las w Górach Kaczawskich

Zaprzyjaźnij się z drzewami

Będziemy chronić tylko to co kochamy;
Będziemy kochać tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć tylko to, co poznamy.

Słowa te wypowiedział znany działacz na rzecz ochrony środowiska, Baba Dioun z Senegalu, na ważnej konferencji międzynarodowej w New Delhi w 1968 r.

Poznawajmy więc DRZEWA, aby je rozumieć, kochać i chronić.

Nie mamy wątpliwości, że drzewa to nasi przyjaciele, sprzymierzeńcy, bez nich nie byłoby życia na Ziemi.

Co przeciętny człowiek wie o drzewach – tych rosnących koło niego? A o przyjacielu wypadałoby, a nawet należałoby coś wiedzieć. Np. jak ma na imię, jakie ma potrzeby, co mogę robić aby żyło mu się dobrze i długo w zdrowiu, na co ja mogę liczyć z jego strony.

Przeprowadziłam małą ankietę wśród znajomych czy wiedzą jak nazywają się drzewa – te, które spotykamy blisko domu, w parku, w pobliskim lesie. I moi rozmówcy byli zaskoczeni, a nawet zażenowani, że tak mało wiedzą. Drzewami, z identyfikacją których nie było problemu była brzoza, klon, dąb, kasztanowiec – choć nazywany był kasztanem, a świerk najczęściej nazywany był choinką. W szkole każdy kiedyś zdobywał choć minimalna wiedzę na ten temat, ale wiedza jest ulotna. A naprawdę fajnie jest wiedzieć jak nazywa się drzewo koło którego przechodzimy, które rośnie na naszym podwórku, pod cieniem którego siadamy w parku.

Zacznijmy zaprzyjaźniać się z drzewami od poznawania ich. My zwykli ludzie, nie leśnicy, nie biolodzy, nie dendrolodzy nie musimy posiadać bardzo obszernej wiedzy. Ale nawet niewielka dawka informacji pozwoli nam inaczej spojrzeć na naszych przyjaciół – drzewa.

Po czym rozpoznajemy jakie to drzewo?

Najprościej po liściach lub szpilkach (igłach). Ale jak liści nie ma – bo zima?
Oglądamy korę. Przyglądamy się, jaki ma pokrój – tzn. ogólny kształt części nadziemnej drzewa czyli: pnia i korony, jak układają się gałęzie.
Wiosną obserwujemy pąki, kwiaty a później owoce.
W dobie Internetu – bez problemu znajdziemy pomoc.

Mała próba wiedzy. Co za drzewa znajdują się w tej małej galerii?  Wystarczy jak podasz choć podstawowy gatunek.  Na końcu tematu podane są poprawne nazwy drzew.

Czy jesteś zadowolony z wyniku?

Jeżeli nazwałeś wszystkie – GRATULUJĘ.

Jeżeli niewiele – możesz razem ze mną uczyć się rozpoznawać drzewa i stopniowo zdobywać o nich wiedzę. Może to być też fascynujące zajęcie. To naprawdę wielka frajda i przyjemność wiedzieć jakie to drzewo.

Drzewa rosną prawie wszędzie, możemy je sfotografować – choćby aparatem w telefonie komórkowym, porównać ze zdjęciami w Internecie, czy w atlasie, a nawet zapytać kogoś kto może wiedzieć, albo na forum przyrodniczym. Możemy też zacząć od wizyty w ogrodzie botanicznym, gdzie drzewa się opisane.

Obserwacja drzew to zajęcie czasochłonne – o każdej porze roku możemy zaobserwować coś innego. Jak wypuszczają pąki, zakwitają, owocują a jesienią najpierw przybierają piękne barwy a potem zrzucają liście, przygotowując się do zimowego snu. Choć niektóre tego nie robią.

W mojej biblioteczce posiadam już pewien zasób książek o drzewach. Jak dodam do tego zasoby Internetu i zapisane ulubione strony www to zrobiła się z tego spora biblioteka. Ale ta wiedza jest rozproszona i często mam problem z odszukaniem potrzebnej informacji. Postanowiłam więc ją uporządkować i zrobić to na stronach Dziennika Leśnego. Nie chodzi mi wcale o wiedzę jaką posiadają specjaliści, tylko o podstawowe informacje, ciekawostki, które pozwolą mi spojrzeć na drzewo jak na kogoś bliskiego, kto ma swoje tajemnice, jest szczególne, magiczne.

W związku z tym artykuły będą dynamiczne, w miarę jak znajdę coś ciekawego to będę dopisywała. Może ktoś z czytelników dołączy się do mnie i pomoże ???

Serdecznie zapraszam :)

Zapraszam do tematów związanych z drzewami:

Polskie drzewa 

Sosna

Brzoza

Cis

————————–

Rozwiązanie zagadki – zdjęcia z galerii

 1. brzoza
 2. buk
 3. wiąz
 4. dąb
 5. jesion
 6. jodła
 7. kasztanowiec
 8. klon jawor
 9. platan klonolistny
 10. kosodrzewina
 11. lipa
 12. modrzew
 13. sosna
 14. świerk
 15. wierzba
 16. olsza