Źródło: Kaja Cieplińska, Nadleśnictwo Zielona Góra

Zielonogórzanie sadzili las

8 kwietnia 2017 roku nieopodal siedziby Nadleśnictwa Zielona Góra odbyło się kolejne spotkanie plenerowe pt. ,,Posadźmy razem las!”, w ramach ogólnopolskiej kampanii ,,1000 drzew na minutę”.

zielona_gora_sadzenie_lasu_5

Mieszkańcy Zielonej Góry razem z zielonogórskimi leśnikami posadzili wspólnie las. Spotkanie zostało zorganizowane przez Nadleśnictwo Zielona Góra oraz Nadleśnictwo Przytok. W tym roku została przygotowana powierzchnia zrębowa o powierzchni 2,45 ha. Ilość sadzonek przygotowanych na tę okoliczność wynosiła blisko 20 tys. sadzonek. Wśród nich najwięcej sosen, dębów bezszypułkowych i modrzewi.

W wydarzeniu ochoczo uczestniczyli dorośli oraz dzieci. Swój udział zaznaczyły m.in. reprezentacje uczniów zielonogórskich szkół podstawowych, gimnazjów, studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu III Wieku, samorządów oraz organizacji lokalnych, harcerzy (ZHP oraz ZHR), miłośników pieszych wędrówek,nordic walking, czy jazdy na rowerze. W sadzeniu brały udział całe rodziny, od najstarszych, po najmłodszych. Każdy, z blisko 500 osób, z uśmiechem na twarzy posadził swoje drzewko.

zielona_gora_sadzenie_lasu_1

Cała akcja odbyła się pod czujnym okiem zielonogórskich leśników, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą i posiadanym doświadczeniem.
,,(…)Leśnicy opowiedzą o swojej pracy, o zielonogórskich i podzielonogórskich lasach, wyjaśnią na czym polega gospodarka leśna i dlaczego jest tak ważna.”, zapowiedział przed spotkaniem Arkadiusz Kapała, nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra.

Uczestnikom spotkania zostały zaprezentowane różne techniki sadzenia w zależności od użytego rodzaju sadzonki. Sosny można było posadzić przy użyciu kostura (jednoroczna sadzonka) lub przy użyciu szpadla (dwuletnia sadzonka), dęby z kolei przy użyciu tradycyjnego szpadla.

zielona_gora_sadzenie_lasu_2

Wszystkich sadzących (nie tylko tych najmłodszych) leśnicy zaprosili do namiotów promocyjno-edukacyjnych Nadleśnictwa Zielona Góra i Nadleśnictwa Przytok oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze, gdzie wspólnie można było wsłuchiwać się w odgłosy zwierząt i ptaków zamieszkujących lasy, rozpoznawać tropy zwierząt, odgadywać gatunki drzew po ich drewnie, nasionach, liściach czy igłach. Najbardziej wytrwali i odważni mieli możliwość skonfrontowania swojej leśnej wiedzy poprzez udział w konkursie ,,Leśne Koło Fortuny”.

zielona_gora_sadzenie_lasu_4

Po trudach związanych z akcją sadzenia na wszystkich czekała ciepła strawa- pyszna grochówka i kiełbaska upieczona przy ognisku. Każdy z uczestników biorących udział w spotkaniu mógł zabrać ze sobą do domu sadzonki świerka, dębu, sosny, czy modrzewia.

zielona_gora_sadzenie_lasu_3

Dziękujemy za wspólne sadzenie lasu!