OCzymSzumiLas

„O czym szumi las” – Paweł Wakuła

Przy okazji choroby zaaplikowałam sobie …. baśń  … leśną baśń „O czym szumi las” Pawła Wakuły. Książeczka jest w dwóch wersjach – do czytania i słuchania – a czyta Jarosław Boberek !

Bohaterem jest leśniczy Piątek, który obejmuje  leśniczówkę Klechdy w leśnictwo nad Rzeką Bagiennej Trawy  bogate w torfowiska, bagna, starorzecza, ostoje cennych gatunków roślin i zwierząt. W lesie tym także mieszkają bardzo niezwykli mieszkańcy – utopce, leśne licha i dziwożony

Przejmując od poprzednika gospodarstwo otrzymał do wykonania, oprócz typowych zadań leśniczego kilka zadań specjalnych. I pomagają mu w tym niedźwiedź Leon oraz skrzat Maurycy i szczur Ogryzek – specjaliści od spraw trudnych i niezwykłych.

Książka ma 143 strony a czyta się ją jednym tchem. Adresowana jest do dzieci  ….. w wieku +/- szkoła podstawowa.

Jest pięknie wydana: twarda oprawa, piękne ilustracje wykonane przez autora. Wersja audio to płyta CD i książeczka z fragmentami tekstu i ilustracjami, dzięki czemu fajnie się ją słucha.

Wyjątkową zaletą tej publikacji jest  profesjonalny, leśny język, słownictwo jakim na co dzień posługują się leśnicy, ale bardzo naturalnie wplecione w dialogi i opowieści, bez wysilania się na tłumaczenie z „leśnego” na polski.

Malutki fragmencik:

     

     Polecam książeczkę na zimowe wieczory ….  nie tylko dzieciom