Źródło: ORWLP

Audiobook „Wyspa kormoranów”

„DZIENNIK LEŚNY” obejmuje patronatem medialnym wydanie albumu z audiobookiem „WYSPA KORMORANÓW” Włodzimierza Puchalskiego

Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu podjął się niezwykłego wysiłku przywrócenia pamięci o wybitnym przyrodniku i fotografie Włodzimierzu Puchalskim poprzez wydanie książek z tzw. Zielonej serii w postaci audiobooków. W 2012 r. wydano „Bezkrwawe Łowy”, w listopadzie 2013 r. ukaże się Wyspa kormoranów.

Okladka - Wyspa kormoranów[2]

WYSPA KORMORANÓW to drugi album Włodzimierza Puchalskiego z tzw. Zielonej serii. Po raz pierwszy ukazała się w 1954 r. Audiobook wydany przez ORWLP powstał na podstawie wydania drugiego z roku 1957 – poprawionego i rozszerzonego.

Po Bezkrwawych łowach jest to najbardziej znany tytuł tego znakomitego fotografa i filmowca przyrody. „Wyspa kormoranów” jest książką skierowaną głównie do młodych czytelników. Czyta się ją jednym tchem już od pierwszych stron, od opowieści o ukrytym skarbie. Zdarzenia opisane w opowiadaniach rozpoczynają się tuż po II wojnie światowej, a kończą w 1949 roku i dotyczą tylko jednego miejsca – wyspy Wysoki Ostrów na Jeziorze Dobskim na Mazurach, nazwanej przez Puchalskiego Wyspą kormoranów.

Jak to miejsce wygląda obecnie można zobaczyć na stronie internetowej Nadleśnictwa Giżycko: www.gizycko.bialystok.lasy.gov.pl/panoramy/dobskie

Kto miał okazję słuchać „Bezkrwawych łowów”, może być pewien, że i „Wyspa kormoranów” dostarczy wielu niezwykłych wrażeń. Role bohaterów czytane są przez znakomitych aktorów: Włodzimierza Pressa, Annę Seniuk, Emilię Krakowską, Stanisława Brudnego, Mariana Opanię, Jarosława Boberka czy Grzegorza Pawlaka i innych – w sumie występuje 30 postaci. W takim wykonaniu Wyspa kormoranów jeszcze bardziej wciągnie słuchaczy. Role w audiobooku zagrały także osoby nie mające związku ze sztuką aktorską, dla których była to wielka przygoda. Dodatkowym atutem jest udźwiękowienie całości tłami przyrody, co stwarza wrażenie przyjemnego w odbiorze słuchowiska.

Obydwa tytuły nie są reprintem, ponieważ przeszły długą i nielatwą drogę wydawniczą. Zdjęcia do albumów zostały odszukane wśród tysięcy oryginalnych negatywów w Muzeum Niepołomickim i na nowo zeskanowe. Nie udało się jednak odnaleźć wszystkich fotografii – do Bezkrwawych… brakowało aż piętnastu zdjęć, a do Wyspy … – pięciu. Brakujące zdjęcia zostały zeskanowane wprost z albumu z lat 50. Następnie zostały poddane cyfrowej obróbce polegającej na usunięciu z nich rys, śladów po kurzu, a nierzadko też na rekonstrukcji pewnych ich fragmentów. Obróbka jednego zdjęcia zajmowała zwykle kilka godzin pracy! Ale efekt jest widoczny gołym okiem, a fotografie zyskały nową jakość i prawdziwy blask. Układ zdjęć w albumie jest identyczny z tym z drugiego wydania.
Albumy nie zawierają pełnych tekstów opowiadań, ale tylko fragmenty – pierwsze strony opowiadań pełnią w nich funkcję krótkich zapowiedzi do historii w całości zawartych na dołączonym audiobooku.

Wydanie audiobooków nie byłoby możliwe bez życzliwości i przychylność pani Anny Puchalskiej-Żelewskiej, która wyraziła zgodę na udzielenie praw do tekstów i zdjęć jej ojca ale również pani Marii Jaglarz, Dyrektor Muzeum Niepołomickiego, która umożliwiła skorzystania z oryginalnych negatywów Włodzimierza Puchalskiego, a także pani Marzeny Wilczyńskiej za zaangażowanie i pomoc w trakcie wyszukiwania fotografii.

Jak poinformowała nas Pani Elżbieta Trzonek z ORWLP album został oddany do druku a płyta do tłoczni. Na początku listopada powinien ukazać się sprzedaży w sklepie internetowym Lasów Państwowych www.sklep.bedon.lasy.gov.pl (w cenie 30 zł – podobnie  jak „Bezkrwawe łowy” – te będą wznowione na początku 2014 r.)