Jemiołuszka na jarzębinie

Źródło: RDOŚ w Szczecinie

Zimowe dokarmianie ptaków i ochrona nietoperzy

Dokarmianie ptaków wiąże się z dostarczaniem im pokarmu, w szczególnie niesprzyjających warunkach zimowych, gdy mają ograniczony dostęp do innych źródeł pożywienia. Z punktu widzenia ekologii poszczególnych gatunków, dokarmianie ptaków nie ma dużego znaczenia dla przeżywalności i późniejszego sukcesu lęgowego. Dostępność pokarmu jest tylko jednym z czynników na nie wpływających.

W przypadku decyzji o dokarmianiu naszych skrzydlatych przyjaciół, musimy pamiętać, iż dokarmiane ich w sposób przypadkowy i nieprzemyślany oraz niewłaściwym rodzajem pokarmu spowoduje więcej szkód niż pożytku. Dokarmianie rozpoczynajmy późną jesienią a kończmy wczesną wiosną. Regularnie uzupełniajmy pokarm w karmniku i pamiętajmy o częstym usuwaniu z niego zanieczyszczeń, gdyż lepiej uchronimy ptaki przed chorobami i pasożytami. Podczas dokarmiania unikajmy białego pieczywa, produktów solonych, ponieważ wywołują one kwasicę oraz biegunki i często prowadzą do śmierci wskutek zaburzenia gospodarki wodnej organizmu. Bardzo niebezpieczny jest również pokarm zepsuty np. spleśniały chleb. Im więcej naturalnych składników w pożywieniu tym lepiej.

W naszych warunkach klimatycznych stosujmy: nasiona zbóż, nasiona oleiste, owoce, niesoloną słoninę i orzechy. Są to podstawowe rodzaje karmy dla ptaków. 

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Fundacja „Ratujmy Ptaki” przestrzegają przed zbyt pochopnym podjęciem decyzji o dokarmianiu ptaków i brakiem regularności. Zastanówmy się czy jest taka konieczność, gdyż nasze dokarmianie może zmienić naturalne zachowania ptaków, np. zamiast odlecieć na południe to zimują lub tracą wrodzony lęk przed człowiekiem, albo też przyzwyczajają się do jednego źródła pokarmu i przestają go poszukiwać i w rezultacie giną z głodu przy nieregularnym dokarmianiu.

Zdjęcia: Teresa Podgórska

Bądźmy konsekwentni. Jeżeli już zaczęliśmy dokarmianie to róbmy to regularnie. Ptaki przyzwyczajają się do naszej pomocy i będą przylatywać w to miejsce, w którym są dokarmiane z nadzieją, że coś zawsze tam znajdą. Różne rodzaje pokarmów oraz przepisy jak je przyrządzić możemy znaleźć na stronie internetowej Fundacji „Ratujmy Ptaki”.

Zdjęcia: Teresa Podgórska

Jednocześnie pamiętajmy o nietoperzach, aby nie dopuścić do niekontrolowanego ich wybudzenia zen snu zimowego (hibernacji). Nie wchodźmy do starych fortyfikacji lub bunkrów, gdyż obecność człowieka (jego oddech) może podnieść temperaturę otoczenia i spowodować wybudzenie nietoperzy. Jeżeli już wejdziemy do pomieszczenia, gdzie hibernują nietoperze, zachowajmy ciszę i nie zakłócajmy ich spokoju.

Pamiętajmy, że ptaki i nietoperze są naszymi sprzymierzeńcami w walce z uciążliwymi dla człowieka owadami. Dlatego pozwólmy im przetrwać zimę, a na pewno się nam odwdzięczą.