Bieszczadzki Park Narodowy

Europejski Dzień Parków Narodowych

24 maja obchodzony jest w Europie Dzień Parków Narodowych.

Dzień ten obchodzony jest w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie Sarek w Szwecji utworzony 24 maja 1909 r.

Parki narodowe obejmują obszary całkowitej ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej, a na ich terenie, poza szczególnymi wyjątkami, zabroniona jest jakakolwiek działalność gospodarcza. Parki narodowe prowadzą także działalność edukacyjną i naukową.

W Europie jest obecnie ponad 250 parków narodoych. Pierwsze powstały w Szwecji. Ideę powołania parków narodowych na terenie Szwecji wysunął szwedzki przyrodnik fińskiego pochodzenia A. E. Nordenskiöld w 1880 r. Udało się ją zrealizować w 1909 r. i w tym roku powstało dziewięć takich obszarów.

W Polsce mamy 23 parki narodowe o łącznej powierzchni ponad 314 tys. ha, co stanowi 1% powierzchni kraju.

Białowieski Park Narodowy, fot. Teresa Podgórska
Białowieski Park Narodowy, fot. Teresa Podgórska

Pierwszy park narodowy w Polsce powstał w 1932 r. nazwany ”Park Narodowy w Białowieży”, a w 1947 nadano mu nazwę Białowieski Park Narodowy. Jego powierzchnia wynosi 10 502 ha, w tym najstarsza część Obszar Ścisłej Ochrony zajmuje 4 747 ha. W 1977 r. UNESCO włączyło Białowieski Park Narodowy w poczet światowych rezerwatów biosfery, a dwa lata później uznano go za pierwszy i jedyny w Polsce przyrodniczy Obiekt Dziedzictwa Światowego.

 

Najmłodszym jest utworzony w 2001 r. Park Narodowy Ujście Warty.

Więcej o parkach narodowych w Polsce >>>

Na świecie istnieje ponad 7000 parków narodowych, zajmujących łącznie ponad 1 mln km². Najstarszym parkiem narodowym na świecie jest Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych, o powierzchni 8980 km². Ustawa w tej sprawie została podpisana przez prezydenta Granta 1 marca 1872 roku.

Z okazji Dnia Parków Narodowych KARKONOSKI PARK NARODOWY zaprasza małych i dużych 24 maja 2015 z tej okazji na drzwi otwarte do Szklarskiej Poręby

Europejski Dzień Parków Narodowych >>>