W krainie łabędzia

Źródło: Patronat medialny

„W krainie łabędzia” – Włodzimierz Puchalski

To czwarta, ostatnia z „Zielonej serii” książka Włodzimierza Puchalskiego wydana w formie albumu fotograficznego z audiobookiem przez Lasy Państwowe. Pierwsze i jedyne wydanie tego albumu miało miejsce w 1956.

W krainie łabędzia
Współczesny czytelnik, a raczej słuchacz może być zaskoczony, że głównym bohaterem tej książki jest łabędź niemy, ptak tak pospolity obecnie, którego bez problemu spotkamy na akwenach miejskich. Dla Włodzimierza Puchalskiego był to gatunek ciekawy do obserwacji, dla którego wyruszył z Krakowa na Dolny Śląsk – w okolice Milicza i na Mazury.

Opowieść zaczyna się od przedstawienia okoliczności wyprawy. A był to okres tuż po zakończeniu II wojny światowej, więc możemy sobie wyobrazić, jak trudne było to zadanie i jak fotograf był zdeterminowany . W pierwszym rozdziale czytamy:

„Zawsze, gdy zaczynam wspominać nasze prace fotograficzne i łączące się z nimi zmagania z przyrodą, wracam myślami do tamtej, „pierwszej” wiosny. Każda wiosna jest radosnym symbolem niezwyciężonego życia, ale tamta była nim w dwójnasób. Wokół wygasła pożoga wojenna. Opuszczone czołgi pokrywały się powoli rdzą wśród wzbierających zielenią pół, a sylwetki rozbitych dział upodobniały się powoli do przyrożnych drzew. W oddali przetaczał się jeszcze długi grzmot arterii, ciszę mącił niekiedy groźny huk bombowców, a wiosna brała już w niepodzielne władanie całe obszary naszej ziemi.”

Tej wiosny Puchalski z żoną nie odbyli jeszcze wyprawy na Milickie Stawy, zrobili to dopiero za rok. Ale zawarli bardzo potrzebne znajomości i przygotowali się do pracy.

W kolejnych rozdziałach w fascynujący, bardzo obrazowy sposób Puchalski opowiada o wielu przygodach, trudach, sukcesach ale też porażkach związanych z poszukiwanie ptaków, budowaniem ukryć, obserwacją życia ptaków i gromadzeniem materiału fotograficznego. Czytelnik ma okazję przekonać się jak trudnym to było zadaniem. Szczególnie cenne i ciekawe mogą być te opowieści dla młodych fotografów, którzy obecnie mają do dyspozycji nowoczesny warsztat fotograficzny i sprzęt techniczny, który ułatwia dokumentowanie ptasiego życia.

Głównym celem wyprawy na Stawy Milickie, a potem na Mazury były łabędzie nieme, ale przy okazji również obserwacje przeróżnych innych ptaków. Bardzo ciekawe są również opowieści o ludziach z którymi przyszło im współpracować.

Książkę tę czytają podobnie jak poprzednie tomy znani polscy aktorzy: rolę Włodzimierza Puchalskiego odgrywa Włodzimierz Press, żonę Puchalskiego Izę – „wierną towarzyszkę przyrodniczych wypraw” – Anna Seniuk. W ostatnim audiobooku „Zielonej serii” występuje także m.in. Jarosław Boberek, Wiktor Zborowski, Henryk Gołębiewski, Otar Saralidze i Janusz Zadura. Słuchając opowiadań słuchacz przenosi się w miejsca, w których właśnie dzieje się akcja za sprawą udźwiękowienia odgłosami przyrody i dźwięków charakterystycznych dla różnych miejsc.

Wszystkie opowiadania zostały dołączone do książki na płycie CD w formie plików MP3.

„W pogoni za nurem” - fragment studyjnego nagrania jednego z opowiadań z albumu „W krainie łabędzia” Włodzimierza Puchalskiego

„Zielona seria” : „Bezkrwawe łowy”, „Wyspa kormoranów”, „Wśród trzcin i wód”, „W krainie łabędzia” została wznowiona w formie albumów fotograficznych z audioobokiem dzięki pasji i determinacji Tomasza Ogrodowczyka. Każda z tych książek zawiera wyszukane i odrestaurowane cyfrowo zdjęcia. Łącznie znalezionych zostało 1500 zdjęć z czego 1000 zrekonstruowano cyfrowo.

Wszystkie audiobooki z „Zielonej serii” można kupić w sklepie ORWLP >>>

Baner W krainie łabędzia

Na VII MIędzynarodowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Toruniu:

- 5.12.2014 r. – wernisaż  wystaw: „Wśród trzcin i wód”, „W krainie łabędzia” Włodzimierza Puchalskiego oraz „Werki Włodzimierza Puchalskiego” Tomasza Ogrodowczyka. Szczegóły na temat wystaw >>>

- 7.12.2014 r. odbędzie się spotkanie z Tomaszem Ogrodowczykiem, podczas ktorego  podsumuje trzy lata pracy nad Zieloną Serią Włodzimierza Puchalskiego. Towarzyszyć mu będą córka Włodzimierza Puchalskiego, Anna oraz odtwórca głównej roli, Włodzimierz Press. Szczegóły na temat spotkania >>>

Program VII MFFP SZTUKA NATURY

Przeczytaj również: „Zielona seria”

Dziennik Leśny z zaszczytem objął patronatem medialnym wydanie „W krainie łabędzia”