Cladonia_floerkeana

Źródło: Patronat medialny

Tajemniczy świat porostów – wystawa fotografii Piotra Grochowskiego

Termin: od 19 czerwca 2018 do 5 października 2018

Miejsce: Budynek Kolegium Cieszkowskich, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71

Wstęp wolny: godz. 8.00 – 19.00

Człowiek w swej naturze ma ciągłą chęć poznawania. Odkrywania czegoś nowego, czegoś, czego nikt dotąd nie widział, na co nikt nie zwracał uwagi. Choć porosty są organizmami występującymi właściwie „od zawsze”, należą do grupy bardzo mało znanej i rozpoznawanej.

Porosty to organizmy należące do Królestwa Grzybów (łac. Mycota), choć ich klasyfikacja przez wiele lat była niejednoznaczna. Jeszcze w latach 80-tych XX w. zaliczane były do roślin zarodnikowych. Stąd często i to do dnia dzisiejszego, wielu utożsamia porosty z mszakami. Obecnie uznaje się, że są to grzyby zlichenizowane (łac. Lichenes), a ich ciało – czyli plecha, zbudowana jest z dwóch komponentów: strzępek grzyba i komórek glonów. Układ taki stwarza ogromne możliwości wegetacyjne. Zdolności higroskopijne grzyba pozwalają wychwytywać najmniejsze ilości wody obecnej w otoczeniu, a glony dzięki obecności chlorofilu, nawet w skrajnych warunkach są zdolne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy.

Ta wystawa ma ukazywać ich bogactwo i ekologię, ale przede wszystkim ma być przewodnikiem pozwalającym dostrzec w naszym otoczeniu te interesujące i tajemnicze organizmy, które występują właściwie wszędzie wokół nas. W Polsce oznaczono dotychczas ok. 1600 taksonów, co na tle światowej lichenobioty (ok. 17 tys.) stanowi tylko niecałe 10 %.

Piotr Grochowski
BIOGRAM