Foto: Rocky , plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Karpackie orły przednie poczuły wiosnę

Żyjące w polskich Karpatach orły przednie, co najmniej miesiąc wcześniej niż zazwyczaj, zaczynają tokować i odwiedzać swe gniazda – poinformował we wtorek PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

„Ożywienie wśród orłów przednich obserwujemy od kilku dni. Zaczynają już tokować, odwiedzają gniazda, widziałem nawet kopulację jednej pary” – powiedział ornitolog.

W jego ocenie, takie zachowanie jest wynikiem łagodnej zimy. „Temperatury powietrza z każdym dniem są coraz wyższe, a na polach pozostało już niewiele śniegu. W konsekwencji prowadzi to do takiego zachowania orłów, jakby to był co najmniej początek marca” – dodał.

Podkreślił, że w tym roku zainteresowanie gniazdami nastąpiło prawie o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. „Przy normalnej zimie orły przednie do rewirów lęgowych wracają na przełomie lutego i marca, w trzeciej dekadzie marca składają jaja, które wysiadują ok. 40 dni” – wyjaśnił.

Stój nie obawia się, że ewentualny powrót zimy zagrozi lęgom. „Orły potrafią wysiadywać nawet w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych. Są to duże ptaki, które wytrwale ogrzewają złożone jaja” – zaznaczył.

Przypomniał, że „tegoroczną, łagodną zimę orły przednie spędziły w swoich rewirach lęgowych”. „W poszukiwaniu pożywienia nie musiały specjalnie oddalać się od gniazd, czy schodzić w niższe partie gór” – zauważył przyrodnik.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej – ponad 30 par – w Karpatach. Poza Karpatami można je spotkać na Wybrzeżu Bałtyckim np. w Słowińskim Parku Narodowym i na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł – dwa metry. Drapieżnik żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje między innymi na zające, kuny, koty domowe, sowy, kruki, myszołowy. Nie gardzi również padliną. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz.

Jego gniazda znajdują się w miejscach trudno dostępnych, w koronach wysokich drzew lub na półkach skalnych.(PAP)

Foto: Rocky , plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0