Album TERRA, Maciej Fiszer 1

Album „TERRA” – Maciej Fiszer

W ziemi ważny jest dotyk. Faktura, ciepło (albo chłód), zapach, czułość. Pamiętasz zapach ziemi zoranej wiosną, wynurzonej spod śniegu, wilgotnej, zbitej i czarnej? Pamiętasz zapach ziemi jesiennej, zmęczonej rodzeniem, rozpulchnionej, suchej? I jej dotyk? Zapach ściernisk, koszonych łąk, gorących łanów zbóż, zbóż zalanych powodzią, gnijących. To jest ziemia.

Taką ziemię ukazuje Maciej Fiszer w swoim albumie TERRA. Ziemię kształtowaną przez dwoje rzeźbiarzy: Naturę i człowieka, przez każdego na swój sposób. Rywalizacja artystów, spór o materię, jaki toczy się na naszych oczach – widać dopiero w pewnym oddaleniu. Ich dzieła, formy ukazują się nam w zaskoczeniu – nowe, nieznane i trudno wyobrażalne z ludzkiej perspektywy zmiany i przeobrażenia pejzażu tuż obok nas.

Niska perspektywa lotu – na wyciągnięcie ręki – obiecuje kontakt, zanurzenie się w cudowny otwarty pejzaż. Fotografie wciągają jak fotoplastykon, zupełnie anulując dystans.
Patrzymy na ziemię, która żyje, oddycha, pulsuje. Faluje na wietrze i pod wodą. Płyną kry, topnieją śniegi, z drzew osypuje się szron. Ziemia trwa.

51 barwnych fotografii wydrukowano z najwyższą dbałością o wierność reprodukcji barw i plastyki obrazu. Fotografie powstały w latach 2006 – 2014 na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego i terenach przyległych. Ułożono je w kilka cykli ukazujących tarasy zalewowe Warty wraz z ze słynnymi dębami rogalińskimi, pola uprawne, nieużytki i łąki.

Obrazom towarzyszy niewielka antologia poezji polskich poetów: K.K. Baczyńskiego, B. Leśmiana, K. Wierzyńskiego, E. Zegadłowicza i innych, będąca odrębną melancholijną ścieżką na tej ziemi.

Album powstał z okazji 50- lecia powstania Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
wydawca: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.


- dystrybucja: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
- 120 stron, twarda oprawa
- nakład 1000
- ISBN 978-83-64119-36-1
-W albumie użyto wysokiej klasy włoskiego papieru Garda Art. Matt 200g/m2.
- patronat artystyczny: ZPAF o/wlkp.
- patronat: ZPFP
- Fotografie: Maciej Fiszer
- Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz
-redakcja i wybór poezji: Marta Stawska-Puchalska

Album można będzie zamawiać na stronie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie: www.muzeum-szreniawa.pl.  (adres:muzeum@muzeum-szreniawa.pl). Do sprzedaży przeznaczono niewielką część nakładu w liczbie 300 egzemplarzy !!