szpak

Źródło: OTOP

Szpak zwycięzcą Europejskich Dni Ptaków

W dniach 5-6 października 2014 r. po raz 20 odbyły się Europejskie Dni Ptaków. Jak podaje OTOP w 40 krajach Europy i Azji od Portugalii do Kazachstanu, od Malty do Norwegii, wzięło udział 23 000 osób. W całej Polce zanotowano prawie 200 tysięcy ptaków, ponad 100 gatunków. Najczęściej widziane były: szpak (53 297), zięba (52 671) i sikora bogatka (28 895).

Podobnie było w innych krajach europejskich. Po podsumowaniu wszstkich wyników okazało się, że w Europie najliczniej obserwowanym gatunkiem był szpak (Sturnus vulgaris), łyska (Fulica atra) i krzyżówka (Anas platyrhynchos). W samej Holandii zanotowano ponad milion ptaków.

Ornitologicznymi rarytasami były terekia i biegus płaskodzioby we Włoszech, świstunka żółtawa na Łotwie i w centrum Budapesztu na Węgrzech, wójcik w Polsce, 68 dropi na Słowacji, płatkonóg trójbarwny i nigdy nie notowana czapla złotawa w Szwecji, 4 sterniczki zwyczajne, bielik wschodni i dwie hubary saharyjskie w Uzbekistanie, uhla pstrodzioba i białorzytka płowa w Norwegii.

Obserwowano imponujące migracje dużych stad żurawi, szpaków, gołębi, mewy śmieszki, zięby i drozdów w wielu krajach Europy: w Austrii, Belgii, Czechach, na Węgrzech, Holandii i na Słowacji.
Ale też zaobserwowano przykre wydarzenie – w Estonii młody łabędź niemy nie przeżył zderzenia z liną energetyczną wysokiego napięcia.

Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony różnorodności biologicznej. Ptaki migrują, aby przetrwać, potrzebują dobrych warunków dla lęgów na północy, bezpiecznych terenów do międzylądowań na przelotach i dobrych warunków w obszarach zimowania.