Łukasz Łukasik

Łukasz Łukasik

​Przygodę z fotografią przyrodniczą rozpoczął po przeczytaniu w miesięczniku „Łowiec Polski” (nr 1-5/91) cyklu p. t. „Z kamerą i strzelbą”  autorstwa wybitnego fotografa przyrody Leszka Krzysztofa Sawickiego. W cyklu tym autor namawiał do podjęcia prób w fotografii przyrodniczej.

Zachęcony tym, rozpoczął wielką przygodę z fotografią,  która nieprzerwanie trwa już 17 lat.
Pierwszym jego aparatem był Zenit, a we wdrażaniu się w  arkana fotografowania  wspomagali go właśnie Leszek Krzysztof Sawicki i redaktor „Łowca Polskiego” Andrzej Wierzbieniec, którzy byli jego korespondencyjnymi nauczycielami. Mówi, że zawsze mógł liczyć na ich pomoc, rady i wyjaśnienia.  Początkowo interesowały go tylko zwierzęta a szczególnie ptaki. Ponieważ mieszka na Śląsku niedaleko Zbiornika Goczałkowickiego -  ostoi  wielu ptaków, więc  mógł realizować swoją pasję. Marzeniem były jednak tereny północno wschodniej Polski – szczególnie Biebrza, Puszcza Knyszyńska. Zrealizował to marzenie i są to do dzisiaj tereny które odwiedza najchętniej. W planach ma Dolinę Baryczy.

Z czasem poszerzały się jego zainteresowania i zaczął fotografować rośliny, krajobrazy. Zainteresował się również fotografią makro. Ale nadal najbardziej fascynują go ptaki. Mówi że są to najtrudniejsze obiekty do fotografowania i może dlatego najbardziej pociągające. Lubi wyzwania.
Tematyka przyrodnicza w  fotografii wiąże się z jego zainteresowaniami przyrodą, lasem, ochroną środowiska, gdyż z wykształcenia jest leśnikiem i technologiem ochrony środowiska. Z czasem zaczął publikować swoje prace. Zaczęło się od miesięczników „Łowiec Polski” i „Przyroda Polska”.  Po wielu latach współpracy z tymi miesięcznikami pojawiła się kolejna pasja  - dziennikarstwo i zaczął współpracę z takimi magazynami jak: „Parki Narodowe”, „Poznajmy Las”, „Brać Łowiecka”, „Echa Leśne”. Od kilku lat jest stałym korespondentem terenowym dwutygodnika leśników i przyjaciół lasu „Las Polski”.

Na sukcesy nie trzeba było długo czekać.

Łukasz jest laureatem wielu konkursów:
• „Zdjęcie Roku 1999″ na konkursie fotograficznym organizowanym przez dwutygodnik „Las Polski” za zdjęcie sowy uszatej.
•  3 miejsce w konkursie „Las w moim obiektywie” w 2006 r.
•  1 miejsce w zimowej edycji konkursu „Ptaki w obiektywie 2006″ z organizowanego przez kwartalnik „Ptaki Polski”
•  nagroda im. Adama Loreta w 2007 r w dziale „Sztuka” w kategorii „Za prace na rzecz promocji i kształtowania korzystnego wizerunku Lasów Państwowych, popularyzację wiedzy o Lasach Państwowych oraz o roli i misji tej organizacji w działaniach na rzecz polskiej przyrody”. Tą nagrodę uważa za swoje największe osiągnięcie w dziedzinie fotografii przyrodniczej

Za duże wyróżnienie uważa opublikowanie jego zdjęć w albumach „Łowiectwo – między kulturą  a naturą”,  „Las – wspólne dziedzictwo” wydawnictwa Multico,  w książce „The Baltic Sea – Discovering the sea of life”  fińskiego wydawnictwa „Helcom”. Poza tym jego zdjęcia zamieszczane są w książkach, przewodnikach i kalendarzach. Ma też na koncie kilka wystaw autorskich i zbiorowych.
Od 1995 roku jest członkiem założonego przez Leszka Krzysztofa Sawickiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. W latach 2004-2007 pełnił funkcję wiceprezesa Okręgu Śląskiego ZPFP, a od  2 czerwca 2007 r. jest Sekretarzem Zarządu Głównego ZPFP. 

Więcej zdjęć >>>>

http://www.lukaszlukasik.pl/