Zuraw (Grus grus)_Lukasik_0111b

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Wcześniej niż zazwyczaj nad Biebrzą pojawiły się żurawie

W Biebrzańskim Parku Narodowym – znacznie wcześniej niż zazwyczaj – pojawiły się żurawie, które wróciły na miejsca lęgowe. Widziano już też gęsi gęgawy i skowronki. Park podkreśla, że ptaki te są pierwszymi zwiastunami nadchodzącej wiosny.

Żurawie widziano i słyszano nad Biebrzą po raz pierwszy 14 lutego. Park poinformował w piątek na swojej stronie internetowej, że tak wcześnie po zimie tych ptaków nie było w tym od dawna. W ciągu kilku ostatnich lat żurawie pojawiały się nad Biebrzą najwcześniej w ostatnich dniach lutego lub w marcu. Kilka dni po żurawiach pojawiły się też skowronki.

Żurawie były już m.in. widziane w okolicach Gugien oraz przy tzw. carskiej drodze. Park podkreśla, że chodzi o te ptaki, które z pewnością wróciły po zimie, choć były też żurawie, które zimowały nad Biebrzą, bo były tam widziane w styczniu przed falą sporego ochłodzenia.

„Równie szybko jak żurawie zajęły swoje miejsca lęgów w trzcinowiskach nad Biebrzą gęsi gęgawy. W ich przypadku jednak coraz trudniej jest odróżnić obserwacje ptaków przylotnych od zimujących. W parę dni po żurawiach pojawiły się w dolinie Biebrzy również pierwsze skowronki” – podaje Biebrzański Park Narodowy.

Najbliższą okazją do obserwacji ptasich zwiastunów wiosny będzie w sobotę i niedzielę 45. Wszechnica Biebrzańska. Miłośnicy biebrzańskiej przyrody będą w sobotę rozmawiać w siedzibie parku w Osowcu-Twierdzy o obszarach objętych ochroną Natura 2000 nad Biebrzą. W niedzielę uczestnicy wszechnicy odbędą wycieczkę terenową.(PAP)

Foto: Łukasz Łukasik