HARMONIA NATURY

Harmonia natury

W zaciszu domu można udać się w dzikie i piękne zakątki polskiej przyrody dzięki płycie „Harmonia natury” wydanej przez Lasy Państwowe. Dodatkowym atutem tego wydania jest mały album z przyrodniczymi fotografiami.

Nagrania głosów zwierząt i zdjęcia są autorstwa Tomasza Ogrodowczyka.

Na płycie zamieszczono 24 nagrania wielu zwierząt charakterystycznych dla lasu, łąki, jeziora, bagien nad Biebrzą, które możemy usłyszeć o różnych porach dnia a nawet nocy.

Zaczyna się odgłosami burzy. Następnie przenosimy się na turzycowisko i słuchamy głosów wodniczki, kszyka, kukułki, derkacza, klangoru żurawi i  śpiew świerszczaków.

Potem usłyszymy tajemnicze pieśni dubelta, świerszczaka, kszyka, kropiatki i przeniesiemy się nad Biebrzę aby tam spędzić noc w towarzystwie derkacza, turkucia, podjadka, świerszczy polnych, ropuch, rzekotek, żab wodnych i kumaków nizinnych – co za niesamowity koncert ! Podobny koncert będzie w wykonaniu żab jeziornych, rzekotki drzewnej w towarzystwie żurawi i puszczyka.

Kolejne nagrania:
Gody puchacza: puchacz w towarzystwie sarny i żurawii
Ciągi słonek ze śpiewakiem i sarną
Władca boru: głuszec, czarnogłówka, bogatka, sójka i kruk.
Nad wiosennym jeziorem słychać perkoza dwuczubego, gągoły, potrzosy, pierwiosnki, zięby, łyski i łabędzie nieme.

Na skraju lasu: lerki, ortolany, świergotki drzewne.

O świcie za wsią kraczą wrony, śpiewają dymówki, przepiórki, dudki, skowronki, sierpówki i zięby.
Na łące o poranku pięknie śpiewają skowronki a w tle dudek i wilga.

Kolejne nagranie to koncert jarzębatki, bażanta, gąsiorka, skowronka, ortolana, przepiórki i koników polnych.

A potem niezwykły koncert z okresu pełni: trzciniak, kukułka, krzyżówki, łyski, bąk, żurawie, kokoszki wodne, przepiórki i podróżniczek.
W nagraniu zatytułowanym Cichy zakątek usłyszymy słowika szarego, trzciniaka, żaby wodne i jeziorkowe, a o świcie w lesie pleszki, wilgi, kukułki, bogatki i zięby.

W następnym gajówce towarzyszą trznadel i zaganiacz, w kolejnym o zmierzchu usłyszymy muchołówkę żałobną, kukułkę, strumieniówkę i kosa, a podczas duetu śpiewaka i kosa słychać zaniepokojony głos sarny.

Cztery ostatnie nagranie przedstawiają jesienny głosy. Późnym latem słychać przepiórkę i pasikonika zielonego, lelka i lisa, przy starej leśniczówce pójdźkę i płomykówkę. Ale jesień w przyrodzie kojarzy się przede z misterium rykowiska jeleni i bekowiska danieli, co usłyszymy na zakończenie płyty.

Piękne, relaksujące nagrania, dobre na każdą porę roku – zwłaszcza na zimowe wieczory, ale pożyteczne bardzo kiedy będziemy chcieli udać się na łono natury i odszukać te dźwięki na żywo.