WPN - asymilacja

Źródło: Korespondencja: Julia Kaczmarczyk-Piotrowska

ASYMILACJA rysunki na papierze

Wielkopolski Park Narodowy

Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego

Julia KP – ASYMILACJA

rysunki na papierze

Prezentowane prace powstały w ramach projektu edukacyjnego „Leśne Przemiany” w latach: 2010-2016

Wielkopolski Park Narodowy, Centrum Edukacji Ekologicznej, Jeziory

2.11 – 2.12.2016

pon.-pt. 7:00 – 15:00

WPN - asymilacja

ASYMILACJA to projekt długoterminowy. Prezentowane prace są pokłosiem dwóch projektów edukacyjnych: „Form fraktalnych” i „Leśnych przemian”. W skład cyklu wchodzą prace wykonane w tradycyjnych technikach plastycznych. Projekty zaowocowały nie tylko pracami oraz szeregiem warsztatów i plenerów.

Dla dzieci i dorosłych żyjących w miastach, zadowalających się wykrojonymi paskami i kwadracikami zieleni, tymi podwórkowymi i wirtualnymi – las jest przestrzenią magiczną. Zawsze taki był, ale dla współczesnych mieszczuchów furtka do tego tajemniczego dzikiego ogrodu wydaje się być jeszcze bardziej zapomniana. Julia Kaczmarczyk-Piotrowska od lat te drzwi uchyla i wydeptuje ścieżki. Są dni, tygodnie, gdy jestem odcięta od natury. Wielu z tych stworzeń, które namalowała nigdy nie widziałam z bliska. Ani ja, ani moje dzieci. Czy też tak żyjecie? Julia swoimi pracami namawia takie i takich jak ja na wycieczkę. Mówi, weź coś ze sobą, przynieś okruch natury do domu, noś przy sobie – podtrzymuj kontakt na ile się da. Tak bardzo podobają mi się te zwykłe kamienie w dzierganych sznureczkach – amulety pól i lasów. I te kolorowe rysunki, które mogłyby być miniaturami w średniowiecznej księdze albo ilustracjami albumu dla dzieci. Natura to od lat Wielka Siostra, Muza i główna Bohaterka prac Julii Kaczmarczyk-Piotrowskiej. Tym razem zachęca nas do związania się mocniej z prawdziwym życiem – do asymilacji”.

Dr Iwona Chmura-Rutkowska, pedagożka
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

„Świat fauny i flory w rysunkach Julii, pełen pogody i ciepła, trafia zarówno do starszych jak i najmłodszych odbiorców. Zwierzęta przedstawione są w swoim naturalnym środowisku, sprawiając, że prace te mają walory nie tylko artystyczne, także edukacyjne. Rysunki niewątpliwie stanowią doskonałą pomoc dydaktyczną w warsztatach prowadzonych przez Julię, gdzie zaraża uczestników swoim zamiłowaniem do przyrody. A że dzieje się to poprzez sztukę, umiejętność obserwacji i przekazywanie swoich wrażeń w sposób bezpretensjonalny i komunikatywny dla każdego – w swoich działaniach odnosi pełen sukces”.

Saga Dana Tomaszewska, pedagog sztuki, artysta plastyk
Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy

Wystawie towarzyszy cykl spotkań warsztatowych w Pracowni Plastycznej Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach, który przybliża technikę stosowaną przez artystkę. Warsztaty w zakresie działań świetlicy Edukacyjnej Pronatura oraz ofertę wakacyjną dla dzieci i plenerową dla dorosłych można zamówić w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach.

Miejsca wcześniejszej prezentacji wystawy : Stoisko Ekoforum na Targach Edukacyjnych w Poznaniu (Międzynarodowe Targi Poznańskie), Osiedlowy Dom Kultury Orbita w Poznaniu, Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Obecnie fragment wystawy znajduje się na ekspozycji w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

Zainteresowanych wypożyczeniem wystawy prosimy o kontakt z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Przydatne linki: http://dzienniklesny.pl/pasjonaci/wystawa-asymilacja/

https://www.youtube.com/watch?v=aruqoJxhT28

https://www.youtube.com/watch?v=0OmKDwtKoUI&feature=share

pracowniaasymilacja