

Adriana Bogdanowska
Pochodzi z Poznania. Drogę ku wykształceniu rozpoczęła od studiów polonistycznych, ale zainteresowania spowodowały, że podjęła studia na kierunku Ochrona Środowiska na obecnym Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Takie wykształcenie pozwoliło zmierzyć się z trudnym wyzwaniem redagowania ogólnopolskiego czasopisma przyrodniczego wydawanego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Od 2004 roku jest redaktor naczelną Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA i praca ta pochłonęła ją bez reszty, stając się jej prawdziwą pasją.
W grudniu 2014 r. po raz pierwszy zaprezentowała swoje zdjęcia szerszej publiczności podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Toruniu „Sztuka Natury” i spotkała się z gorącym przyjęciem.
Bardzo ciekawie z tej okazji opowiedział o niej Tomasz Ogrodowczyk.

„….to poprawna romantyczka, postrzegająca świat przyrody poprzez pryzmat wrażliwej na piękno duszy oraz niepoprawna fotografka przyrody, wyjątkowo krytyczna wobec swojej twórczości, dlatego tylko czasem zadowolona z wykonanych przez siebie zdjęć. Jednak obrazy, które zdecyduje się pokazać światu są piękne, emanuje z nich osobiste ciepło i oddanie z jakim pochyla się nad fotografowanym tematem (a w schyleniu potrafi trwać godzinami…). Kocha fotografować przyrodę i widzi ją niebanalnie. Nie interesuje jej dokumentalne postrzeganie świata, choć często robi takie zdjęcia z racji wykonywanej profesji. Jej świat, zaklęty w kadrze zdjęcia, jest kompozycją subtelną, nieoczywistą, niezwyczajną, wizją podaną z artystycznym wdziękiem. Czasem główną rolę odgrywa w niej świadomie zastosowana nieostrość, rozlana na dziesiątki barwnych plam. To sprawia, że obcowanie z jej twórczością jest wyjątkowe i rozpoznawalne.”
Jak sama zdradza jej ulubionymi porami roku są przedwiośnie i „zaawansowana” jesień, bo, jak twierdzi, wszystko wtedy jeszcze bardziej widać i słychać.
W dniach od 9 do 30 czerwca 2015 r. odbędzie się jej pierwsza autorska wystawa zatytułowana „ŚNI SIĘ DRZEWOM LAS”.
Miejscem wystawy jest Kolegium Cieszkowskich na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.