Źródło: korespondencja, podkowiec@eko.org.pl

Polski projekt ochrony przyrody wśród najlepszych w Europie!

Polski projekt ochrony zagrożonych gatunków nietoperzy został nominowany przez Komisję Europejską do wyróżnień:
- „Najlepszy projekt Life, Best LIFE project 2019” (jeden z pięciu w kategorii Przyroda),
- „Nagroda obywatelska, LIFE Citizen’s Prize 2019 ” (jeden spośród trzech w kategorii Przyroda).

Tytułowy bohater projektu - podkowiec mały i kościół w Małastowie - jeden z licznych obiektów wyremontowanych dzięki projektowi ochrony nietoperzy
Tytułowy bohater projektu – podkowiec mały i kościół w Małastowie – jeden z licznych obiektów wyremontowanych dzięki projektowi ochrony nietoperzy

O wyborze laureata w pierwszym przypadku 16 maja zadecyduje jury Programu LIFE Komisji Europejskiej, jednak sukces drugiego zależy od liczby głosów poparcia, które można oddać poprzez stronę internetową:
www.lifeawards.eu
Strona jest prowadzona po angielsku, instrukcja głosowania można znaleźć np. pod adresami:
https://www.facebook.com/events/2218205398266348/
https://www.gdos.gov.pl/glosuj-na-podkowca
http://liderzyinnowacyjnosci.com/polski-projekt-ochrony-przyrody-wsrod-najlepszych-w-europie-pokonanie-konkurentow-zalezy-od-internetowego-glosowania-polakow-do-polowy-maja/

Projekt pod nazwą LIFE PODKOWIEC+ został zrealizowany przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” przy wsparciu programu LIFE+ Unii Europejskiej. Stowarzyszenie prowadzi program zagrożonych gatunków nietoperzy od 1996 roku. Dzięki ambitnym, szeroko zakrojonym działaniom, krajowa, ginąca populacja podkowca małego, jednego z naszych najmniejszych nietoperzy, została uratowana od całkowitej zagłady.
Wśród mieszkańców południowej Polski program znany jest przede wszystkim z remontów dachów wykonywanych w celu ochrony letnich stanowisk nietoperzy.  Dachy i poddasza budynków, zamieszkanych przez te pożyteczne ssaki, są restaurowane w taki sposób, aby zwierzętom nie zaszkodzić i zapewnić im bezpieczne schronienie na wiele kolejnych lat. Na tym działaniu skorzystało już ponad 40 budynków, przede wszystkim zabytkowych kościołów i cerkwi, w tym takich, dla których program ochrony nietoperzy był jedyną szansą na odratowanie niszczejącego obiektu.
Innym efektem programu, korzystnym zarówno dla nietoperzy jaki kultury krajobrazu, jest konserwacja starych drzew w sąsiedztwie zabytkowych budynków oraz nasadzenia drzew i krzewów w ich otoczeniu.
Projekt przyczynił się też w do popularyzacji wiedzy o nietoperzach i ich znaczeniu dla człowieka oraz rozpropagował przyjazny wizerunek tego zwierzęcia, dotąd nie zawsze darzonego sympatią.
Dziś Program ochrony podkowca małego w Polsce, w skład którego wchodzi projekt LIFE PODKOWIEC+, to jeden największych, najszerzej zakrojonych programów ochrony nietoperzy w Europie.

Instrukcja głosowania

Jeśli podoba się Wam nasz projekt, jeśli chcecie, aby to „nietoperzowy” projekt z Polski zyskał ten prestiżowy tytuł, który pomoże nam w dalszej pracy dla przyrody w Krainie Podkowca – prosimy zagłosujcie na nas. Wystarczy kliknąć GŁOSUJ NA PROJEKT „LIFE PODKOWIEC+” na stronie www.lifeawards.eu i potwierdzić oddanie głosu w mailu. Wszystko może zająć 1 lub 2 minuty. Twoim głosem dodajesz nam energii do działania! Śledzimy ilość oddanych głosów i cieszymy się w każdego kolejnego!

int_1

Procedura:
Krok 1. Wejdź na stronę www.lifeawards.eu i kliknij na pole z nazwą naszego projektu LIFE PODKOWIEC+
Krok 2. Przy opisie naszego projektu kliknij na pole GŁOSUJ NA TEN PROJEKT
Krok 3. Wpisz swój adres poczty internetowej w pole ENTER YOUR E-MAIL i kliknij na pole POTWIERDŹ GŁOSOWANIE
UWAGA! Z jednego urządzenia można oddać z jednej przeglądarki tylko jeden głos, niezależnie od liczby wpisanych adresów poczty elektronicznej.
Krok 4. Otrzymasz na swój adres e-mail informację z linkiem, na który należy kliknąć lub skopiować go do pola adresu przeglądarki internetowej. Poprawne wykonanie tej procedury zostanie potwierdzone wyświetleniem strony z podziękowaniem.
Krok 5. Prześlij naszą prośbę pocztą e-mail bądź poprzez portale społecznościowe swoim znajomym, którzy również mogliby poprzeć naszą kandydaturę.

Dziękuję w imieniu całego Zespołu Programu ochrony podkowca małego
Rafał Szkudlarek  - prezes PTPP „pro Natura”

Do zobaczenia:
1 czerwca 2019 r. w Wierchomli Wielkiej „Noc Lotników”
14 lipca 2019 r. „Podkowiec lubi Bukowiec” – bieg na orientację z Bukowca do Korzennej
Szczegóły wydarzeń zamieścimy na naszych profilach: www.facebook.com/KrainaPodkowca i
www.facebook.com/groups/ambasadorzypodkowca/

podaj-dalej