znaki turystyczne

Źródło: s-nikiel-mojegory.pl

Typy znaków i tablic na szlakach górskich i spacerowych

Zdawać by się mogło iż sprawą powszechnie znaną są metody znakowania szlaków górskich, oraz sens zawarty w różnych typach tablic informacyjnych, związanych z turystyką górską, zdawać… faktycznie bowiem okazuje się, że są to informacje poszukiwane, co nie powinno mimo wszystko dziwić, przecież każdy z nas, w taki czy inny sposób rozpoczynał swoja własną przygodę z górami, niektórym jak mi wiedzę tą przekazali w praktyce rodzice, inni zaś nabywali ja sami.

I właśnie dla tych ostatnich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami Sebastian Nikiel jako bardzo doświadczony górołaz przygotował opis znaków i tablic stosowanych w turystyce gorskiej. Poradnik jest bardzo szczegółowy zawiera dużo obrazujących problem zdjęć i wyjaśnień.

Zagadnienia podzielił na nastepujące tematy:

część I – znaki stosowane do wytyczania szlaków górskich i terenowych.

część II – znaki zblokowane (łączone / wspólne) stosowane do wytyczania szlaków górskich i terenowych.

część III – tablice informacyjne.

część IV – znaki spacerowe, dydaktyczne i własne…

część V – tablice informacyjne o stopniach zagrożenia lawinowego.

część VI – znaki, tablice, gdzie szukać…

część VII – kolory szlaków…

część VIII – słowo na zakończenie…

część IX – linki

Zachęcam do zapoznania się z tematem nie tylko początkujących turystów. Odświeżenie sobie wiadomości, sprawdzenie czy nasza wiedza jest aktualna na pewno  nie zaszkodzi.

Cały artykuł znajduje się TUTAJ

Ślęża - szlak niebieski, fot. Teresa Podgórska
Ślęża – szlak niebieski, fot. Teresa Podgórska

Wiem z doświadczenia, że bywa z tym różnie. Kilka lat temu z koleżanką wchodziłyśmy na szczyt Ślęży od strony Przełęczy Tompadła. Wybrałyśmy przepiękny szlak niebieski. Malowniczy, ale chyba na Ślęży najtrudnieszy – kamienisty, przechodzący przez skalne grupy . Spotkałyśmy tam starszą panią, siedzącą na kamieniach, na dosyć stromym podejściu a obok niej leżała kula łokciowa, którą wspierała się w wędrówce. Była zmęczona i zmartwiona. Kiedy zapytałyśmy dlaczego w takimi stanie zdrowia wybrała ten szlak opowiedziała, że poradzili jej znajomi, jako szlak łatwy – bo niebieski. Szlak czarny w opini wielu „turystów” uchodzi za najtrudniejszy. Owa Pani mogła wybrać przebiegający również od Przełęczy Tompadła szlak żółty, którym spokojnie weszłaby na szczyt. Ponieważ spotkałyśmy się szczęśliwie w miejscu, gdzie oba szlaki przebiegają w pobliżu udało nam się się turystkę przeprowadzić na tę dogoną drogę i po około 2 godzinach spotkałyśmy się na szczycie.

Warto również nauczyć się czytać podstawowe informacje z mapy, przeanalizować na przykład jak przebiegają poziomice, czy nie ma na trasie utrudnień. Mapy zawierają wiele symboli wyjaśnionych w legendzie.