baner.konkurs.6.ogloszenie.wynikow2_1024px

„Gdy w górach zagości zima” – podsumowanie konkursu

Początkiem grudnia 2014r, gdy rodził się pomysł na kolejną edycję zimowego górskiego konkursu fotograficznego, za oknami panowała nieprzerwanie szarobura późna jesień zamiast pięknej polskiej zimy, w pobliskim mi Beskidzie Śląskim snuły się leniwie mgły, to znów padał deszcz, świat miał tak mało barw… nie były to więc zbyt motywujące warunki dla takiej inicjatywy… Szczęśliwie okazało się jednak że aura nam sprzyjała, jako że końcem 2014 roku, zima nareszcie zdecydowała się zawitać w nasze piękne góry.

newsleeter.konkurs6.ogloszenie.wynikow2-26.03.2015_1960px
Konkurs wystartował wraz z początkiem nowego 2015 roku, zdawać by się mogło w nader sprzyjających okolicznościach pogodowych, o dziwo jednak wraz z białym odzieniem gór, nie nastąpiło istotne zwiększenie liczby zgłaszanych zdjęć. Prawdziwy „bum” zgłoszeń miał miejsce w drugiej połowie okresu zgłaszania prac, aż do maksymalnego jego natężenia pod koniec konkursu, co pomimo dużej ilości pracy niezwykle nas jako organizatorów cieszyło.

Łącznie do konkursu zostało zakwalifikowanych 393 zdjęć, 151 autorów.

Serdecznie dziękuję Wszystkim za udział, za zgłoszenie swoich fotografii, za dzielnie się pięknem gór tą wyjątkową porą roku, jaką jest zima. To dzięki Wam konkurs był tak barwny, ukazując tyle zróżnicowanych obliczy zimy w górach całego niemal świata.

Konkurs ten po raz kolejny też utwierdził mnie o głębokim sensie organizowania podobnych inicjatyw, gdyż jest to uważam jedna z najlepszych, oraz najbardziej sugestywnych metod, promowania piękna gór – gór w tym wypadku porą roku często niedocenianą, lub której poznawanie ograniczane jest wyłącznie do rejonu wyciągu i stoku narciarskiego. To dzięki Wam udało się innym pokazać jak piękne góry są zimą, ale też i przypomnieć że zima jest porą która jak żadna inna wymaga rozwagi, wiedzy i przygotowania na jej zmienne, surowe warunki. To dzięki Wam,  którzy to piękno poprzez swoje fotografie ukazaliście, inni dotychczas ograniczający swoja górska działalność wyłącznie do pór letnich, mogli przekonać się,  że w góry warto powracać również zimą, wreszcie to dzięki Wam ludzie dotychczas gór nieznający mogli je poznać, mogli je zobaczyć i zapragnąć odwiedzić…

Wraz ze zgłaszanymi do konkursu zdjęciami, często w zgłoszeniu, co zawsze jest bardzo miłe, dodawaliście od siebie kilka słów, o danym zdjęciu, o górach zimą, o własnym do nich stosunku… i również to mnie osobiście bardzo motywuje i sprawia że dostrzegam w organizacji podobnych konkursów sens, oraz dużą wartość poznawczą dla innych. Słów często wzruszających i jakże pięknie oddających sedno gór, tudzież zimą, gór widzianych nie tylko oczyma, ale przede wszystkim sercem. Pozwólcie, że za zgodą autorów tych słów, uczestników konkursu, przytoczę tutaj kilka cytatów:

„Zimę w górach miałam okazję obserwować jak dotąd tylko raz – niesamowita biel śniegu połyskującego w lutowym słońcu, wspaniała cisza zakłócana” jedynie skrzypieniem śniegu pod butami… Krajobraz przesiąknięty delikatnym spokojem, równowagą, jakby poza czasem… Drzewa szczelnie otulone śnieżną pierzyną – na wpół żywe posągi, ale wiecznie żywe wspomnienia z wędrówki na najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów – Śnieżkę.”

„…mimo mroźnego wiatru i przejmującego chłodu każdy krok niósł ze sobą wiele przyjemności, co rusz bowiem wyłaniały się widoki zapierające dech w piersiach… Kocham góry, ich zimowe oblicze zachwyca mnie w podobnym stopniu, co letnie, choć to pierwsze ma w sobie jakby nieco więcej magii i metafizyki, zwłaszcza w momencie przenikania się śnieżnej pokrywy z blado błękitnym niebem…”  [Sonia Najwer]

* * *

„Uczestnictwem w tym konkursie pragnę zachęcić młodzież w moim wieku do obserwowania i fotografowania natury. Ponieważ nie każdy widzi w jakim pięknym kraju żyjemy, a warto wpatrzyć się w środowisko i ujrzeć to piękno :) ” [Monika Smagacka]

To co niezmiernie mnie jako organizatora również cieszy to fakt, iż wciąż wzrasta liczba niepełnoletnich uczestników, są to przecież nasi bezpośredni spadkobiercy, którzy dziś uczą się od nas kochać góry, jutro zaś sami będą tego innych nauczać… ich zdjęcia są też zazwyczaj wyjątkowej wartości, może nie zawsze poprawne warsztatowo, lecz za to wykonane w sposób intuicyjny, nie skrępowany, dynamiczny, nie ograniczany wiedzą, płynące wprost z serca. Również im – jak i ich opiekunom za wyrażenie zgody, serdecznie dziękuję za uczestnictwo, wnosicie wiele piękna do konkursu.

