jaki to ptak

Źródło: Studio filmowe CRWLP w Bedoniu

Jaki to ptak

Płyta do nauki rozpoznawania głosów ptaków, ale też po prostu do słuchania. Zawiera nagrania śpiewów i głosów 160 gatunków ptaków – rzadkich i pospolitych.
Wydawnictwo: Lasy Państwowe - Studio Filmowe CRWLP w Bedoniu.
Autorem nagrań oraz projektu graficznego jest Tomasz Ogrodowczyk.

Dotychczas dostępne były  te nagrania na płytach audio CD  - 4 części tej popularnej serii. Pierwsza płyta ukazała się w 2008 r. Teraz jest to jedna płyta z plikami mp3 i opisem gatunków w formie pliku pdf.

Polecam ją wszystkim, którzy interesują się ornitologią lub tym, którzy chcieliby rozpocząć poznawanie niezwykle fascynującego dźwiękowego świata ptaków. Ptaki często prędzej usłyszymy niż zobaczymy, dzięki ich odgłosom możemy je wyszukać w otoczeniu. Nie mówiąc o rzeczy chyba najważniejszej – ich głosy to miód na nasze uszy. Kto nie lubi ich fenomenalnej muzyki? A jeżeli jeszcze potrafimy stwierdzić kto to tak pięknie śpiewa … ale to już wyższa szkoła jazdy ….

Tomasz Ogrodowczyk Żurawie
Tomasz Ogrodowczyk Żurawie

Płyta zawiera również bardzo wiele ciekawych informacji dotyczących ptasiego języka.
Np. dowiadujemy się, że żurawie podczas przelotów wydają donośny głos zwany klangorem, przypominający głos trąbki. Cietrzew podczas toków wydaje głuche, wibrujące gulgotanie, przerywane syczącym, nagłym dźwiękiem, zwanym czuszykaniem. Przy czuszykaniu samiec podskakuje w górę i trzepocze skrzydłami. Czasem gulgotanie cietrzewi przechodzi w dźwięk, przypominający śmiech. Wilga natomiast, poza swoim pięknym, fletowym pogwizdywaniem potrafi cicho szczebiotać, co jest u tego ptaka oznaką zadowolenia. Ale najbardziej zadziwiające są chyba głosy głuszców podczas tokowania. Wydają one niezbyt donośny odgłos składający się z czterech (wyjątkowo z trzech – bez korkowania) części (fraz). Kolejne frazy noszą nazwy: klapanie, trelowanie, korkowanie (odbój) i szlifowanie. Pieśń godowa złożona z 4 następujących po sobie części i tworzy spójną całość, powtarzaną o poranku nawet 200 razy. Klapanie, powtarzane 5-15 razy, przypomina stukot kastanietów lub uderzających dwóch kijów o siebie, podobnie do odległego klekotu bocianów. Dowiadujemy się takżę, że są takie ptaki, które potrafię udawać głosy innych ptaków i tylko specjalista potrafi ten trik rozpozanć.

Dodatkowym atutem płyty jest lektor – Janusz Szydłowski- którego głos doskonale wkomponowany jest w głosy ptaków i pięknie prowadzi narrację.

Mała próba >>>

Nagrania głosów ptaków zyskały sobie uznanie nie tylko u miłośników ptasich głosów. Były również wyróżniane: