W poszukiwaniu ciszy - fot. Arkadiusz Pałasiński (1)

Źródło: Korespondencja: Krzysztof Łapka

Warsztaty fotografii podróżniczej – techniki postprodukcji

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl

Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 4216222

WARSZTATY FOTOGRAFII PODRÓŻNICZEJ

W dniu 2 kwietnia (sobota) 2016 r. w ramach Rybnickiego Festiwalu Podróżników KARAWANA

www.facebook.com/festiwal.karawana/ w godz. 10.00 – 13.00

w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicachodbędą się bezpłatne

Warsztaty fotografii podróżniczej – techniki postprodukcji.

Warsztaty poprowadzi Arkadiusz Pałasiński - znany fotografik i podróżnik, organizator i prowadzący warsztaty fotografii podróżniczej, krajobrazowej i górskiej www.palasinski.pl.

Opis warsztatów w kilku punktach: 

- jak przygotować się do podróży pod kątem fotograficznym

- przydatne w terenie akcesoria i programy

- jaki sprzęt fotograficzny zabrać

- kompozycja i estetyka obrazu

- jak sprawić by materiał źródłowy był najwyższej jakości

- jak fotografować konkretne tematy

- techniki postprodukcji

- kreacja obrazu

- jak przygotować zdjęcia do internetu

- jak przygotować zdjęcia do wydruku/labu

 

Zgłoszenia na warsztaty przyjmuje Krzysztof Łapka - mail: sztukafotografii@wp.pl ,

tel. 513 064 196. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, miejscowość i e-mail.

Ilość uczestników warsztatów jest ograniczona.

 

Po warsztatach, o godz. 13.00 odbędzie się autorskie oprowadzenie po wystawie fotografii Arkadiusza Pałasińskiego pt.W poszukiwaniu ciszy”, która prezentowana będzie w galeriach Domu Kultury Chwałowice w dniach 18.03-10.05.2016 r. Wernisaż wystawy z udziałem artysty w dniu 18 marca 2016 r. o godz. 18.00 w ramach Wieczoru Sztuk – W głębi.

 

Arkadiusz Pałasiński – artysta fotograf specjalizujący się w fotografii krajobrazowej i podróżniczej. Fascynat fotografii czarno-białej. W poszukiwaniu tematów do swoich projektów, podróżuje po całym świecie. Ulubionym kierunkiem wypraw fotograficznych jest daleka północ – miejsca takie jak Norwegia czy Islandia, gdzie nadal można znaleźć niczym nieskażoną, dziką przyrodę i fotografować w skupieniu, nie będąc otoczonym tłumem fotografów i turystów. Były wiceprezes Związku Polskich Fotografów Przyrody w Okręgu Śląskim, członek rzeczywisty (AFRP) Fotoklubu RP. Liczne prace można znaleźć na stronach: www.palasinski.pl , https://www.facebook.com/ArkadiuszPalasinski/ ,

https://twitter.com/Arek_Palasinski , https://500px.com/fotopalasz .

 

W poszukiwaniu ciszy”

Góry Europy w obiektywie Arkadiusza Pałasińskiego

W poszukiwaniu ciszy - fot. Arkadiusz Pałasiński (2)

Wystawa „W poszukiwaniu ciszy” to pierwsza wystawa z cyklu „Odcienie Europy”. W swoich pracach autor sięgnął po temat bliski współczesnemu człowiekowi – ciszy, a właściwie jej głębokiego deficytu.

Współczesny Europejczyk żyje w czasach ogromnych zmian cywilizacyjnych, kulturowych i technologicznych. Pędzimy przez życie w niespotykanym dotąd tempie. Często dbamy o nasze ciała, zapewniając sobie wysoki komfort życia i zabiegając o najnowsze gadżety, gubimy się w zaciekłej rywalizacji zawodowej i społecznej, a zapominamy o potrzebach duszy. Brak nam wytchnienia, brak umiaru, brak równowagi wewnętrznej…

W poszukiwaniu ciszy - fot. Arkadiusz Pałasiński (3)

Zdaniem autora wszyscy potrzebujemy choćby odrobiny ciszy, spokoju i wprowadzenia do naszego życia harmonii, która spowoduje, że będziemy szczęśliwsi, łagodniejsi, zdrowsi… Potrzebujemy oddechu, żeby choć na moment zdystansować się od otaczającej nas cywilizacyjnej, często destrukcyjnej rzeczywistości.

Na obecnym etapie życia autor aktywnie poszukuje sposobów, jak taki stan osiągnąć. Wyraźnie wskazuje nam, że jedną z najwspanialszych możliwości, jest zanurzenie się w górski krajobraz. Samotnie lub w skromnym towarzystwie, z dala od hałaśliwych turystów, z dala od cywilizacji. Wtedy w niezwykłym skupieniu możemy oddać się głębokim rozmyślaniom o życiu, o swoich priorytetach, złapać niezbędny dystans do codzienności i kontemplując piękno górskich pejzaży połączyć się w pełnej harmonii z przyrodą.

W swoich kadrach autor uwiecznił te właśnie chwile, momenty radosnych emocji, głębokich przemyśleń, czasami chwil dzikiej wręcz euforii, pojawiających się spontanicznie podczas obserwacji niezwykłych spektakli tworzonych przez przyrodę, czy to podczas ekstatycznych wchodów słońca, czy w trakcie dynamicznie zmieniającej się pogody, czy o zachodzie przynoszącym delikatne światło, ledwie muskające otaczające szczyty gór.

Góry symbolizują to co niezmienne, emanują swoją potęgą, wprawiają w zachwyt każdego, kto może zobaczyć je z bliska, ładują nasze akumulatory, oczyszczają i porządkują nasze myśli.

Niektóre z zaprezentowanych kadrów pozwalają z radością dostrzec jak ludzie obdarzeni głęboką wrażliwością estetyczną potrafią, wznieść malownicze budowle, które w sposób niezwykle harmonijny wpisują się w otaczający krajobraz, często wspaniale go uzupełniając.

Zastosowana czarno-biała konwencja prac pozwala na wykorzystywanie siły wyobraźni odbiorcy i sięgnięcie do głębi doznań estetycznych, co gwarantuje bardzo indywidualną interpretację prezentowanych na wystawie obrazów. Oglądając poszczególne kadry, możemy odkrywać niezwykłe formy skalne, rozkoszować się rozległymi przestrzeniami, podziwiać monumentalne szczyty sięgające nieba, czy też z zapartym tchem obserwować z lotu ptaka najwyższy kanion w Europie.

Format prac został tak dobrany, by widz mógł w pełnym skupieniu wniknąć w obraz, rozbudzić swoją wyobraźnię i swobodnie podążyć za emocjami autora.

Prezentowany materiał zdjęciowy został wykonany w ciągu ostatnich sześciu lat podczas licznych podróży autora po Polsce, Słowacji, Słowenii, Włoszech, Grecji, Szkocji, Norwegii i Islandii.