Wyniki… zawsze trudno jest wybrać te zdjęcia, które najlepiej reprezentują temat danego konkursu, zawsze czuję niedosyt, mając ochotę nagrodzić jak najszersze grono uczestników, choć oczywiście nie jest to możliwe. Tym razem zadanie to było wyjątkowo trudne, gdyż do konkursu napłynęła duża pula zdjęć o bardzo dobrym poziomie warsztatu, do tego zdjęć niezwykle ciekawych i wspaniale przekazujących temat konkursu, toteż wybranie z tak mocnej reprezentacji tych kilku, które będą nagrodzone nie było łatwe…

Po długich debatach, udało się wyłonić wszystkie przewidziane regulaminem miejsca, to jest: I, II, III, oraz wyróżnienia I, II, III, jak i też zdecydowałem się przyznać dwa specjalne wyróżnienia.

W miejscu tym powinna być postawiona kropka zamykająca obrady, oraz sam konkurs… i tak było jeszcze w dniu ogłoszenia wyników. Jednak już rankiem, tuż po oficjalnym przekazaniu nominacji, wpłynęła do mnie bardzo przykra w swych następstwach skarga. Okazało się bowiem, że laureat miejsca II, dopuścił się poważnego naruszenia regulaminu konkursowego, zgłaszając zdjęcie, które było już nagrodzone w innym o podobnej tematyce konkursie.

Sytuacja ta nader dla mnie jako organizatora niesmaczna i przykra, wymusiła na nas jako jurorach reakcję, która wobec dowodów, jak i przyznania się do popełnienia błędu samego laureata, skończyła się jego dyskwalifikacją, oraz wobec tego, że sprawa wyszła na jaw już po zatwierdzeniu nominacji, wydrukowaniu dyplomów, wpisaniu dedykacji z gratulacjami do tomików, jak i przygotowaniem do wysyłki nagród, nie było innej możliwości niż nie przyznanie w ogóle II nagrody.

W związku z tym nagrody przewidziane regulaminem dla miejsca II trafiają do puli na poczet przyszłych konkursów.
Szkoda, wielka szkoda, że do tego doszło… niech będzie to przestroga dla innych uczestników, by czytać regulamin, szkoda również dlatego że gdyby sprawa została ujawniona wcześniej werdykt jury z całą pewnością byłby inny, osoby z miejsc niższych znalazłyby się wyżej, a inna mogłaby zostać nagrodzona. Miejmy nadzieję że ten niemiły incydent będzie jednokrotnym epizodem, w dotychczas gładko przebiegającej historii konkursów naszej strony.

Serdecznie dziękuje raz jeszcze wszystkim uczestnikom, pamiętajcie, że każdy z Was jest zwycięzcą, powracając w góry, czerpiąc z ich siły i zarażając ich pięknem innych.

nagrody główne:

• MIEJSCE I – Adam Kutny / za zdjęcie: „Gdy w górach zaskoczy zima…”
• MIEJSCE II – dyskwalifikacja / nagrody zostały przesunięte na poczet kolejnych konkursów
• MIEJSCE III – Jarosław Durbas / za zdjęcie: „Manaslu 8156m.n.p.m”

wyróżnienia:

• WYRÓŻNIENIE I – Meg / za zdjęcie: „Zima rzeźbiarka”
• WYRÓŻNIENIE II – Paweł Wrona / za zdjęcie: „Gwiezdny pył”
• WYRÓŻNIENIE III – Michał Kasperczyk / za zdjęcie: „O świcie”

wyróżnienia specjalne / dodatkowe:

• WYRÓŻNIENIE SPECJALNLE – dla najmłodszego laureata konkursu, za przekaz zawarty w zdjęciu, dobór tematu, oraz technikę wykonania – Michał / za zdjęcie: „W drodze”

• WYRÓŻNIENIE SPECJALNLE – dla najlepszego zdjęcia wykonanego za pomocą telefonu komórkowego: Marcelina Biernat / za zdjęcie: „Palec Boży” / Samsung Galaxy S4 (GT-I9515)

 

nagroda publiczności:

• NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Radosław Szymanowski / za zdjęcie: „Zwariowane Zakopane” / ILOŚĆ OTRZYMANYCH GŁOSÓW: 715

W imieniu własnym i całego Jury serdecznie gratuluję Zwycięzcom – Sebastian Nikiel

 

Nagrodzone zdjęcia można obejrzeć TUTAJ >>>

Podziękowania

Na koniec chciałbym jeszcze złożyć serdeczne podziękowania Jurorom: Piotrowi Dzikiemu, oraz Szymonowi Baron, za ich pracę i wkład w przebieg konkursu.

Dziękuję również partnerom medialnym konkursu, dzięki wsparciu których konkurs mógł dotrzeć do tak szerokiego grona, dziękuję za Wasze zaangażowanie, wkład w promocję konkursu, oraz udaną współpracę:

• www.dcamera.pl
• www.dzienniklesny.pl
• www.planetagor.pl
• www.ceneria.pl

Serdecznie dziękuję również Polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu oddział Bielsko-Biała, za objęcie konkursu honorowym patronatem medialnym: www.bielsko.ptt.org.pl