agrest w soku własnym

Agrest we własnym soku i syropie

Większość ludzi których znam spożywa produkowane seryjnie przetwory i napoje. Kiedy przeczytamy ich skład, to aż strach ogarnia.  Może warto więc powrócić do starych dobrych przepisów naszych babć i przygotować trochę domowych owocowych przetworów? Ich zaletą będzie między innymi to, że wiemy co włożymy do słoika – czyli owoce – prawdziwe, zdrowe i trochę cukru – może być to zwykły biały cukier buraczany, albo może być cukier trzcinowy. Ale będzie to tylko cukier a nie syrop glukozowo-fruktozowy, który jest dodawany do większości produktów  – znacznie bardziej niezdrowy niż cukier. No i nie damy żadnych konserwantów.

Wspaniałym owocem na przetwory jest AGREST – niestety w ostatnich czasach jakby mniej popularny.

Agrest czerwony, fot. Teresa Podgórska
Agrest czerwony, fot. Teresa Podgórska

Agrest to kolczasty krzew dochodzący nawet do 2 m wysokości pochodzenia europejskiego. Jego owoce to jagody o skórce barwy zielonej, żółtej lub czerwonawej, często pokrytej gruczołkowatymi włoskami. Kojarzony jest z kwaśnym smakiem, ale kiedy wykażemy cierpliwość i poczekamy aby dojrzał, to zachwyci nas swoją urzekającą słodyczą.

I jest to cenny, zdrowy owoc. Lista tych zalet jest długa. W największym skrócie:

Agrest biały, fot. Teresa Podgórska
Agrest biały, fot. Teresa Podgórska

Agrest możemy spożywać na surowo, ale jest również wyjątkowo cennym surowcem przetwórczym. Robi się z niego kompoty, dżemy, konfitury, powidła, nalewki. Agrest można zamrażać.

Moim ulubionym sposobem na zachowanie jego wspaniałego smaku i aromatu jest zalanie całych owoców sokiem z rozgotowanych owoców. Moim zdaniem należy słoiki otwierać dopiero za kilka miesięcy – zwykle wytrzymuję do grudnia. Owoce wspaniale nadają się na Skubańca a sok jest niewyobrażalnie smaczny. Nie wiem jaki napój może z nim konkurować….. Już nie mogę doczekać się grudnia …..

Agrest we własnym soku

fot. Teresa Podgórska
fot. Teresa Podgórska

Wykonanie

1. Owoce myjemy, usuwamy ogonki i szypułki.

2. 3/4 dag owoców układamy w słoikach w całości. Aby wypełnić jeden ze słoików dosypałam czarnej porzeczki.

3. Pozostałą 1/4  agrestu zasypujemy połową cukru, zalewamy wodą i rozgotowujemy na małym ogniu, można je przetrzeć przez gęste sito lub zmiksować. Do uzyskanego soku dodajemy pozostały cukier i mieszając podgrzewamy do czasu aż cukier się rozpuści.

4. Tak przygotowanym sokiem zalewamy owoce w słoikach by były całe zakryte.

5. Zakręcamy i pasteryzujemy ok. 20-25 min.

6. Po wyjęciu z pasteryzowania odwrócić do góry dnem i poczekać aż ostygną.

7. Przechowywać kilka miesięcy w chłodnym miejscu.

 

Agrest w syropie

Wykonanie

Owoce po umyciu, obcięciu ogonków i szypułek włożyć do słoików. Zakrętki lekko zakręcić. Zagotować wodę z cukrem i gorącym zalać owoce. Pasteryzować 20 min, po tym czasie wyjąć z wody, dokręcić zakrętki i postawić do góry dnem do ostygnięcia.

Doskonałe do Skubańca