Żądło w słońcu
Carlos Perez Naval, Hiszpania, źródło: Agencja Zegart

Źródło: Agencja Zegart

Wystawa – polskie tournée Wildlife Photographer of the Year 2014/Fotografia dzikiej przyrody 2014

Jubileuszowa, 50 edycja popularnej światowej wystawy Wildlife Photographer of the Year 2014/ Fotografia dzikiej przyrody 2014  2 stycznia 2015 r. w Galerii Bielskiej BWA miała polską premierę. Każdego kolejnego miesiąca zobaczą ją widzowie jednego z 12 polskich miast.

Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart. 

Wystawie patronują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska.

Wystawa „Wildlife Photographer of the Year 2014/ Fotografia dzikiej przyrody 2014″ jest pokłosiem jubileuszowej, 50. edycji konkursu, który nieprzerwanie od 1965 roku organizują dwie znakomite instytucje: Natural History Museum w Londynie orza BBC Worldwide, szczycące się dokonaniami w odkrywaniu, propagowaniu i ochronie różnorodności życia na Ziemi. Obecnie jest to największy i najbardziej prestiżowy w świecie konkurs w dziedzinie fotografii przyrodniczej. Prace swoje nadsyłają zarówno zawodowcy jak i amatorzy, dorośli, młodzież a nawet dzieci.

W pierwszej edycji nadesłano 361 zdjęć, wyłącznie z Wielkiej Brytanii, w 2014 r. – 41 421 z ponad 90 krajów.

Wyboru najlepszych fotografii dokonuje jury złożone z największych autorytetów świata fotografii przyrodniczej.
Każdorazowo efektem tego konkursu jest wystawa pokazywana w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach i odwiedzają ją obecnie już miliony ludzi. Po prapremierze wystawy w Natural History Museum w Londynie – 21 października 2014 r. w 2015 roku wystawa wędruje po całym świecie – w Polsce zagości po raz 13. Zaprezentowanych jest 100 zdjęć wybranych, nagrodzonych i wyróżnionych przez jury.

Nagrodę główną i tytuł Wildlife Photographer of the Year 2014 / Fotograf Dzikiej Przyrody 2014 otrzymał Michael Nick Nichols z USA za czarno-białe zdjęcie wykonane w technice podczerwieni pt. „The Last Great Picture” (Ostatni taki wspaniały obraz) – ukazuje śpiące lwice z młodymi, odpoczywające na skałach w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii, gdzie wędrował za stadem przez sześć miesięcy.

Tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2014 / Młody Fotograf Dzikiej Przyrody 2014 otrzymał Hiszpan Carlos Perez Naval (w kategorii do 10 lat) za zdjęcie pt. „Stinger in the Sun” („Żądło w słońcu”), ukazujące skorpiona w blasku słońca.

Żądło w słońcu Carlos Perez Naval, Hiszpania, źródło: Agencja Zegart
Żądło w słońcu
Carlos Perez Naval, Hiszpania, źródło: Agencja Zegart

Żądło w słońcu
Carlos Perez Naval, Hiszpania
Zwycięzca – kategoria: Do 10 lat / sekcja: Pierwsze zdjęcia
Carlos znalazł tego skorpiona, wygrzewającego się w słońcu, w pobliżu swojego domu. Światło późnego popołudnia rzucało uroczy blask, który uchwycił za pomocą podwójnej ekspozycji. Najpierw zarejestrował tło, szybką migawką, żeby nie prześwietlić zdjęcia silnym blaskiem słońca, a następnie zastosował flesz pod małym kątem (low flash). Skorpion, świadom obecności Carlosa, ostrzegawczo wywijał żądłem.
Ten bardzo jadowity skorpion polny jest zwierzęciem nocnym, podobnie jak większość skorpionów, więc przypuszczalnie właśnie wydostał się ze swojej kryjówki. Żywiąc się różnorodnymi insektami, a nawet innymi skorpionami, używa szczypców lub kleszczy, dla złapania ofiary. Wówczas miażdży swoją zdobycz, lub wstrzykuje jej neurotoksyczny jad, produkowany w zakończeniu swojego ogona.
Lokalizacja: Teruel, Hiszpania.

Szczegóły techniczne: Nikon D300, obiektyw 105mm f2.8 (obiektyw 28-300mm do sfotografowania tła); 1/320 sek. przy f10; ISO 320; flesz.

Wśród najlepszych fotografów są także Polacy: Łukasz Bożycki z Warszawy- za zdjęcie pogrążonego w hibernacji nietoperza.

Po raz pierwszy ustanowiono nową nagrodę specjalną – People’s Choice Award (Nagroda Publiczności). Spośród tysięcy wszystkich zdjęć niezakwalifikowanych do wystawy jury wybrało 50 i poddało je publicznej ocenie i wyborowi, poprzez głosowanie internetowe. Efektem jest pięć dodatkowych fotografii, które można zobaczyć na stronie internetowej konkursu: www.wildlifephotographeroftheyear.com (zdjęcia te nie są prezentowane na premierowej wystawie w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie). Wśród piątki finalistów jest także fotografia wykonana przez Polaka, Marka Kosińskiego pt. „Jelenie i żurawie”. Marek Kosiński był pierwszym polskim fotografem w finale światowej wystawy w 2002 roku.

Linki:

Wildlife Photographer of the Year 2014-  nagrodzone i wyróżnione zdjęcia

 www.FotografiaDzikiejPrzyrody.pl

 

Wystawy w 2015 r.

styczeń 2015 – Bielsko Biała

Rekordowa liczba zwiedzających Wystawę FDP 2015 w Bielsku Białej 

luty 2015 – Mińsk Mazowicki

Tak było na wernisażu w Mińsku Mazowieckim 

marzec 2015 – Szczecin 

Tak było na wernisażu w Szczecinie

kwiecień 2015 – Toruń

Tak było na wernisażu w Toruniu

maj 2015 – Sopot

Tak było na wernisażu w Sopocie

czerwiec 2015 – Szklarska Poręba

lipiec 2015 – Płock

Tak było na wernisażu w Płocku

sierpień 2015 – Białowieża

Tak było w Białowieży

wrzesień 2015 – Bytom

Tak było w Bytomiu

październik 2015 – Warszawa

Tak było w Warszawie

listopad 2015 – Wrocław