżej” goście jeszcze dobrze się bawili.

Szczególne gratulacje za tak wspaniałą organizację wystawy należą się Prezesom Okręgu Śląskiego – Panom Zygmunt Urzędnik i Lesławowi Kostkiewiczowi.

Jeżeli ktoś mieszka w pobliżu Katowic lub w lutym będzie w tych okolicach zachęcam aby wstąpił do galerii „Piętro wyżej” w Górnośląskim  Centrum Kultury i zobaczył zdjęcia na własne oczy. Warto !

Wracając nocą na mój Śląsk – Dolny, uświadomiłam sobie, że ta wystawa zmieniła moje skojarzenia z Górnym Śląskiem. Teraz będą już one przyrodnicze.

ZPFT Okręg Śląski