Album Requiem - Maciej Fiszer

Album „Requiem. Dęby Rogalińskie”

Album „Requiem. Dęby Rogalińskie” to fotograficzna opowieść o prastarych dębach, jednym z naszych najcenniejszych, lecz ginących obiektów przyrodniczych.
Pierwsza w Polsce artystyczna monografia poświęcona w całości pomnikowym dębom z Rogalińskiego Parku Krajobrazowego powstała dzięki pasji i zaangażowaniu Macieja Fiszera, wielkopolskiego fotografika pejzażysty, znanego m.in. z wcześniejszych albumów fotograficznych: „Od świtu do zmierzchu”, „Warta” i „Metamorphosis”.

Album jest próbą uwiecznienia, ale i pożegnaniem naszego przyrodniczego skarbu, stąd znamienny tytuł: „Requiem”. To jednocześnie i artystyczny dokument, i archiwum największego w Polsce skupiska tych gigantów. Dokument na miarę tematu, na który składają się fotografie diapozytywowe, pieczołowicie zeskanowane i wydrukowane z najwyższą dbałością o wierność odwzorowania. Piękno panoramicznych kadrów podkreśla wysublimowany projekt graficzny autorstwa Piotra Zdanowicza, doskonały papier i szlachetna płócienno-jedwabna, ręcznie wykonana oprawa i etui. Każdy egzemplarz posiada swój indywidualny, wbity pieczęcią na ostatniej stronie numer. Do każdego albumu dołączona została odbitka z fotografią podpisaną przez autora, gotowa do oprawienia i ekspozycji, oraz specjalne bawełniane rękawiczki.

 

Album Requiem – Maciej Fiszer

Fotografiom w albumie towarzyszą subtelne i lekkie słowa Marty Stawskiej Puchalskiej, układające się w poetycką ścieżkę wiodącą przez żywomartwe cmentarzysko. Poprzedza je popularnonaukowy wstęp pióra znanego poznańskiego dendrologa dr hab Władysława Danielewicza – istotne wprowadzenie w specyfikę doliny Warty – siedliska pomnikowych dębów.

„Requiem” to również pożegnanie z fotografią na diapozytywach – umieranie dębów zbiegło się w czasie z wypieraniem tej technologii przez cyfrowy zapis obrazu. Żadna ze 120 fotografii na 204 stronach albumu nie została wtórnie skadrowana, czy zmanipulowana programem graficznym. Jest to czysty zapis tego, co zarejestrował fotograf.

 

Album Requiem – Maciej Fiszer

W ciągu trzech lat spędzonych wśród Rogalińskich Dębów powstało ponad 20.000 fotografii. Podczas prac nad albumem zginęło wiele dębów, które teraz żyją już wyłącznie na fotografiach – spłonęły od uderzenia piorunów czy zniosły je wody powodzi. Czas był sprzymierzeńcem fotografika – dał szansę dokładnej eksploracji obszaru występowania dębów, a także możliwość obcowania z każdym z niepowtarzalnych drzew. Ich skomplikowane formy, zmienność pod wpływem pór roku i pór dnia, ich nieustanna gra ze światłem, i – mimo umierania – żywotność były wyzwaniem, którego nie można było realizować inaczej, jak stale je obserwując, w każdych warunkach pogodowych, o każdej porze dnia i także w nocy. Niemal stała obecność wśród Dębów pozwalała uchwycić na błonie fotograficznej (która doskonale oddaje całe bogactwo i delikatność barw i trójwymiarowość form) niezwykłe zjawiska świetlne i doskonale wczuć się w klimat tych niesamowitych, otaczanych niegdyś kultem, drzew.

„Requiem. Dęby Rogalińskie”
fotografie: Maciej Fiszer
wstęp: Władysław Danielewicz
wiersze: Marta Stawska – Puchalska
projekt graficzny: Piotr Zdanowicz
wydawca: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
dystrybucja: Fundacja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
patronat: Związek Polskich Fotografów Przyrody
patronat artystyczny: Okręg Wielkopolski Związku Polskich Artystów Fotografików
240×360 mm, oprawa twarda, 204 str,
120 barwnych fotografii
nakład: 1500 numerowanych egzemplarzy
ISBN 978-83-7160-686-1