Zygmunt Urzędnik

Zygmunt Urzędnik

Z WYKSZTAŁCENIA – inżynier elektronik, z zamiłowania fotograf przyrody.

Jest sztygarem w kopalni węgla kamiennego na Górnym Śląsku, od wielu lat pracuje w podziemiach kopalni.
Truizmem jest stwierdzenie, że praca w kopalni, pod ziemią jest niebezpieczna. Rzeczywiście jest. Ale chyba to wielogodzinne przebywanie tam, w ciemności, w stresie, powoduje, że górnicy są ludźmi bardzo wrażliwymi na piękno przyrody i prawie każdy szuka z nią kontaktu. Wielu górników hoduje gołębie lub uprawia działki, a na wypoczynek wybierają miejsca związane z lasem i wodą.

Podobnie jest z Zygmuntem. Przyroda, geografia, podróże, świat, wszechświat są to dziedziny, które go fascynują. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zakupił lustrzankę – radzieckiego Zenita (model 12XP), w mijającej dekadzie doszły kolejne – analogowa Minolta, cyfrowa Konica-Minolta i cyfrowy Canon, co pozwoliło mu na połączenie przyjemności obcowania, kontaktu z przyrodą – z przyjemnością utrwalenia wrażeń, chwil, klimatu i piękna Natury…

Zapytany co LUBI FOTOGRAFOWAĆ …

odpowiada bez namysłu: pejzaż i jego detale, szczególnie górskiu jest ulubiony. Czemu ulubiony?…gdyż nie jest monotonny, oferuje zmienność krajobrazu i pogody, a co za tym idzie – światła, czystość (przejrzystość) powietrza i daje poczucie mocy Natury!. Wejście na przełęcz lub szczyt górski pozostawia niezapomniane wrażenia, szczególnie nocne – na skoro świt i wschód słońca. Przy czym dla fotografów przyrody każda pora roku jest dobra na zdjęcia, a zima jest na równych prawach z innymi :-) nie tylko w górach, bo fotoprzyrodnikom zimową pora się nie nudzi!…szukają ciekawego tematu, jest z czego wybierać.

CZŁONEK Związku Polskich Fotografów Przyrody,

stowarzyszenia najlepszych polskich fotografów przyrody – od 2007 do 2010 roku pełnił funkcję PREZESA Okręgu Śląskiego ZPFP.
ZPFP jest AktywnyM członkiem europejskiej federacji International Federation of Wildlife Photography IFWP.

ORGANIZATOR

przy udziale członków Okręgu Śląskiego ZPFP, plenerów fotograficznych otwartych dla wszystkich fotoprzyrodników z całego kraju. Od 2007 r. regularnie odbywają się plenery zimowe w górach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

WSPÓŁORGANIZATOR I OPIEKUN

popularnej WYSTAWY zdjęć członków Okręgu Śląskiego „Oczami śląskich fotografów” (znana też pod nazwą „Ptoki i krzoki”), licząca 140 prac, 28 autorów. Po raz pierwszy pokazana został w lutym 2009 roku w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. O jej popularności i poziomie świadczy zainteresowanie animatorów kultury i sztuki oraz dyrekcji parków narodowych i Lasów Państwowych. Wystawa oprócz miast Górnego Śląska: Katowic, Zabrza, Ustronia, była już w Parkach Narodowych: Magurskim i Słowińskim. Dzięki zainteresowaniu i pomocy Agencji ZEGART Jerzego Zegarlińskiego z Bydgoszczy, uznanego organizatora w Polsce pokonkursowych wystaw fotograficznych laureatów konkursu BBC i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (Wildlife Photographer of the Year), zawitała do Połczyna Zdroju w województwie zachodniopomorskim oraz do Karkonoskiego Parku Narodowego. Obecnie eksponowana jest w Szklarskiej Porębie (50 prac) i w Dąbrowie Górniczej (40 prac).
Przy okazji wystaw udziela WYWIADÓW o fotografii przyrodniczej, swojej pasji i stowarzyszeniu fotografów. Między innymi:
dla Gazety Ustrońskiej – podczas Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „U źródeł Wisły”
dla portalu szklarnia.pl – podczas otwarcia wystawy w Centrum Kształcenia Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie

RELACJA z wernisażu tej wystawy ukazała się na stronach naszego portalu: „Oczami śląskich fotografów” oraz z otwarcia wystawy w Szklarskiej Porębie na portalu goryizerskie.pl: : „A miał być cietrzew…”

KONKURSY

- z zasady nie bierze w nich udziału, z wyjątkiem konkursów organizowanych przez Związek Polskich Fotografów Przyrody. Największe jego osiągnięcie, to zdobycie jednej z dwóch głównych nagród w Konkursie Fotograf Roku 2009 ZPFP, oraz około 10 nagród i wyróżnień w konkursach Fotograf Roku Okręgu Śląskiego.

WYSTAWY – tylko wspólne członków Okręgu Śląskiego ZPFP:

„Odcienie natury” eksponowana w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, kwiecień-maj 2005 roku,
„Od świtu do zmierzchu” eksponowana w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach, luty 2007 roku,
„Oczami śląskich fotografów” – eksponowana od lutego 2009 roku nadal, pierwsza ekspozycja w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach

Galeria Zygmunt Urzędnik >>>

Warto zobaczyć: http://zpfp.slask.pl/