Artur HOMAN KRAINA 1000 BOCIANOW

Kraina 1000 bocianów

reżyseria i zdjęcia: Artur Homan i Saturnina Homan
muzyka: Michał Lorenc
produkcja: Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Przepiękny film, którego akcja dzieje się na Warmii i Mazurach we wsi Żywkowo oraz jej najbliższej okolicy. Głównymi bohaterami są oczywiście bociany, i to w ilości jaką nie spotyka się w innych miejscach Polski – mieszka tu 30 osób i 80 bocianów, a w okresie, gdy w gniazdach są młode liczba bocianów jest czterokrotnie większa od liczby mieszkańców wsi.

Film ogląda się z zapartym tchem. Są tu niezwykłe kadry z życia bocianów i innych ptasich mieszkańców tej okolicy, budowanie gniazd, gody, zdobywanie pokarmu i karmienie piskląt….. ale też piękne obrazy wiejskiego krajobraz jaki jest współcześnie bardzo rzadki, przemiany przyrody poprzez wszystkie pory roku. A tłem tych widoków jest idealnie skomponowana muzyka Michała Lorenca i głos Krystyny Czubówny.

Artur Homan zwraca również uwagę na relacje bocianów i innych ptaków z ludźmi, wzajemne korzyści i współzależności ale także zagrożenia ze strony cywilizacji dla ptaków i ich przyszłości. Na pewno można stwierdzić, że jest to film na najwyższym światowym poziomie.

Bociany, fot. Artur Homan
Bociany, fot. Artur Homan

Do takich filmów jak ten i „Rytmy natury w Dolinie Baryczy” wraca się i ogląda się je wielokrotnie, za każdym razem z takim samym zachwytem.
Bardzo zachęcam do obejrzenia tych kilku krótkich fragmentów, ponieważ żadne słowa nie oddadzą piękna tego filmu.

KRAINA TYSIĄCA BOCIANÓW – trailer, muzyka Michał Lorenc

Michał Lorenc, Kwiatowy Walc z filmu Kraina Tysiąca Bocianów

DMUCHAWCE – muzyka Michał Lorenc, z filmu Kraina Tysiąca Bocianów