Źródło: Patronat medialny

Festiwal Podróżników ROZJAZDY

Z przyjemnością informujemy, że Dziennik Leśny objął patronatem medialnym Festiwal Podróżników ROZJAZDY, na który zapraszamy do Domu Kultury Chwałowice w dniach 21-23 marca 2014 r.

Z piórem, doświadczając dzikich, z mikrofonem, autostopem, z aparatem fotograficznym,

na linie, ze szkicownikiem, trampingowo, z dziećmi na rękach.

 

Festiwal Podróżników ROZJAZDY – Rybnik 21-23.03.2014 r.

Dom Kultury Chwałowice

Rozjazdy 2014 - Plakat A2
W programie: warsztaty artystyczno-podróżnicze dla dzieci, spotkania z książką podróżniczą, prezentacje filmów w Konkursie Filmowym „Podróże małe i duże”, warsztaty fotografii podróżniczej, pokazy slajdów, spotkania i prezentacje. Podróżnicy: Aneta Skórnicka, Bartek Szaro i Patryk Świątek, Marek Waśkiel, Grzegorz Petryszak, Aldona Filipek, Grzegorz Michałek, Agnieszka Obszańska, Jacek Torbicz. Gościem specjalnym festiwalu będzie Arkady Radosław Fiedler.

Na festiwalu również – kiermasze: sprzętu turystycznego (Sklep Extreme www.sklepextreme.pl) , książek podróżniczych (Księgarnia Internetowa AdventureBook www.adventurebook.pl), rękodzieła etnicznego (Galeria Peruart www.peruart.pl) i ciepły bufet (Cafe Piątka www.facebook.com/sniadaniezapiatke).

Cena biletu na jeden dzień – 20 zł., karnet na dwa dni – 30 zł.

Rezerwacja biletów pod nr tel. 32 4216222 w.32 lub mailowo: biuro@dkchwalowice.pl .

Od 1 do 17 marca 2014 r. trwać będzie internetowe głosowanie na najlepszy film w Konkursie Filmowym „Podróże małe i duże” na kanale YouTube: www.youtube.com/user/ROZJAZDY.

Organizatorami VI edycji Festiwalu są Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, Stowarzyszenie Podróżników MAHAKAM oraz EXTREME Group www.extremegroup.pl.

PROGRAM Festiwalu:

21.03.2014 (piątek) – wstęp wolny

18.00 Bartek Szaro i Patryk Świątek – PARAGON Z PODRÓŻY – spotkanie z książką podróżniczą:

- Indie bez Taj Mahal

22.03.2014 (sobota)

11.00 – 14.00 Marek Waśkiel – Warsztaty Fotografii Podróżniczej – zapisy.

14.30 Marek Waśkiel – wernisaż wystaw fotografii:

Na wschodzie bez zmian” i „Dziki Zachód – parki narodowe USA” - wstęp wolny.

Bilety:

15.00 Konkurs Filmowy „Podróże małe i duże” – prezentacja nagrodzonych filmów.

15.30 Marek WaśkielObrazki z przydroża

16.30 GOŚĆ SPECJANY FESTIWALUArkady Radosław Fiedler

- Wyprawa do współczesnych Majów

18.00 Grzegorz PetryszakZapomniany Kaukaz

19.30 Grzegorz Michałek - Piekło i Niebo – o wędrówce w pionie

23.03.2014 (niedziela) – bilety

14.00 Aldona FilipekMozambik – o zwycięstwie miłości nad biedą

15.30 Aneta SkórnickaAmeryka Południowa od nowa

17.00Agnieszka ObszańskaW poszukiwaniu dźwięku

18.30 Jacek Torbicz – Trobriandy – wyspy z „Życia seksualnego dzikich”

 

WARSZTATY FOTOGRAFII PODRÓŻNICZEJ – 22 marca (sobota) 2014 r.

w godz. 11.00 – 14.00 – ilość miejsc ograniczona.

Zapisy przyjmuje Krzysztof Łapka - mail: dkchwalowice@wp.pl , tel. 513064196

 

Sylwetki podróżników:

Marek Waśkiel - fotografik i dziennikarz, podróżnik pracujący m.in. dla magazynów National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat, Twój Urlop, tygodników i dzienników: Rzeczpospolita, DZIENNIK. Autor albumów fotograficznych, przewodników turystycznych, miłośnik dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Był fotoedytorem w miesięczniku PODRÓŻE i zastępcą red. naczelnego miesięcznika Poznaj Świat obecnie jest red. naczelnym e-magazynu o fotografowaniu i podróżach FotoGeA.comwww.fotogea.com.

Marek Waśkiel - fot. z archiwum Marka Waśkiela

Arkady Radosław Fiedlerur. w 1945 r. w Londynie. Podróżnik i muzealnik, syn podróżnika i pisarza, Arkadego Fiedlera. Wraz z bratem prowadzi muzeum swego sławnego ojca w Puszczykowie pod Poznaniem www.fiedler.pl, gdzie wybudowali kopię piramidy Cheopsa (w skali 1:23) oraz naturalnej wielkości kopię żaglowca „Santa Maria”, na którym Kolumb odkrył Amerykę. Brał udział w sześciu wyprawach wraz ze swoim ojcem, a po jego śmierci organizuje wyprawy samotne, m.in. do Peru, Boliwii, Ekwadoru i Meksyku. Arkady Fiedler zajmie nas pasjonującą opowieścią o życiu współczesnych Majów.

