Źródło: RDOŚ w Poznaniu

Wielkopolskie Dni Ochrony Środowiska

W tym roku w Poznaniu po raz pierwszy odbędą się Wielkopolskie Dni Ochrony Środowiska. Obchody odbędą się w weekend 7-8 czerwca 2014 r. między godz. 10 a 18 w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza przy ulicy Dąbrowskiego 165 (pętla tramwajowa Ogrody). Wydarzenie wpisuje się w obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
wdos

Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na pamiątkę Konferencji Sztokholmskiej, która odbyła się 5 czerwca 1972 r. Była to pierwsza światowa konferencja, której głównym celem było zwrócenie uwagi na przyrodę oraz jej stan, a także uświadomienie społeczeństwu, że wszystkie działania człowieka mają ogromny wpływ na otaczające go środowisko. Aktualnie dzień obchodzony jest w ponad 100 krajach na całym świecie.

Obchody Dnia Ochrony Środowiska w Poznaniu odbędą się po raz pierwszy na tak dużą skalę. W ciągu dwóch dni będzie można wysłuchać prelekcji dotyczących zagadnień ochrony środowiska, odwiedzić liczne stoiska organizatorów, a także:

  • zapoznać się z działaniem rowerów prądotwórczych, które pozwolą na naładowanie np. telefonów komórkowych,
  • obejrzeć filmy nagrodzone w konkursie Neowideo,
  • wziąć udział w konkursach na wytworzenie jak największej ilości energii w określonym czasie (przewidziane upominki),
  • poznać zdobnictwo przedmiotów drewnianych codziennego użytku, ręczne malowanie na szkle, tworzenie maskotek włóczkowo-szydełkowych, biżuterii szydełkowo-koralikowej,
  • wziąć udział w wycieczkach ornitologicznych i warsztatach barwienia naturalnego Shibori,
  • obejrzeć pokaz mody Recykiling i kolory natury,
  • wysłuchać wykładów popularnonaukowych,
  • zagrać w najróżniejsze ekologiczne gry towarzyskie.

Dla najmłodszych przygotowano warsztaty połączone z wycieczką w teren Poznaj bliżej łąkę, gry i zabawy edukacyjne, które pomogą im lepiej zrozumieć otaczającą nas przyrodę, a także w prosty sposób przybliżyć pojęcie zrównoważonego rozwoju.

Szczegółowe informacje na stronie Wielkopolskich Dni Ochrony Środowiska www.dziensrodowiska.pl.