jesień

Z biegiem Drawy i Płocicznej – Tomasz Krzyśków

Miejsc, gdzie nie stanęła stopa ludzka, albo zagląda tam niewielu ludzi jest już bardzo mało. Powody takiego stanu są różne – są one czasami fizycznie niedostępne, bardzo trudno dostępne lub nie wolno tam wchodzić, ponieważ teren podlega ochronie. Najcenniejsze obszary na szczęście zostały objęte statusem rezerwatów lub parków narodowych, aby nie zostały doszczętnie ucywilizowane i zniszczone.

Jednym z takich miejsc jest Drawieński Park Narodowy położony na terenie trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskie i wielkopolskiego.

 

Możemy odbyć wędrówkę po nim dzięki albumowi Tomasza Krzyśkówa ”Z biegiem Drawy i Płocicznej”

Historia powstania tego albumu jest bardzo interesująca.

Tomek jest przede wszystkim przyrodnikiem – zwłaszcza ornitologiem (i redaktorem naczelnym kwartalnika Ptaki Polski). Od czasu do czasu jako specjalista wykonuje inwentaryzacje różnych obiektów przyrodniczych. Wiedziałam, że kilka lat spędził w Drawieńskim Parku Narodowym, zdeptał te ponad 11 tys. ha we wszystkich kierunkach w poszukiwaniu płazów i ptaków – szczególnie dzięciołów.

album - Drawa Krzyśków
Kilkanaście dni temu dostałam prezent niespodziankę. Była to wyjątkowa niespodzianka, jakiej się nie spodziewałam, ponieważ Tomek w ogóle nie wspominał, że zamierza wydać album.
Nie wiedząc co przyniósł mi kurier z drżącymi rękami rozrywałam kopertę i … szok …. moim oczom ukazał się album z nazwiskiem: Tomasz Krzyśków. Na okładce ciepłe jesienne zdjęcie.

Powoli, kartka po kartce, odbywałam wędrówkę wzdłuż Drawy i Płocicznej.
Dopiero po przejrzeniu całego albumu przeczytam wprowadzenie Tomka i pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to …. że ten album jest „produktem ubocznym” jego głównej działalności na tym terenie. Ale cudnym …

 

 

Autor we wstępnie napisał:

Całe szczęście, że miał czasami ze sobą aparat i utrwalał miejsca i chwile, i w ten sposób dzieli się choć częścią tego co zobaczył i doznał. A jest to niestety tylko mały tego fragment.

Zaproponował czytelnikowi wędrówkę zgodnie z porami roku, zaczynając oczywiście od wiosny, kiedy dostęp promieni słonecznych budzi przyrodę do życie.

 

Z każdą kartką poznajemy kolejne magiczne zakątki tego Parku i podziwiamy bogaty świat fauny i flory, zmieniającą się kolorystykę i krajobrazy. Na pięknych fotografiach obserwujemy życie ptaków, owadów, ssaków, zachwycamy się pięknem roślin, delektujemy się atmosferą nieskażonego cywilizacją środowiska.


Przepiękne są zdjęcia pokazujące soczystą zieleń letniego gęstego lasu – czuje się wręcz panujący w nim chłód i wilgoć, albo obrazy mglistych i tajemniczych jesiennych poranków.

Dzięki różnorodności środowiska zachwycają zdjęcia jesienne. Te z buczyny nad Drawą są cudnie różnobarwne, z dominacją czerwieni, te z łęgów nad Płociczną są skromniejsze w barwach, ale w taflach wody odbijają się jak w lustrze pnie drzew i promienie słoneczne. Miejscami leżą powalone kłody porośnięte mchami jak na obrazach Szyszkina.

A kiedy nastaje zima pod pokrywą śniegu puszczę otula cisza i biel. Nawet tafla wody Drawy jest teraz spokojna. Na szlaku można spotkać wilka lub z rzadka usłyszeć przelatujące gągoły, łabędzie lub krzyżówki.

Uzupełnieniem tej przyrodniczej części albumu są pamiątki historyczne tych ziem. W puszczy toczyło się kiedyś też inne życie – jego pozostałości można spotkać w postaci po-ewangielickiego cmentarza, malowniczych zabudowań o konstrukcji ryglowej w leśnej osadzie, ruin młyna, przydrożnej klonowej alei, czy zdziczałego sadu.

Piękny album, dzięki któremu można przenieść się w świat jaki jest dostępny niewielu bez szkody dla tego świata. Musiał ten świat puszczy zrobić na nim wrażenie skoro zdecydował się podzielić tym z innymi, dla których jest niedostępny wydając ten album. Oprócz prezentacji fotograficznej opowiada o nim w sposób powściągliwy, dyskretny, tak, aby to obraz głównie przemawiał do czytelnika.

Dziękuję za doznania, jakie towarzyszą mi kiedy przekładam kolejne jego kartki.

———————

Tomasz Krzyśków
„Z biegiem Drawy i Płocicznej”
Agencja Wydawniczo-Fotograficzna „AVES”
ISBN 978-83-942301-0-4
Fotografie: Tomasz Krzyśków oraz Patryk Chapiński, Antoni Kasprzak, Łukasz Łukasik

Album na razie jest do kupienia w Wydawnictwie – cena 36,00 plus koszt wysyłki (8,00 zł – ekonomiczna, 11,00 zł – priorytetowa).

Kontakt, zamówienia itp.: krzyskow@ptaki-polski.pl

album Drawa Krzyskow - 2