dąb chrobry 1

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Im starsze drzewa, tym zatrzymują więcej węgla

Drzewa rosną i przybierają na masie szybciej w miarę starzenia się – wynika z badań opisanych w magazynie „Nature”. Może to oznaczać, że duże, stare drzewa odgrywają nieoczekiwaną rolę w usuwaniu węgla z atmosfery.

Richard Condit ze Smithsonian Tropical Research Institute w Panamie przeprowadził analizy dzięki danym o 600 tys. drzew należących do 403 gatunków, obserwowanych w ramach programu ForestGEO, prowadzonego przez instytut.

dąb chrobry 2
Foto: dąb „Chrobry”, Katarzyna Szkopińska

„Zamiast zwolnić lub zaprzestać wzrostu czy pobierania węgla, jak pierwotnie zakładaliśmy, większość starych drzew w lasach na świecie rośnie szybciej i zatrzymuje więcej węgla – powiedział badacz. – Duże drzewo może zwiększyć swoją masę w ciągu roku o tyle, ile ma mały okaz”.

„Jeśli ludzki wzrost miałby podobne tempo, w średnim wieku ważylibyśmy pół tony, a na emeryturze – ponad tonę” – zauważył Nate Stephenson, główny autor badania i ekolog lasów z amerykańskiej agencji U.S. Geological Survey.

To, czy przyspieszony wzrost poszczególnych drzew jest odpowiedzialny za lepsze magazynowanie węgla przez wiekowe lasy, trzeba jeszcze zbadać. Programy w rodzaju REDD+ Organizacji Narodów Zjednoczonych opierają się właśnie na założeniu, że ochrona lasów i zapobieganie wylesianiu może łagodzić zjawisko globalnego ocieplenia, redukując ilość dwutlenku węgla z atmosfery.

W 1980 r. w Panamie powstała pierwsza potężna inwestycja, która miała pomóc zrozumieć różnorodność lasów tropikalnych. Była to 50-hektarowa działka, porośnięta ponad 250 tys. drzew o pniach o średnicy ponad 1 cm. Obecnie jest tylko jedną z sieci 53 działek w 23 krajach na całym świecie, tworzących sieć obserwatoriów ForestGEO. (PAP)