Arkady Radosław Fiedler - fot. z archiwum podróżnika (1)

Arkady Radosław Fiedler - fot. z archiwum podróżnika (2)

Aneta Skórnicka – magister sztuki z wykształcenia, podróżnik-rysownik z zamiłowania. Od lat prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci w Polsce, Francji, Hiszpanii, Ameryce Południowej. Opowie o swojej rocznej podróży po Ameryce Południowej, którą odbyła z katalońskim przyjacielem Francesc Garretą. Przemierzali bezdroża Peru, Kolumbii, Argentyny, Boliwii, Ekwadoru i Chile, ona – rysując, on – fotografując i pisząc. Strona: www.caminalma.blogspot.com. Aneta zabierze nas do dżungli amazońskiej i małych wiosek andyjskich, na pustynię Atacama i do wielkich metropolii.

Aneta Skórnicka - fot. z archiwum Anety Skórnickiej

Grzegorz Michałek – pochodzący z Cieszyna, szef wyszkolenia Grupy Beskidzkiej GOPR jest rekordzistą największej deniwelacji świata. Dokonał zejścia na suche dno – 2080 m najgłębszej jaskini świata Krubera-Woronia (znajdującej się w Masywie Arabiki na pograniczu Abchazji i Gruzji), a później wejścia na wysokość 8250 m na Mount Evereście w Himalajach. Tak nisko i tak wysoko jednocześnie nikt nie był. Strona projektu Niebo i Piekło: www.kagb.pl/hh/.

Grzegorz Michałek w Himalajach - fot. z archiwum Grzegorza Michałka

Grzegorz Michałek w Jaskini Zimnej - fot. z archiwum Grzegorza Michałka

Aldona Filipek - w maju 2013 na ponad dwa miesiące pojechała do Mozambiku, żeby pomagać dzieciom. Rok przed wyjazdem wstąpiła do wspólnoty „Głos na pustyni” gdzie dowiedziała się o organizacji misjonarskiej Iris Ministries Rollandy i Heidi Baker, która od 1995 roku pomaga najuboższym w Mozambiku. Pierwsze zetknięcie z Afryką było dla niej bardzo trudne. Zobaczyła też Mozambik, który umiera z głodu. Aldona Filipek opowiada o ciężkim losie mozambijskich dzieci. „To właśnie one nauczyły mnie miłości i dzielenia się”

Aldona Filipek - fot. z archiwum Aldony Filipek

GrzegorzPetryszak – dziennikarz, autor przewodników po górach Bułgarii i Włoszech, właściciel Klubu Podróżników Gotramping www.gotramping.pl, który specjalizuje się w organizowaniu wyjazdów na Kaukaz: Gruzja i Armenia, Iran i Uzbekistan. Z Grzegorzem wyruszymy doZapomnianego Kukazu. Pojedziemy przez winne wzgórza na wschodzie Gruzji do jednego z najstarszych monastyrów – David Gareji, wdrapiemy się na zbocza Kaukazu, a przede wszystkim doświadczymy gościnności Gruzinów.

Grzegorz Petryszak - fot. z archiwum Grzegorza Petryszaka

fot. Grzegorz Petryszak

Agnieszka Obszańska – dziennikarka radiowej TRÓJKI www.polskieradio.pl/Trojka. Współtworzy i prowadzi audycje, montuje dźwięki na potęgę, a efekty można usłyszeć w Terenie Kultura , Mówię TAK, Radiowym Domu Kultury. Odbywa liczne kulturalne i muzyczne podróże po Polsce i świecie. Za jej sprawą odbędziemy muzyczną podróż po świecieW poszukiwaniu dźwięków.

Agnieszka Obszańska - fot. z archiwum Agnieszki Obszańskiej

Jacek Torbicz – geograf i dziennikarz, autor programów radiowych i wieloletni redaktor naczelny magazynu „Globtroter”. Był w stu kilkudziesięciu krajach na siedmiu kontynentach. Prowadził przez lata audycje podróżnicze w Radio Kraków. Obecnie łączy pasję z pracą, prowadząc biuro podróży Prestige Holidays & Tours www.egzotyka.tv. W Rybniku opowie o mieszkańcach Wysp Trobrianda, gdzie sto lat temu mieszkał i pracował Bronisław Malinowski, światowej sławy polski antropolog i podróżnik.

Jacek Torbicz - fot. z archiwum Jacka Torbicza

Bartłomiej Szaro i Patryk Świątek – nałogowo jeżdżą na własną rękę, obalając mit, jakoby podróżowanie było czymś bardzo kosztownym. Wierzą, że wszystko da się zorganizować i nie ma pomysłów bardziej lub mniej realnych, marzenia realizuje chęć a nie pieniądze. Prowadzą bardzo popularny serwis internetowy Paragon z podróży www.paragonzpodrozy.pl. Napisali książkę pt. „Paragon z podróży. Poradnik taniego podróżowania” – doskonale motywującą do działania.

Bartek Szaro i Patryk Świątek - fot. z archiwum podróżników

fot. Bartek Szaro i Patryk Świątek