chutney (5)

Agrestowy chutney

Chutney to wspaniały bardzo amomatyczny hinduski słodko-kwaśny sos z owoców lub warzyw z dodatkiem cebuli, rodzynek, octu, gorczycy i innych przypraw. Do jego przygotowania można wykorzystać wiele owoców.  Do tradycyjnych odmian hinduskich sosu chutney należą: mangowe, kokosowe, kolendrowe, cebulowe, pomidorowe, tamaryndowe, miętowe, limonkowe,  ogórkowe, czosnkowe. Może być pikantyny lub łagodny.

Sosy chytney można serwować do mięs, dań wegetariańskich, kanapek – właściwie można go jeść ze wszystkim. Móje ulubione to chutneye z mango i pomidorowy. Kiedyś natknęłam się na przepis na chutney agrestowy i mnie zaaintrygował, ale nie była to pora na ten owoc. Teraz przy okazji przygotowania przetworów z agrestu postanowiłam na próbę zrobić agrestowy.

Pracy z wykonaniem chutneya jest niewiele – właściwie wrzucamy składniki do garnka, na ogień i zostawiamy – od czasu do czasu mieszamy – zwłaszcza pod koniec gotowania, kiedy jest już gęsty, aby się  nie przypalił. Warto zawsze zrobić go więcej, zapakować do słoiczków ewentualnie spasteryzować  i schować na zapas.

No to do roboty !

Chutney agrestowy

Chutney agrestowy, fot. Teresa Podgórska
Chutney agrestowy, fot. Teresa Podgórska

Wykonanie

1. agrest umyć, obciąć ogonki i szypułki

2. cebulę drobno pokroić

3. kolendrę i kmin rzymski utłuc w moździerzu

4. wszystkie składniki wrzucić do garnka i gotować, aż sos będzie odpowiednio gęsty. U mnie trwało to ponad godzinę

5. przełożyć do słoiczków i pasteryzować 5-10 min.

Wg opini znalezionych na kulinarnych portalach należy z konsumpcją poczekać ok 2 miesiące, aby się przegryzł. Oczywiście spróbowałam po ugotowaniu – i … nie wiem czy to nie będzie mój ulubiony … Cebulka chrupie, nasiona gorczycy strzelają cichutko pod  zębami.  Idealne proporcje kwaśnego i słodkiego. Po ostygnięciu – jest jeszcze lepszy. Tylko chyba dam do następnej porcji mniej pieprzu cayenne.

Zdecydowanie polecam i życzę smacznego.

Bardzo chętnie skorzystam z innych, sprawdzonych propozycji na chutneya.