Grzegorz Lesniewski

Grzegorz Leśniewski

Z wykształcenia herpentolog (specjalista od gadów i płazów – absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMCS na kierunku biologia środowiskowa). z zamiłowania i zawodu fotograf.

Jest szczęściarzem, który ze swojej pasji uczynił zawód. Zajmuje się nią od 1994 r. Zaczynał od fotografowania ptaków, potem zainteresowały go inne zwierzęta, następnie rośliny i krajobrazy. W 1985 związał się z ruchem ornitologicznym i ekologicznym. Jest członkiem Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Sekcji Ornitologicznej PTZool, Kuling, Akcji Bałtyckiej, OTOP-u, LOP-u, Straży Ochrony Przyrody. Na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczął regularną współpracę z biurem Bird Service, jako pilot wycieczek zagranicznych o tematyce ornitologicznej i ogólnoprzyrodniczej. , a już w 1998 r. został przyjęty do Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Lubelskim, a od 2003 jest w Okręgu Mazowieckim.

Grzegorz Leśniewski: autorska galeria Zwierzęta>>>

Za pomocą aparatu fotograficznego utrwala piękno polskiej przyrody, jej bogatą i zróżnicowaną florę, malownicze krajobrazy Roztocza, Polesia i Doliny Biebrzy. Wyznał kiedyś: „Im dłużej fotografuję polską przyrodę, tym wyraźniej dostrzegam jak wiele jeszcze przede mną. Tematów i wrażeń wystarczy mi na pewno do końca życia”.

Od kilku lat realizuje projekt fotografowania na wolności największych polskich drapieżników: wilka, niedźwiedzia i rysia. „To najcięższe wyzwanie jakiego się do tej pory podjąłem i jednocześnie najbardziej ekscytujące. Na brak adrenaliny nie będę mógł narzekać przez następnych kilka lat” Wiele projektów realizuje wspólnie z Markiem Kołodziejczykiem – przyrodnikiem i fotografem. Jego zdjęcia są publikowane w wielu książkach i wydawnictwach popularno-naukowych czasopismach np. w National Geographic, przewodnikach, albumach krajoznawczych.

Jest również twórcą pokazów multimedialnych związanych tematycznie z przyrodą Polski, m.in. autorskiego cyklu diaporam „Przez Puszcze i Bagna”, opowieści o przyrodzie Bieszczadów – „Zapiski z bukowego pamiętnika”, jak również diaporamy o przyrodzie doliny Wisły “Wisła dzika rzeka”.

Często zapraszany jest jako juror w wielu konkursach fotograficznych o tematyce przyrodniczej, w tym Wielkiego Konkursu National Geographic Polska. W 2005 roku został odznaczony tytułem Fotografa Roku, przyznawanym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody.

Jako jedyny Polak, zaproszony został do udziału w programie Wild Wonders of Europe (Dzikie Cuda Europy).To największe na świecie przedsięwzięcie związane z fotografią przyrodniczą, którego celem jest ukazanie niezwykłego dziedzictwa przyrodniczego Europy i rozbudzenie większej troski o jej ochronę. Strona projektu www.wild-wonders.com

Na swoim koncie ma wiele nagród, między innymi:

2002 – I nagroda w kategorii „Rzadkość ujęcia” w Konkursie Fotograficznym im. Włodzimierza Puchalskiego.

2003 – wyróżnienie w kategorii „Ruch” w Konkursie Fotograficznym im. Włodzimierza Puchalskiego;

2005 – Nagroda członków Okręgu Mazowieckiego ZPFP w Konkursie na zdjęcie roku za „Dudki”

Galeria Grzegorz Leśniewski >>>>

Więcej >>>www.grzegorzlesniewski.pl/

Profil na Facebook: Grzegorz Leśniewski

Profil na Facebook: Dzień Dobry Bieszczady