plakat - wystawa poplenrowa czeszewo 2015

Źródło: GOK Komorniki

Wystawa III pleneru malarskiego Czeszewo 2015 – LAS

W dniach 13 – 15.07.2015 w Leśnictwie Czeszewo po raz trzeci odbył się  plener malarski. W tym roku artyści tworzyli swoje prace pod hasłem „LAS”. Imprezie oprócz zajęć w plenerze towarzyszyły spotkania, prelekcje w Ośrodku Edukacji Leśnej.

Od 18 lipca w Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie  można zobaczyć prace wykonane podczas pleneru.  Od września wystawa  trafi do Ośrodka Edukacji Leśnej w Roztoce Ryterskiej (Nadleśnictwo Piwniczna) a następnie do Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach.

plakat - wystawa poplenrowa czeszewo 2015

Celem przedsięwzięcia była promocja twórczości i polskiej przyrody oraz integracja środowisk twórczych i sympatyków kultury. Podczas pleneru uczestnicy mogli skonfrontować swoje umiejętności wzajemnie się korygować – była to wymiana artystyczna w wielopoziomowym aspekcie – artystów profesjonalnych i amatorów. Pozytywny wpływ na pogłębianie uzdolnień miało spotkanie z przyrodnikiem, edukatorem leśnym oraz w ośrodku hipoterapii i rehabilitacji konnej w Czeszewie.Wzajemna twórczość uczestników Pracowni Plastycznej w Komornikach i osób zainteresowanych wpływa na poszerzenie poszukiwań artystycznych i wiedzy przyrodniczej, która ułatwia umiejętność ekspresji artystycznej.

Otwarta przestrzeń pod gołym niebem była miejscem pracy artystów. Wzorem barbizończyków grupa zapalonych miłośników natury po raz kolejny uwieczniła jej piękno. Sztuka uwolniona od protez i rekwizytów stała się zapisem doznań zmysłowych. Letnia aura sprzyjała takim rozważaniom, nie tylko w realistycznym ujęciu. Rezerwat przyrody był zarazem atelier, nie tylko pełnym obrazów, inspiracji ale miejscem dźwięków i zjawisk. Rola twórcy to dążenie do trwałego lub ulotnego zapisu utworu w jakim uczestniczy. To indywidualne doświadczenie, które wspomaga rekreację i rozwój zdolności. Urok wyznaczonego miejsca pozwala na uczestnictwo w pierwotnej, otaczającej namiastce, kolebce natury.

Wśród dębów, mchu, paproci, otaczającej wody, artyści zmierzyli swoją wrażliwość z nieokiełznanym światem ferii barw i odgłosów. Terapeutyczny charakter doświadczenia przypominał o gnozie sztuki, jej powiązaniu – alternatywnej siatce połączeń między tym co nabyte i zapomniane. Widz pozostaje pod wrażeniem rytmów, niczym nie skrępowanych i korelujących z twórczością przelaną w formie rozlicznych pejzaży, studiów i szkiców.

Patronat nad wydarzeniem objęły Lasy Państwowe Nadleśnictwo Jarocin, Dziennik Leśny. Projekt spotkań artystycznych zawierał się w inicjatywie: Leśne Przemiany.

Las łęgowy nie tylko inspirował artystycznie. Na zakończenie pleneru artyści zasadzili drzewo na terenie rezerwatu, w miejscu gdzie niegdyś znajdowała się leśniczówka.

czeszewo drzewo (1)

Więcej zdjęć z pleneru autorstwa: Bogusława Doby, Anny Woźniak, Julii Kaczmarczyk -Piotrowskiej>>>

RELACJA tv wielkopolska z Czeszewa >>>

Serdecznie zapraszamy na wystawę poplenerową

UDZIAŁ:

Bogusław Doba
Andrzej Hamera
Marzena Cecylia Karcz
Julia Kaczmarczyk-Piotrowska
Lidia Koralewska
Zofia Malinowska
Iwona Mikołajczyk
Barbara Piotrowska
Lena Ptak
Danuta Przydanek
Maria Silska
Domicela Tomczak
Ilona Witkowska
Anna Woźniak
Eryk Woźniak
Igor Woźniak
Mira Woźniak
Michał Woźniak

Kurator: Julia Kaczmarczyk-Piotrowska
Oprawa muzyczna: Lucyna Woźniak

————————-
Wokół pracowni plastycznej GOK Komorniki tworzy się środowisko skupiające twórców zajmujących się działalnością plastyczną na zajęciach stacjonarnych odbywających się w toku semestralnym. Jest on organizatorem wystaw i konkursów. Tegoroczna propozycja to plener letni. Pracownia skupia także sympatyków, którzy chętnie dzielą się swoimi osiągnieciami. Wokół skupia się środowisko artystyczne i grupy partnerów w zakresie wspierania projektów edukacyjnych: Lasy Państwowe, Muzeum Podlaskie w Białym Stoku, Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy, Ogród Botaniczny im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wielkopolski Park Narodowy, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i Zespół Szkół Salezjańskich w Poznaniu.