Źródło: Korespondencja: Łukasz Turek

„Czyj to liść?” – wersja 2.0

Zachęcamy do pobrania rozszerzonej wersji aplikacji „Czyj to liść?”, która została uzupełniona o nowych 18 gatunków leśnych drzew i krzewów. Rozbudowany klucz do oznaczania pozwala obecnie rozpoznać aż 44 gatunki!

CTL v2 (800x531)

Aplikacja powstała z myślą o tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z botaniką i ma charakter popularnonaukowy. Odpowiadając krok po kroku na pytania zawarte w elektronicznym kluczu, możemy zidentyfikować wybrane, najpopularniejsze gatunki występujące w polskich lasach.

„Czyj to liść?” zawiera trzy podstawowe funkcje:

Klucz uwzględnia przede wszystkim te cechy, dzięki którym najłatwiej i z dużym prawdopodobieństwem można rozpoznać dany gatunek. Jeśli będziecie mieć wątpliwości co do poprawności odpowiedzi – zajrzyjcie do atlasu, zawarte w nim zdjęcia i opisy innych charakterystycznych cech na pewno będą pomocne.

Nie martwcie się, kiedy zimą liście opadną i przestaną być najważniejszym znakiem rozpoznawczym swojego gatunku. Drzewa i krzewy nadal można rozróżniać, obserwując ich owoce, pokrój (kształt), a przede wszystkim – korę.

Aplikacja powstała w ramach działań związanych z promocją mechanizmu wsparcia parków narodowych przez Lasy Państwowe. Od kilku lat, co roku Lasy Państwowe przekazują kilkadziesiąt milionów złotych z funduszu leśnego na wybrane przedsięwzięcia realizowane przez parki. Są to m.in.: działania ochronne prowadzone metodami gospodarki leśnej, budowa infrastruktury turystycznej, działania przeciwpożarowe czy badania naukowe. W 2017 roku planowana do przekazania parkom narodowym pula środków z funduszu leśnego wynosi ok. 70 mln. zł.

Artykuł powiązany >>>