Źródło: Patronat medialny

Trwa wystawa BLIŻEJ NATURY 2017

Wystawa BLIŻEJ NATURY 2017 trwa w pawilonie ekspozycyjno-dydaktycznym Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w terminie od 6 do 26 kwietnia 2017 roku. Wernisaż odbył się w dniu 6 kwietnia o godzinie 16:00, ul. Dąbrowskiego 165, Poznań, Wystawa czynna w godzinach od 9.00 do 19.00.

PLAKAT

Patronat Honorowy Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
JM Rektor prof.dr hab. Andrzej Lesicki

Organizatorzy: Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy
Kurator wystawy: Julia Kaczmarczyk-Piotrowska-Prezes WZAR, Komisarz: Dorota Zbroszko – Członek WZAR

Czym jest natura i kultura? Przygodą , formą przeżycia, artystycznym uniesieniem? Utopią, marzeniem o świecie zorganizowanym lub próbą okiełznania i zrozumienia. Artystyczna wizja przyrody stała się polem zmagań i towarzyszących im emocji. W efekcie pojawiła się polemika, odkrycia nieoczekiwanego: dialogu, który jest wartością.

Należało sprostać jego wymogom, bodźcom, przemianom. Stanąć blisko, obserwować, dotykać, tak, aby widz zaskoczony, różnorodnością form, użytych mediów, pozostał w ekscytacji i poszukiwaniu odpowiedzi. Układanie nowych systemów, ograniczeń, ukazanie głębokiego związku, niczym przeżycia natury w obszarze kultury. Owocem tej wymiany jest wystawa. (JKP)

Kurator: prezes WZAR Julia Kaczmarczyk-Piotrowska

Bliżej natury – czy jesteśmy blisko niej, czy też oddalamy się wraz rozwijająca się cywilizacją? A może budzi w nas tęsknotę i pragnienie poznawania, przebywania w niej mocniej i bardziej.
Hasło spaja poszukiwania artystyczne w szeroko rozumianej inspiracji przyrodą oraz przedstawia zapatrywania na istotę rzeźby, formy przestrzennej czy poszukiwań oscylujących wokół eksperymentu.
Obecnie artysta ma do dyspozycji bogaty wachlarz technik wykonania, jak i decydowania o zawarciu aspektów symbolicznych w swojej pracy. Całe spektrum wiedzy, doświadczeń, emocji, duchowości, zapatrywań, wątpliwości, przefiltrowuje przez własną tożsamość i rozstrzyga o jego wyborze.
Człowiek inspiruje się przyrodą od zarania dziejów, odkąd rozpoczął proces twórczy, wytwory plastyczne są nieodłącznym elementem w życiu człowieka. Mają różne funkcje, od prymitywnych, zaczerpniętych z bezpośrednich źródeł naturalnych, po wysublimowane estetycznie, jak i nadające znaczenia ideowe.
Chcielibyśmy, aby wystawa prowokowała do spojrzenia na naturę i dzieło sztuki w różnych kontekstach, aby zachęcała do urozmaiconego i otwartego podejścia do tematu, zmiany w tradycyjnym rozumieniu i pojęciu definicji natury. Aby obszar zagadnienia konfrontował się między artystami, jak również interpretacją publiczności włączając w to otoczenie Ogrodu Botanicznego.

Bliżej natury to wystawa, która sugeruje ogólne ramy i daje możliwość zapoznania się z indywidualnymi poszukiwaniami artystów, pod jednych hasłem obiera różne kierunki oraz nowe kryteria rozumienia i odczuwania przyrody pokazane za pomocą ekspresji twórczej.
Pytania o to, co było inspiracją, co wywoływało zachwyt, czy wzbudziło rezonans, czy artysta utożsamia się z danymi zjawiskami, czy też tworzy jako narrator. Czy wewnętrzne wizje były uporządkowane i przetworzone, czy ulotne grające z przypadkiem, intuicją. Z pewnością będziemy mogli zobaczyć i zastanowić się nad tymi zagadnieniami doświadczając różnorodności wypowiedzi artystycznej.

Komisarz wystawy: członek WZAR Dorota Zbroszko

Udział biorą:
Emilia Bogucka
Bogumiła Caniboł
Ireneusz Caniboł
Joto Giotto Dimitrow
Maria Eleonora Hebisz
Maciej Hellwig
Tomasz Jędrzejewski
Julia Kaczmarczyk-Piotrowska
Benedykt Kasznia
Andrzej Kończal
Roman Kosmala
Andrzej Kołodziejczyk
Agnieszka Lisiak – Skórka
Krzysztof Mankiewicz
Alojzy Piątkowski
Maria Podskarbi-Hebisz
Kazimierz Rafalik
Irena Rosińska-Melnik
Jolanta Maria Różańska-Woźniak
Anna Sarnecka
Norbert Sarnecki
Anna Słonka Moskwa
Izabela Szakszon
Magdalena Szczurowska
Urszula Szymańska
Lidia Tyczyńska
Małgorzata Witt
Dorota Wujewska-Bartoszewicz
Dorota Zbroszko

Relacja telewizyjna:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=n4jTqtJcWRo&feature=share
  2. http://wielkopolska.tv/poznan-miedzy-natura-a-kultura/#/?playlistId=0&videoId=0

Wystawa trwa podczas Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Zapraszamy.

Zainteresowanych wystawieniem fotogramów z wystawy prosimy o kontakt: wzar@o2.pl
Informacje i kontakt z artystami: www.wzar.pl

Materiały do pobrania:

  1. https://onedrive.live.com/?authkey=%21AKBKYevM3JpO2%5FE&id=7B33F77153F794DA%21276&cid=7B33F77153F794DA
  1. https://onedrive.live.com/?authkey=%21APlN%2Duyi5vCXhK4&id=7B33F77153F794DA%21251&cid=7B33F77153F794DA
  1. https://photos.google.com/share/AF1QipPAh_c9YTAzD75iHa6Esh-EgKXKJv9mx_V5IZ3XTXGQl4FgF39hPdF1boApVPTZ2w?key=T1JkNHpxSEFxUnhqOFBYdC1fRk5CNVFtdGlPaHp3