Źródło: Lasy Państwowe

Bushcraft i survival, legalnie w lasach państwowych

Lasy Państwowe uruchamiają pilotażowy program, dzięki któremu bez łamania przepisów można będzie biwakować w lesie.
Od 21 listopada przez okres jednego roku wyznaczone do tego celu zostaną 43 obszary obejmujące ponad 65 tys. ha lasów.

namiot_norka_foto_R_Sz

Rozmowy z leśnikami zainicjowało środowisko bushcraftu i survivalu wychodzac z propozycją zalegalizowania swojego hobby, jednym z pomysłów była „Karta Włóczykija”.

Lasy Państwowe nie pozostały obojętne na wołanie ponad 40 tysięcznej społeczności miłośników leśnego obozowania,  zorganizowały cykl spotkań i konsultacji, które stały się podstawą do wypracowania rozwiązania umożliwiającego legalne uprawianie bushcraftu i survivalu.

Lasy Państwowe podają, że okres pilotażu potrwa od 21 listopada 2019 r. do 23 listopada 2020 r. Dyrektor generalny ustalił wzór regulaminu, który muszą stosować osoby chcące skorzystać z możliwości dostępnych w wyznaczonych obszarach leśnych.
W granicach tych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa (wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztą elektroniczną). Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie.