żaby 5

Opowiem ci, mamo, co robią żaby

Czy można nauczyć 2,5 – 3 latka jakie zwierzątka mieszkają w stawie oprócz żab czy rybek?

Jest to niezmiernie trudne, wręcz niemożliwe, bo takie dziecko nie jest raczej zainteresowane uczeniem się czegoś, czego nie widzi, nie ma szansy spotkać – poza żabą. Ale jest to absolutnie możliwe z książką „Opowiem ci, mamo, co robią żaby”. Przykładem jest mój 2,5 letni wnuk Jasiu (i na pewno więcej podobnych dzieci).

Kiedy pierwszy raz wzięłam do ręki tę książkę, to zastanawiałam się dlaczego w tytule jest „Opowiem ci mamo … „ Przecież to mama, tata, babcia, dziadek … będą opowiadać dziecku. Ale doczekałam się momentu, że tak właśnie jest :)

Może po kolei.

Jasiu to mały przyrodnik. Jeszcze przed ukończeniem roczku interesowały go małe zwierzątka – zwłaszcza pasjonowały go żabki i pająki. Kiedy poznałam na Internecie filmiki zrobione wg książki „Opowiem ci, mamo, co robią żaby”, natychmiast kupiłam książkę. Jasiu miał wówczas 2 lata i 4 miesiące (było to w grudniu 2014 r.) i do dnia dzisiejszego jest to jego jedna z ulubionych książek, którą zaczyna każdy dzień.

Najpierw, w książce ważne były żabki (które znał z ogrodu, szukał je nad rowem, pod krzakami pod którymi się chowały, i pająki – ale dlaczego one, nie mamy pojęcia. Z pająkami zaczęło się jeszcze wcześniej, kiedy oglądał namiętnie książkę o budowie  zwierzęcego miasteczka – tam są malutkie pajączki, jest ich sporo, nic nie robią, i nie wiemy dlaczego to one go tak intrygowały – szukał tych „pająciów” na każdej kartce.

I kiedy dostał „Opowiem ci mamo…” to żaby i „pająci” były najważniejsze. Ale z czasem zaczęły go interesować inni mieszkańcy stawu. I w tej chwili zna już wszystkich bohaterów tej opowieści.

I teraz to Jasiu opowiada nam książeczkę. A największą frajdę ma, jak opowiada ją komuś, kto jej nie zna i ten ktoś zachwyca się jego wiedzą i się dziwi, że on zna te trudne nazwy i pyta się „Jasiu, a co to za zwierzątko” ? a on dumnie odpowiada: scezuja (szczeżuja), ciernik, gzebiuska (grzebiuszka), chluścik (chruścik) i najważniejsze … topiki ….

żąby - str tyt
Opowiem ci, mamo, co robią żaby

 

Pomysłodawczynią, ilustratorką i autorką całej opowieści „Opowiem ci, mamo, co robią żaby” jest Kasia Bajerowicz, a autorem wiersza Marcin Brykczyński.

Kasia, zabiera czytelników w świat niedostępny dla dzieci i tajemniczy, ale robi to bardzo profesjonalnie. Jest to wspaniała lekcja przyrody, bo nie tylko bawi, ale też uczy. Poznajemy fakty, realny świat w sposób bardzo przystępny, ciekawy, ale też humorystyczny. Przepiękne i jedncześnie proste są rysunki. Głównymi bohaterkami są oczywiście żaby, poznajemy cały cykl ich rozwoju – poczynając od skrzeku, przez kijanki, po dorosłe osobniki. Dla dziecka jest to bardzo dziwne. Poznajemy też inne stworzonka i rośliny, które żyją w tym środowisku, zwyczaje, relacje między nimi. Na każdej stronie dzieje się bardzo dużo, jest wiele elementów, każdą stronę można oglądać wielokrotnie i za każdym razem coś nowego odkryć.

Dodatkowymi atutami książki jest wkładka z krótką prezentacją „atlasem” poszczególnych gatunków, która pomaga zidentyfikować je i dowiedzieć się czegoś więcej oraz instrukcja, jak metodą origami wykonać papierową żabkę. Fajną rzeczą jest „Żabawa” – gra planszowa.

Znaczenie ma również format książki – A4, i to, że  ma grube kartki, co ułatwia maluchowi ich przewracanie i nie ulegnie szybko zniszczeniu. Przyjemna jest również naturalna, odpowiadająca danej porze roku kolorystyka.

Kasia Bajerowicz zrobiła jeszcze jedną – dodatkowo – genialną rzecz – sama opowiada co dzieje się na każdej stronie. Nagrała te opowiadania i zamieściła je na YouTube. Pomogli jej w tym Jerzy Dolata, który zmontował prezentację i Tomasz Ogrodowczyk, który udźwiękowił nagranie.

Opowiem ci, mamo, co robią żaby – odcinek 1

Opowiem ci, mamo, co robią żaby – odcinek 2

Opowiem ci, mamo, co robią żaby – odcinek 3

Opowiem ci, mamo, co robią żaby – odcinek 4

Opowiem ci, mamo, co robią żaby – odcinek 5

Opowiem ci, mamo, co robią żaby – odcinek 6

Opowiem ci, mamo, co robią żaby – odcinek 7

Opowiem ci, mamo, co robią żaby – odcinek 8

Opowiem ci, mamo, co robią żaby – odcinek 9

Opowiem ci, mamo, co robią żaby – odcinek 10

 

Ale to nie koniec genialnych rzeczy – przygotowała i wydała „Żabawny blok rysunkowy” – ciąg dalszy żabowej zabawy – zbiór łamigłówek rysowanek, do uzupełniania i uczenia się rysowania.

Jedna książką a tyle atrakcji.

Polecam też „ siostrzaną” książkę „Opowiem ci mamo, co robią mrówki”.

Czekamy z Jasiem na kolejną książkę …. O kim ona  będzie ….  ????  Mam pewne przypuszczenia … i tym bardziej czekam.

 

———————————————-

Opowiem ci, mamo, co robią żaby

Katarzyna Bajerowicz, Marcin Brykczyński

forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
ilustrator: Katarzyna Bajerowicz

rok wydania: 2014
liczba stron: 28
format: 200×280 mm
przedział wiekowy: 0-6