Wilk (Canis lupus). fot. Cezary Korkosz

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl , foto: Cezary Korkosz

Uratowany przez leśników wilk został wypuszczony z nadajnikiem GPS

Leśnicy z Olsztynka uratowali od śmierci i w poniedziałek wypuścili na wolność młodego wilka. Został wyposażony w obrożę z nadajnikiem GPS, dzięki czemu będzie można poznać trasy wędrówek i zwyczaje tych drapieżników na Mazurach.

Niespełna dwuletni samiec wilka przez ponad trzy miesiące był leczony w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt w nadleśnictwie Olsztynek. Znaleziono go w stanie krańcowego wycieńczenia nad Kanałem Elbląskim k. Miłomłyna. Zdiagnozowano u niego nosówkę i jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze.

„Podjęliśmy walkę o jego życie i udało się. Przybrał na wadze, odzyskał siły i może już wrócić na wolność” – powiedział PAP opiekun wilka, leśniczy Lech Serwotka.

Leśnicy nadali wilkowi imię „Napromek” – od nazwy leśniczówki, przy której znajduje się schronisko dla dzikich zwierząt. Jego opiekunowie chcą, żeby przysłużył się badaniom naukowym nad populacją tego zagrożonego gatunku. Dlatego w nadzorze weterynaryjnym uczestniczyli eksperci ze Stowarzyszanie dla Natury „Wilk”, a przed uwolnieniem drapieżnikowi założono obrożę z systemem lokalizacji GPS i nadajnikiem radiowym VHF.

W poniedziałek „Napromkowi” podano środki uspokajające i przewieziono tam, gdzie został znaleziony. Na wolności leśnicy będą go dokarmiać przez kilka dni, potem powinna się nim zaopiekować rodzima wataha.

Jak powiedziała PAP dr Sabina Pierużek-Nowak ze stowarzyszenia „Wilk”, dzięki obroży będzie można mieć nadzór nad drapieżnikiem w pierwszych dniach po jego uwolnieniu i pomagać mu w razie potrzeby. Przede wszystkim jednak monitoring pomoże poznać trasy wędrówek i zwyczaje mazurskich wilków.

Na podstawie badań genetycznych oceniono wstępnie, że „Napromek” pochodzi z miejscowej watahy, więc prawdopodobniej pozostanie w lasach okolic Ostródy. „Sygnały z nadajnika pozwolą nam określić wielkość terytorium zajmowanego przez jego grupę rodzinną. Dowiemy się, jak duże obszary zajmują poszczególne watahy na terenach wykorzystywanych turystycznie, o dużej liczbie jezior i blisko dużego miasta” – mówiła Pierużek-Nowak.

Gdyby jednak wilk wybrał się w dłuższą wędrówkę, to będzie można prześledzić, jakimi korytarzami ekologicznymi migruje. Takie informacje mogą być przydatne np. przy projektowaniu – przeznaczonych dla dzikich zwierząt – przejść nad ruchliwymi drogami.

Wilk szary jest w Polsce gatunkiem chronionym. Szacuje się, że w woj. warmińsko-mazurskim jest ok. 120 wilków, które żyją w watahach po 4-6 osobników. Najwięcej jest ich w puszczach Piskiej, Rominckiej i Napiwodzko-Ramuckiej, ale na wilki można natknąć się nawet w pobliżu dróg krajowych.

Według naukowców, „Napromek” będzie pierwszym na Mazurach i prawdopodobnie piątym w Polsce wilkiem wyposażonym – za zgodą regionalnych dyrekcji ochrony środowiska – w obroże w nadajnikiem. Pozostałe osobniki to: „Wrzos” i uwolniony z wnyków „Szczęściarz” w Zachodniopomorskiem, wilk „Ryś” w woj. lubuskim oraz młoda wadera „Orzechowa” z Borów Dolnośląskich.

Najsłynniejszym takim drapieżnikiem był „Alan” z niemieckiej Saksonii, który w ciągu trzech tygodni od wypuszczenia przeszedł blisko 900 km. Przebieg tej wędrówki mogli śledzić internauci.

W 2009 r. „Alan” przekroczył granicę z Polską, przeszedł przez Lasy Zielonogórskie, przepłynął Odrę, był w Puszczy Rzepińskiej i Lubuskiej, Lasach Wałeckich i Borach Tucholskich. Potem przepłynął Wisłę, ominął od północy Warszawę i przez Dolinę Biebrzy oraz Puszczę Augustowską dotarł na Białoruś. Na krótko odwiedził jeszcze Litwę, potem jego obroża przestała nadawać sygnały. W sumie odbył podróż o długości ponad 1,4 tys. km i był w czterech krajach.