las

Telewizyjne filmy o polskiej przyrodzie

OCALONY ŚWIAT

cykl 11 filmów przedstawiających najcenniejsze chronione gatunki polskich zwierząt oraz siedliska przyrodnicze, a także sposoby ich czynnej ochrony. W każdym odcinku gospodarzowi cyklu Grzegorzowi Miśtalowi towarzyszy inna gwiazda, osoba znana z telewizji, kina czy estrady. Razem ruszają w nieznane, by odkrywać tajemnice przyrody i poznać ludzi, których pasją jest ratowanie ginących roślin i zwierząt.
Przewodnikami widzów i bohaterów po pełnym tajemnic świecie przyrody będą przedstawiciele świata nauki, leśnicy, studenci, działacze społeczni. To ludzie, dla których ochrona zagrożonych gatunków jest pasją i sposobem na życie. To właśnie oni ratują ginące rośliny i zwierzęta. To właśnie oni uświadomią odbiorcom, że walka o piękno natury może być fascynującą życiową przygodą.

Emisja TVP 1 sobota, godz. 10:30

1 odcinek: Z dziobem i szponami: 6 września 2014r. ; więcej na: www.lasy.gov.pl
2 odcinek: Leśny majestat: 13 września 2014; więcej na : www.lasy.gov.pl
3 odcinek: Dlaczego głuszec żyje w głuszy: 20 września 2014; więcej na: www.lasy.gov.pl
4
 odcinek: Gorąco i sucho: więcej na: vod.tvp.pl
5 odcinek: Dzikość w sercu; więcej na: vod.tvp.pl

Emisje powtórkowe w: TVP Polonia, TVP ABC, TVP HD, TVP Historia –

 

LAS STORY

cykl 14 programów ukazujących przyrodę polskich lasów i zafascynowanych nią ludzi. Serię prowadzi para naukowców: dr Sabina Pierużek-Nowak i dr Robert Mysłajek.

Pracując naukowo, równolegle tropią i obserwują zwierzęta. Mają jednocześnie duże doświadczenie w pracy z kamerą – byli bohaterami kilku dokumentalnych filmów przyrodniczych – polskich i zagranicznych.

Sabina Nowak i Robert Mysłajek mało czasu spędzają przy instytutowych biurkach, a dużo w terenie. To naukowcy traperzy, których praca jest przygodą. Wyruszają w podróż, by pokazać piękno polskich lasów i kryjące się w nich zagadki.

Na swojej drodze spotkają prawdziwych ludzi lasu – oddanych swojej pracy leśników, pasjonatów, którzy sadzą drzewa, dokarmiają zwierzęta, prowadzą reintrodukcje zagrożonych wyginięciem gatunków. Widzowie poznają bliżej ciekawe gatunki zwierząt m.in. wilka, rysia, borsuka, głuszca czy ryjówkę. Narratorzy tropić będą dzikie zwierzęta, podglądać je, fotografować, biwakować na łonie natury. Pokażą jak korzystać z bogactwa lasu, jak spędzać w nim aktywnie i przyjemnie czas.

Emisja TVP 1,  od 6 września w każdą sobotę o 7.10 

Więcej przeczytaj na: www.lasy.gov.pl

PRZYJACIELE LASU

Seria o leśnej przyrodzie, której tajemnice zdradza Jacek Wąsiński – założyciel Leśnego Pogotowia dla Zwierząt. Pogotowie niesie pomoc dzikim zwierzętom – rannym w wypadkach drogowych albo wskutek innych zdarzeń losowych. Dzieci mają szanse przyjrzeć się zwierzętom, które na co dzień trudno zobaczyć w naturze. Poznają ich zwyczaje, a przez to zaczynają rozumieć konieczność ochrony środowiska naturalnego, w którym występują różne organizmy żywe. Dzięki tej wiedzy dzieci będą wiedziały jak prawidłowo zachować się w lesie, który jest domem dla prawie 70 proc. gatunków roślin i zwierząt występujących w Polsce.

Emisja TV ABC  

12 odcinek

20 września (sobota). o godz. 17:15

21 września (niedziela) o godz. 8:15 oraz 12:25

25 września (czwartek) o godz. 8:15 i 12:15