Wysyp grzybów w lasach

Borowik szlachetny
Borowik szlachetny

Jesień to najlepsza pora roku dla grzybiarzy. Niedawne opady deszczu zaowocowały masowym pojawieniem się grzybów w naszych  lasach. Wysyp jest tak duży, że miejscami można zbierać owocniki na kolanach. Do koszyków trafiają najczęściej: prawdziwki, podgrzybki, koźlarze i kanie.

Niestety, wraz z pojawieniem się grzybów,

masowo pojawili się również ludzie, którzy udając się na grzybobranie często łamią przepisy. Wjazd samochodem do lasu należy do najczęściej spotykanych wykroczeń. Amatorzy leśnych zbiorów w myśl zasady – czym głębiej w las tym lepiej, wjeżdżają samochodami gdzie tylko się da, zastawiając przy okazji drogi wywozowe i przeciwpożarowe.

Grzybiarze pozostawiają po sobie również śmieci, które oprócz tego, że szpecą nasze lasy, szkodzą również roślinom i zwierzętom.

Dlatego pamiętajmy aby korzystając z darów lasu, równocześnie go nie niszczyć i nie utrudniać życia leśnikom, dla których las jest miejscem pracy.

Parking leśny
Miejsce postoju pojazdów

Auto możemy zostawić na parkingu leśnym, znajdziemy na nim również kosze na śmieci.

Obecnie powstaje coraz więcej tego typu obiektów. Oprócz miejsc postojowych wyposażone są one w ławy i stoły – przy których można zjeść posiłek, kosze na śmieci, stojaki na rowery, czasem nawet w ubikacje.